| TPU101 a întrebat:

intrebare.Se poate merge la ginecolog in calitate de minora fara prezenta unora dintre parinti sau cu prezenta unei persoane majore dar nu parintii/tutorele? Daca da, va rog sa-mi lasati si niste detalii, linkuri, clinici as aprecia mult, dau fundita, o seara buna va doresc.

10 răspunsuri:
| seth2016 a răspuns:

Pe scurt, nu.

| TPU101 explică (pentru seth2016):

Pai eu as fi vrut pe lung adica sa mi zici de ce nu

| seth2016 a răspuns (pentru TPU101):

Well, asta e regula stabilita de clinici si cabinete. Nu cred ca incalca vreun medic regulile.

| seth2016 a răspuns (pentru TPU101):

Daca ai 16 ani, fara parinti poti merge la un cabinet de planificare familiala.
Daca ai sub 16 ani stai doar de vorba. Te informezi.

| TPU101 explică (pentru seth2016):

Legea nr 95/2006 Art. 650. Spune ca

Vârsta legală pentru exprimarea consimțământului informat este de 18 ani. Minorii își pot exprima consimțământul în absența părinților sau reprezentantului legal, în următoarele cazuri:

a) situații de urgență, când părinții sau reprezentantul legal nu pot fi contactați, iar minorul are discernământul necesar pentru a înțelege situația medicală în care se află;

b) situații medicale legate de diagnosticul și/sau tratamentul problemelor sexuale și reproductive, la solicitarea expresă a minorului în vârstă de peste 16 ani.

| seth2016 a răspuns (pentru TPU101):

(editat), Ah, OK. My bad.

| TPU101 explică (pentru seth2016):

Nicio problema eu am aflat dupa ce am pus intrebarea aici

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu am fost niciodată dar mă gândesc că poate merge şă vi cu o prietenă care e majoră.

| gamiOS a răspuns:

Nu sunt ginecolog dar pot să arunc o privire dacă vrei...

| TPU101 explică (pentru gamiOS):

Calmeaza te gami ca ai gagica