| ANDREUTA0000000 a întrebat:

Ma puteti ajuta va rog cu cateva sfaturi! Acum o luna am avut primul contct sexual, dar neprotejat...am vazut ca ma simt bine si am mers la ginecolog... dupa analize am descoperit ca am Candidoza..am luat ovule econazol, pliculete tantum rossa si crema lomexin.Mentionez ca vaginul meu e putin umflat, e din cauza ca ma cam durut putin? Seara folosesc aceste medicamente, iar dimineata zona vaginala e complet normala, dar pana seara ma balonez iar? Exista niste pastile sau trece de la sine ..doar ca a cam durat o luna.
VA MULTUMESC!

37 răspunsuri:
| Alexandru0007 a răspuns:

Da. mai spala-te. asta e solutia. igiena corporala perfecta

| ANDREUTA0000000 explică (pentru Alexandru0007):

Oare am Hiv?

| Lola05 a răspuns (pentru Alexandru0007):

Alexandru dai niște răspunsuri de zău că mă abțin cu greu să ți le raportez. Te rog nu mai fi hater și nu mai scrie doar ca să te afli în treabă.

| ANDREUTA0000000 explică (pentru Lola05):

Mi e frica sa nu fac hiv? Candidoza duce la asta?

| Alexandru0007 a răspuns (pentru Lola05):

Unele forme de candidoza provin din proasta igiena corporala. stiu ce zic.

| Necunoscut112 a răspuns (pentru Alexandru0007):

Nu are nicio treaba cu igiena aceasta afectiune.

| Necunoscut112 a răspuns (pentru ANDREUTA0000000):

Majoritatea femeilor fac candidoza cel putin o data in viata. Citeste despre asta pe net. Informatia sta la un click distanta.

| Alexandru0007 a răspuns (pentru Necunoscut112):

Cauzele candida
Candidoza este provocata de ciuperca Candida albicans, care face parte din flora locala normala nu doar a mucoasei vaginale, ci si a cavitatii bucale si tractului digestiv. Insa, odata ce pH-ul florei este afectat, ciuperca si alti agenti patogeni se inmultesc rapid, provocand infectii, in acest caz, candidoza vaginala.
Cauzele principale constau in dereglari ale organismului sau comportamente riscante care provoaca inmultirea rapida a ciupercii Candida albicans:

- scaderea imunitatii organismului (anemie, raceala, diabet, sida);
- tratamentul cu antibiotice, care provoaca dezechilibrul florei vaginale;
- tratamentul cu citostatice;
- depresia si anxietatea, care scad rezistenta organismului;
- dereglarile hormonale datorate menstruatiei, sarcinii, pilulelor anticonceptionale sau anumitor tratamente speciale;
- dereglari endocrine sau ale glandei tiroide;
- contactul sexual neprotejat, deoarece candida se transmite prin contact sexual;
- alimentatia bogata in carbohidrati, zahar, produse fermentate sau dezvoltate in medii umede;
- consumul bauturilor alcoolice;
- purtarea pantalonilor stramti, a lenjeriei stramte sau sintetice;

- igiena intima precara, din cauza frecventei reduse si a produselor de igiena intima care agreseaza flora vaginala.

vezi ultimul punct happy

| Lola05 a răspuns (pentru Alexandru0007):

Știu asta, dar nu puteai să dai răspunsul ăsta din prima? happy La asta mă refeream. Poți explica frumos, fără să fii răutăcios sau să-ți bați joc.

| Alexandru0007 a răspuns (pentru Lola05):

Nu-mi place limbajul asta de lemn. unii copii care fac prostii din astea, curiosi fiind, sunt intre 13 -16 ani...le zic mai pe intelesul lor laughing
daca eram hater, nu eram aici, luandu-mi din timpul meu pentru a le da raspunsurile astea

| Lola05 a răspuns (pentru Alexandru0007):

