| H3llange a întrebat:

Bună ziua, în primele 3 luni de sarcina cine poate oferi medical de risc de sarcina? Medicul de familie sau medicul ginecolog?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Din momentul in care femeia insarcinata este luata in evidenta de catre un medic ginecolog-obstetrician, pe toata durata celor 9 luni de sarcina, urmarirea dezvoltarii si a modului in care se desfasoara evolutia sarcinii, precum si asistarea nasterii copilului intra in competenta acestuia. Multa sanatate!

| H3llange explică (pentru corbulalbrosu):

Am inteles. Momentan joi avem programare la doctor, dar din câte am înțeles doctorul nu da medical. Și ne gândeam, dacă doctorul ginecolog nu i-o da, putem apela la doctorul de familie în condițiile în care locul de munca o solicita prea mult?

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Incearca la medicul de familie el da concediile medicale.

| Violleta2022 a răspuns:

Medicul ginecolog, numai dupa ce face investigatii medicale si constata acest lucru.