| Karine12e a întrebat:

În data de 7 iulie am avut contact neprotejat cu prietenul meu care susține că nu si-a dat drumul în mine, însă pentru a fi sigura am luat Escapelle. Aseară am facut-o din nou, dar cu prezervativ. Spre final acesta s-a rupt si, din nou, prietenul susține că nu si-a dat drumul însă sunt îngrijorată. Sunt sanse sa raman insarcinata? Mentionez ca urmatorul ciclu menstrual trebuia sa-mi vina pe 16 iulie, dar cum nu am mai simtit durerea de sani pe care o simt mereu cu o săptămână înainte să vină, cred ca trebuie sa vina pe 20-21 din cauza pastilei. Exista vreo metoda pentru a nu ramane însărcinată? Adică dacă mai pot lua pastila dupa ce am luat o deja pe 7 sau daca mai exista alte metode pentru a ma asigura ca nu raman?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Singurul lucru care poate fi considerat intr-o mare masura cert si sigur este aceea ca efectul contraceptiv al pastilei Escapelle se manifesta in mod eficient numai in perioada primelor 3-4 zile de dupa administrarea sa. In concluzie se poate aprecia ca cel mai probabil dupa data de 11-12 Iulie ovarele si-au reluat activitatea lor normala si in acest devine posibil absolut orice, deoarece in organismul tau activitatea hormonala este (si va fi) DEREGLATA de catre hormonii sintetici proveniti din pastila Escapelle pe care ai folosit-o in data de 7 Iulie INUTIL (fara rost) si cu totul IRESPONSABIL fiindca in acel moment ciclul tau menstrual era in PERIOADA DE INFERTILITATE ABSOLUTA a ciclului care urma sa se termine in data de 15 Iulie.
-- Daca ciclul menstrual dupa calcule/observatiile rezultate ar fi urmat sa se termine in data de 15 Iulie (in 16 Iulie trebuia sa porneasca menstruatia si astfel sa inceapa noul ciclu menstrual), reiese/inseamna ca ovulatia s-a produs in data de 2 Iulie (fiindca ovulatia are loc INTOTDEAUNA cu fix 14 zile inainte de viitoarea menstruatie) si in acest caz zilele PERIOADEI FERTILE s-au suprapus peste intervalul cuprins intre zilele de 28.06 - 03.07 Fiindca sarcina se poate forma numai in cazul in care sperma ajunge in vagin in una sau in toate zilele perioadei fertile, reiese ca actul sexual a fost intretinut dupa ce au trecut 4 zile de la ultima zi fertila si in acest caz este 100% IMPOSIBIL sa se poata forma sarcina chiar daca sperma este ejaculata in vagin.
In privinta sarcinii poti fi ABSOLUT/100% sigura si convinsa ca NU se putea forma in momentul in care a avut loc actul sexual.
Si in privinta dereglarii pe termen lung a ciclului menstrual, de asemenea poti fi sigura si convinsa si din acest motiv NU are niciun rost sa fii ingrijorata in acest moment dar nici mai tarziu, in cazul in care sangerarea menstruala va intarzia sa porneasca.
Trebuie sa intelegi ca te-ai comportat si ai procedat cu totul IRESPONSABIL atunci cand ai folosit absolut inutil/fara rost pastila Escapelle. Ar fi cazul sa incepi sa inveti cand, cum si in ce conditii se poate forma sarcina, pentru a nu face din nou o si mai mare si deosebit de grava prostie, cea de a folosi incaodata o alta pastila contraceptiva nenorocita absolut fara rost.
Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| Sofer a răspuns:

Nu ramai.

| Goete a răspuns:

Evita sexul, asa nu ramai insarcinata.
Sau fa doar anal si oral (nu neaparat in ordinea asta)

| CHESEBOY a răspuns:

Daca prietenul tau nu a simtit ca s-a ejacuat inseamna ca nu vei ramane gravida. sper ca ti-am fost de ajutor daca vr mai multe detalii sms me in privat.