Nu trebuie să folosești un limbaj de lemn. Dar ai grijă că psihicul copiilor e destul de fragil. Poți să le explici pe înțelesul lor fără să-i jignești. Poți să le sugerezi că-s fraieri sau naivi fără să le-o spui în față și poți să le explici foarte pe șleau că nu e bine ce-au făcut. Dar în cazul de față ai luat varianta cea mai simplă, jignitoare și totodată cea mai puțin probabilă și i-ai aruncat-o fetei în față happy
Personal, ca femeie cu toate în regulă, o singură dată am avut candidoză și atunci a fost din cauza consumului de antibiotice. Ăsta e factorul nr 1 care o provoacă. Abia după vin alimentația proastă (multe dulciuri, puține bacterii probiotice în "meniu"), imunitate varză, dereglări de toate felurile și ce ai mai scris tu acolo. Igiena precară provoacă mai degrabă vaginite decât candidoze, dar nu zic că nu ajută la proliferarea candidozei odată instalate.
Candida e o ciupercă pe care o avem cu toții în organism și care are rolul ei în toată treaba asta numită corp omenesc big grin Totuși, atunci când apare un dezechilibru între proporția candida și bacterii benefice, ciuperca devine afurisită și se înmulțește necontrolat, provocând leziuni și mâncărimi îngrozitoare. În general tratamentul cu antifungice trebuie dublat de un regim alimentar potrivit: excluse complet dulciurile și pentru o perioadă chiar și fructele dulci și mierea, adăugate în dietă mai multe legume și frunze precum salata, spanacul etc, cât mai multă apă pentru a elimina toxinele produse de candida dar și o cură pe termen lung cu probiotice, care refac flora benefică. Măcar o lună-două, pentru că un organism cu candidoză e destul de grav afectat pe undeva. Tratând doar efectele, nu ai să obții vindecare completă. Auzi, domnișoara Andreuta, da? Meditează foarte bine la ce am scris mai sus dacă dorești cu adevărat să scapi de candidoză.
Așadar, Alexandru, știu că e greu să te abții uneori, că sunt copii, fac tâmpenii și apoi nu știu cum să le rezolve. Totuși fata asta e mai în regulă decât multe altele, din moment ce a fost la medic pentru a fi diagnosticată și a primi tratament. Nu cred că e chiar așa de nespălată, dar nu știe prea multe despre afecțiunea pe care o are happy
Fii mai puțin tranșant cu ei, că sunt mici și necopți, iar noi ar trebui să fim adulții responsabili care îi ajută, nu care îi bagă mai tare în ceață sau fac mișto de ei. E vina societății că s-a ajuns aici, dar hai măcar noi să facem diferența.
PS: Uneori nici eu nu mă pot abține să dau răspunsuri răutăcioase, dar când întrebările sunt extrem de aiurea și complet neinteligibile sau stupide. Of! happy

| ANDREUTA0000000 explică (pentru Lola05):

Stai linistita, putin imi pasa de ce crede el

| ANDREUTA0000000 explică (pentru Lola05):

Paine pot manca? Am inteles ca nici alimentele cu drojdie nu sunt bune

| Lola05 a răspuns (pentru ANDREUTA0000000):

Părerile sunt împărțite, dar e mai bine s-o eviți. Nu pățești nimic rău dacă o elimini o perioadă din alimentație.

| Lola05 a răspuns (pentru ANDREUTA0000000):

Nuuuu, drăguța mea, SIDA este provocată de virusul HIV care se ia prin contact sexual neprotejat sau direct prin sânge de la o persoană infectată (de ex. prin folosirea în comun a seringilor sau contactul sângelui infectat cu o rană deschisă).
Candidoza este provocată de o ciupercă pe care toți o avem în organism, așa cum am explicat mai devreme, atunci când apar condiții bune pentru înmulțirea excesivă a acelei ciuperci. Nu este o boală gravă și prin regim alimentar și medicație se tratează fără probleme. Nu îți pune viața în pericol.
Te poți liniști așadar de gândul acesta. Candidoza și SIDA sunt două afecțiuni complet diferite, provocate de doi agenți patogeni complet diferiți. Candidoza NU duce la SIDA sub nicio formă.

| ANDREUTA0000000 explică (pentru Lola05):

Dar, spre exemplu daca prietenul meu ar fi infectat, iar...a fost neprotejat..este posibil sa fac Hiv...sau infectia pe care am luat o e doar Candidoza si atat.(stiu ca sunt cam grea de cap

| Alexandru0007 a răspuns (pentru Lola05):

Ai dreptate, uneori trec de firul ala al bunului simt si mai exagerez. dar nu din rautate si din felul meu sincer de a fi, chiar daca uneori direct si in felul asta. oricum daca se duce la medic, o duce si capul si sesizeaza esenta celor spuse de mine big grin
de asemenea, apreciez ca mi-ai scris atatea. esti o tipa misto, pare-se happy

| Lola05 a răspuns (pentru ANDREUTA0000000):

Din moment ce ginecologul ți-a spus că e candidoză, atunci asta e, stai liniștită happy

HIV/SIDA nu are siptome cum ar fi mâncărimea sau usturimea. Virusul HIV afectează în timp sistemul imunitar și duce la mari probleme și la un sindrom numit SIDA (sindromul imuno deficientei umane dobândite). Cu alte cuvinte, sistemul tău imunitar ajunge în timp să nu mai funcționeze. Practic nimeni nu moare de SIDA, ci de alte boli pe care organismul le contactează în timp ce este infectat. Pentru că sistemul tău imunitar nu mai răspunde, te poate doborî o banală răceală. Înțelegi?

