| Petronela2775 a întrebat:

Inainte de ziua in care trebuia an menstruatia, mi-a aparut o linie putin vizibila pe testul de sarcina. Am zis ca e prea devreme sa aflu daca sunt insarcinata, asa ca am mai facut un test cu sensibilitate mai mare. Linia mi-a iesit mai pronuntata. Am fost la analize pentru Beta hcg iar valoarea care mi-a iesit a fost 29, 29. Mi-am mai facut teste de sarcina iar linia e din ce in ce mai pronuntata. Am fost la ginecolog si mi-am facut o ecografie iar doamna doctor mi-a zis ca nu poate confirma sarcina fiindca ori e prea devreme, ori e o sarcina extrauterina, ori exista posibilitatea sa nu fiu insarcinata. Mi-e greu sa cred asta avand in vedere lipsa menstruatiei si rezultatele pozitive la toate testele facute. Mentionez ca ultima data a ciclului a fost 13 iulie. Ce ar trebui sa fac? Cat ar trebui sa mai astept pana la urmatoarea ecografie? Sa-mi fac din nou Beta hcg-ul? Multumesc!

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca rezultatul testului de sarcina beta-hCG obtinut este mai mare de 5, 3-5, 5 mUI/mL inseamna ca in acel caz testul este considerat ca fiind POZITIV.
Valorile beta hCG (in miliunitati internationale/mililitru de sange), sunt stabilite in functie de saptamana de sarcina (varsta gestationala : prin conventie, sarcinile sunt masurate in saptamani, incepand cu prima zi a ultimei menstruatii a femeii):
-- sarcina de 3 saptamani de la prima zi a ultimei menstruatii a femeii : 5 - 50 mIU/ml
-- sarcina de 4 saptamani : 5 - 426 mIU/ml
-- Sarcina de 5 saptamani : 18 - 7.340 mIU/ml
Reiese ca valoare obtinuta de 29, 29 mUI/mL plaseaza sarcina ca fiind intre a 4-a si a 5-a saptamana gestationala si probabil intre a 2-a si a 3-a saptamana fetala.
Fiindca cel mai probabil in acest moment se pare ca esti in a 3-a saptamana de sarcina FETALA (care este calculata fata de ziua de ovulatie), in acest moment SACUL GESTATIONAL este inca atat de mic incat este foarte greu de observat/vizualizat chiar si prin folosirea sondei ECO transvaginale, iar in cazul in care este folosita ecografia abdominala vizualizarea sarcinii este practic imposibila in majoritatea cazurilor.
Este indicat sa fie facut un nou test de sarcina beta-hCG fiindca in cele cateva zile care au trecut de la testul efectuat in urma cu cateva zile, valoare noua a testului beta-hCG trebuie sa fie/sa se situeze intre 150 -250 mUI/mL. Multa sanatate!
https://doc.ro/......l-sarcinii

| Blueberry8 a răspuns:

La eco nu se vede asa devreme.Si eu am fost la urgente din cauza sangerarilor ( trecusera 5 sapt de la ultima menstruatie si tesul pozitiv 1-2 saptamani) si mi-au spus ca nu se va vedea nimic la eco.BHCG se repeta la 48 si 72 de ore.Rezultatele trebuie sa se dubleze de fiecare data.Totusi e cam mic BHCG. posibil sa fi ovulat tarziu si sa ai o sarcina foarte mica.Deci stai linistita, nu te mai stresa si repeta BHCG peste 2 zile.Vezi cum sunt rezultatele.Nu te mai stresa cu teste de urina, e clar ca sunt pozitive.

| Petronela2775 explică (pentru Blueberry8):

Bhcg mi-a iesit cu valoarea respectiva chiar cu o zi inainte de ziua in care trebuia am menstruatia. Nu l-am mai facut. Sigur au crescut valorile. Luni ma duc sa fac altul. Multumesc de raspuns!

| Blueberry8 a răspuns (pentru Petronela2775):

Fugi! Daca au crescut, felicitari si sarcina usoara! Nu uita sa iei acid folic