| anonim007199 a întrebat:

Buna ziua, mi-a întârziat ciclu 4 zile trebuia sa-mi vina pe 20.06 si suntem in 24, ultima oara mi-a venit 31.05-05.06 dar au trecut totuși 15 zile de la ultimul si aplicația in care eu imi vad cand am ovulatie si cand urmeaza sa-mi vina asa arata, luna trecuta mi-a venit de 2 ori in aceeași luna. Sa fie doar o întârziere? Am avut act sexual neprotejat in această luna, dar stiu ca ciclu trebuie sa vina unde in jurul a 28 de zile. Sanii ma mai dor puțin acum 2 zile ma dureau ft tare cum ma dureau mereu inainte sa îmi vina si inca nu mi-a venit.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Dupa cum vad eu tu ai ciclul de tip NEREGULAT iar aplicatia aceea este inutila, la acest tip de ciclu.
Aplicatiile sunt bune numai pentru fetele care au ciclul de tip REGULAT unde menstra le vine fix la acelasi numar de zile, luna de luna.
In cazul tau si al celor care aveti cicluld e tip NEREGULAT trebueis a folositi prezervativul ca sa va protejati la toate partidele sexuale, fiindca nu se poate estima sau aproxima data ovulatiei, si a perioadei fertile.
Acum va trebuii sa numeri 21 de zile de la ultima partida sexuala si sa faci un test de sarcina!

| Floridori a răspuns:

Cum au trecut 15 zile de la ultimul daca l-ai avut pe 31.05? Astazi suntem in 24.06.Ciclul tau actual are deja 25 de zile.Ce ti se pare atat de anormal in asta?
Tu trebuie sa-ti numeri zilele din ciclu si sa le treci din aplicatie, ca aia nu are cum sa ghiceasca ce lungime are ciclul tau.
Cine a zis ca ciclul are neaparat 28 de zile? Ce ne facem cu femeile care au ciclu de 30, de 35, de 26 dr zile?! Le anihilam?

| Floridori a răspuns (pentru Floridori):

Si logic ca "ti-a venit de doua ori in aceeasi luna". Daca are lungimea intre 21 si 29 de zile, se va tot intampla asta avand in vedere ca luna are 30 sau 31 de zile, cu exceptia lunii februarie. Ultimul a fost pe 31.05, iar penultimul probabil intre 1 si 5 mai, adica la inceput.
Ce aveti in capetele alea? Calti?