De asta nu e ok să te joci cu focul... Nu știu nimic despre partenerul tău. E mai în vârstă ca tine? A mai avut și alte partenere sexuale înainte? Dacă da, câte? Practic, riscul de a avea o BTS crește direct proporțional cu numărul de parteneri sexuali pe care îi ai.
Dacă prietenul tău ar fi infectat cu HIV iar tu ai făcut sex neprotejat cu el, șansele să fi luat și tu sunt destul de mari. Dacă vrei să fii 100% sigură că nu ai nimic, ar trebui să-l convingi să se testeze și să mergi împreună cu el să facă analiza pentru HIV/SIDA. De ce el? Pentru că tu teoretic ai avea aceasta boala în stadiul incipient și abia la 6 luni de la contactul cu risc poți să faci o analiză relevantă. Până atunci concentrația de virusuri nu este suficient de mare și nu apare la analize, așa că vei obține un rezultat fals pozitiv.
Dacă te respectă și ține la tine, ar trebui să accepte să-și facă această analiză, pentru a te liniști și a te asigura că e în regulă să întreții în continuare relații sexuale cu el.

| ANDREUTA0000000 explică (pentru Lola05):

Are 17 si..aproape18..cred ca a mai avut.Nu stiu cate ( mi-a spus odata ca ar vrea sa dea timpul inapoi)

| katy a răspuns (pentru ANDREUTA0000000):

Candidoza este o ciuperca. Urmeaza tratamentul medicului si totul va fi bine, recuperarea dureaza cateva zile, nu e ca la o durere de cap, iei o pastila si in 10 min iti trece.Incearca sa eviti lenjeria sintetica si sapunurile parfumate.In tot acest timp, sa nu ai raport sexual cu partenerul tau, pentru ca e contagioasa, o poate lua si el.Nu e HIV stai linistita happy

| ANDREUTA0000000 explică (pentru katy):

Simt ca ma mai doare piciorul drept si ovarul si amorteste

| katy a răspuns (pentru ANDREUTA0000000):

Calmeaza-te! esti speriata si de asta ti se pare ca mai ai vreo "n" simptome.candidoza se trateaza daca ai grija de igiena si urmezi tratamentul dat de medic.incearca sa reduci consumul de alimente care contin carbohidrati, consuma mai multe fructe si iaurtul care e sfant, reface flora intestinala!

| ANDREUTA0000000 explică (pentru katy):

Probabil e de la alergat.Stiu..fac asta de vreo 2 saptamani.Iti multumesc din suflet de sfaturi

| katy a răspuns (pentru ANDREUTA0000000):

Cu drag! sanatate!

| ANDREUTA0000000 explică (pentru katy):

Ce pot manca.Din cate am citit pe net ar cam trebui sa mor de foamelaughing

| katy a răspuns (pentru ANDREUTA0000000):

Redu consumul produselor care contin faina de grau : paine, orez, paste. Consuma mai mult iaurt natural, ca ajuta la combaterea candidozei.in rest poti manca orice altceva doresti.

| ANDREUTA0000000 explică (pentru katy):

Dar de ce imi simt piciorul amortit, sau ceva de genu.e de la candida...ce sa iau pana marti cand ma duc iar la doctor?

| katy a răspuns (pentru ANDREUTA0000000):

Nu stiu sa aiba astfel de simptom, dar e posibil.nu ai ce sa iei.fa ce ti-am zis mai sus plus ce a zis medicul.e nevoie de timp, candidoza nu trece asa rapid

| ANDREUTA0000000 explică (pentru katy):

Multumesc frumos

| ANDREUTA0000000 explică (pentru katy):

Am fost la medic..pe reteta scrie ca am vaginita..am primit 12 ovule cervugid.dar mie trebuie sa imi vina menstruatia..sa las sa imi treaca si dupa sa incep tratamentul?

| katy a răspuns (pentru ANDREUTA0000000):

Asa ar fi bine. dupa menstruatie, sau cand iti vine, intrerupi tratamentul

| ANDREUTA0000000 explică (pentru katy):

Cred ca iau dupa...dar mi-a cam intarziat putin. ( am facut mai multe teste si sunt negative).iar luna trecuta mi-a venit menstruatia.e posibil sa fiu insarcinata?

| katy a răspuns (pentru ANDREUTA0000000):

N-as crede, posibil sa ai si o dereglare hormonala. daca au trecut 2 saptamani de la ultimul contact sexual, poti sa iti faci un test sa vezi.

| ANDREUTA0000000 explică (pentru katy):

A trecut o luna si...am facut multe si toate sunt negative

| katy a răspuns (pentru ANDREUTA0000000):

Inseamna ca e dereglare hormonala

| corbulalbrosu a răspuns:

Candidoza vaginala poate fi tratata eficient in cazul in care tratamentul este stabilit corect si pe urma administrat de catre pacienta. In cazul unei candidoze vaginale recidivante (4 sau mai multe infectii in decurs de un an), va fi necesar de urmat un tratament mai indelungat percum si/sau un tratament complex de intretinere. Pentru mai multe informatii corecte si complexe acceseaza : https://doc.ro/candidoza-vaginala-cauze-simptome-tratament Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Urmeaza tratamentul pentru vindecarea candidozei si vei vedea ca totul va fi normal.