| andreeaandre11 a întrebat:

luna trecută am avut menstruație cu 3 zile înainte de data, primele 3 zile am avut menstruație normala iar zilele următoare ca și cum ar fi pe terminate in același timp am fost și răcita și am urmat un tratament pentru raceala pastile pentru gat și diferite pastile pentru raceala, întrebarea mea este sa nu fie vorba de o sarcina având in vedere cum s-a prezentat menstruația?

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Insasi procesul de pornire a menstruatiei chiar si la o data care este diferita de cea reiesita din calcul sau preconizat pe baza observatiilor anterioare si desfasurarea intregului proces de sangerare in conditii similare cu menstruatiile anterioare ca MOD si NUMAR de zile de manifestare, CANTITATEA de sange menstrual eliminat, fluxul zilnic, aspectul, textura, culoarea, mirosul, etc. reprezinta GARANTIA ferma ca in proportie de peste 99.9% ciclul menstrual anterior s-a terminat. De asemenea reprezinta si GARANTIA ca ovulul NU a fost fecundat fiindca au lipsit spermatozoizii si din acest motiv NU s-a format si NU s-a instalat o sarcina in ENDOMETRU. Fiindca tesutul endometrial a ramas ''nefolosit'' acest lucru i la facut INUTIL si din acest motiv tesutul intra intr-un proces de imbatranire, de degenerare si drept urmare organismul femeii il elimina din uter prin procesul ciclic al menstruatiei. Rezulta ca in aproape absolut toate situatiile in care sangerarea menstruala decurg la fel cu cele anterioare, femeia NU poate fi insarcinata chiar si daca sangerarea porneste la o alta data fata de cea preconizata sau reiesita din calcul. Multa sanatate!

| ioanalexandra345 a răspuns:

Nu ai dat detalii. viata sexuală activă, contacte neprotejate etc.

| andreeaandre11 explică (pentru ioanalexandra345):

Am avut contact sexual protejat