| historicaldate a întrebat:

Buna Ziua, Ma nuesc Andrei, am 14 ani si am o problemama atat rusionoasa cat si dureroasa. Ieri m-am masturbat, stiu ca nu este bine, iar imediat dupa a inceput sa ma doara capul si sa ametesc, am mai facut acest lucru si innainte, dar absolut niciodata nu am simtit aceste stari.Le-am spus si parintilor, dar ei nu cred ca trebuie sa mergem la medic si nici nu prea stiu ce sa-mi faca. Mai exact ce am acum : Oboseala mintala (mi se face somn, iar cand inchid ochii sa dor nu-mi mai e), dureri de cap (mai exact imi simt capul gol), memorie greoiae (trebuie sa stau un interval de timp inainte sa imi aduc aminte unele lucruri) ameteala care persista, vedere fortata(ma cam chinui sa pot vedea unele lucruri, in special scrisul mic). Citisem undeva ca am cefalee, dar sunt prea multe simptome, iar altundeva ca aceste lucruri sunt caracteristice tinerilor intr-o situatie cand masturbarea este provocata de o excitare prea mare a creierului si ca aceasta trece treptat de la o zi la alta in maxim 3-4 zile.
Va rog frumos daca ati vrea sa-mi spuneti ca sa stiu daca este ceva grav, si daca ati putea sa-mi sugerati mai exact ce am si cum sa tratez acest lucru.
Va rog sa nu radeti de aceasta problema pe care o am si in mod cert sa nu va bateti joc de mine.
Multumesc anticipat!

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu este grav si in mod sigur n-are legatura cu masturbarea (care este normala in adolescenta). Este doar o problema psihologica, iti induci si impui aceste false simptome fiindca te simti vinovat ca te-ai masturbat (desi n-ai de ce) si ai citit tot felul de tampenii pe net cum ca masturbarea ar produce aceste simptome (desi in mod sigur n-o face).

| ForeverWarrior a răspuns:

Ai facut vreun efort fizic, ai ridicat ceva? eu dupa ce termin antrenamentul parca is putin ametit si nu vad prea bine, cred ca e de la adrenalina.

| mihai69 a răspuns:

O să orbeşti... laughing ei, nu te speria - masturbarea n-a omorât pe nimeni!
ce descrii tu sunt mai degrabă simptome ale unei vederi slăbite - se corectează cu ochelarii potriviţi! mergi la un oculist.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa se intampla prima data, ai stari de lesin, incearca sa stai in pat linistit, bea un ceai de tei sau un pahar de lapte cald

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai pierdut niste vitamine foarte importante pe care organismul nu le poate recupera. Atunci cand ejaculezi elimini o cantitate de sperma care contine toate mineralele necesare pentru conceperea unui copil. Cand te-ai masturbat tu le-ai eliminat si de aia ai stari de lesin etc. Incearca sa mananci multe fructe salate ciorba sa mananci si dulciuri. sa mananci ORICE pentru a putea sa iti recuperezi vitaminele. Sper ca te-am ajutat!

| Niki9 a răspuns:

O sa-ti treaca treptat in 3, 4 zile. Nu-ti face prea multe griji.

| Bobytza97 a răspuns:

Du-te sa su.gi o pu.la dupa un colt si dupa o sa uiti de simptome sau du-te pe centura cu 50 lei iti su.ge una pu.la 3 orewinking big grin tongue

| historicaldate explică:

Intr-un fel ma simt vinovat pentru ca am auzit acest lucru de la colegii mei de clasa (pe care acum ii detest ingrozitor) si eu ca 'Prostu'' am continuat cu acest gest si nu le-am spus parintilor mei mai repede.
Pe de alta parte aceste simptome mi-au aparaut fix, deci fix in momentul ejacularii (posibil alt lucru eram in cada si eram foarte aplecat cu gatul iar dupa ce am 'terminat' cand m-am pus in pozitia omeneasca -dreapta- atunci simteam ca ma ia cu lesin ) de aici trag concluzia ca am ceva legat de gat si de spate ca ambele ma dor -cefalee-. Ma rog acum internetul n-o fi atat de bun in gasirea unei decizii, mai bun ca doctorul sigur nu e. trageti voi concluziile din ceea ce am scris aici. Multumesc de raspunsuri, astept in continuare cat mai multe! La mai multe!

| historicaldate explică:

Aaa da, am avut joia trecut sportul si ne-a pus sa facem alergari eu fiind inalt si 'pufos' (1.83 h si 87 kg) mi-a cam fost rau si eram ametir, dar mi-a trecut repede... pe langa faptul ca mi-am 'sucit' un ligament de la piciorul stang, am facut o febra musculara cam pe tot corpul ( picioare, genunchi, glezne, brat, antebrat, biceps, triceps, pectorali, un pic abdomen), dar cum am zis aceste simptome au fost degajate de ejaculare. Cred ca sunt spre bine, dupa atatea tratamente (medicamente si chiar tratamente babesti) parca vederea se recapata progresiv spre perfectiune. Multumesc pentru raspunsuri si La mai multe!