| Dolceazza a întrebat:

Mi-am început viata sexuală acum 4, 5 luni si niciodata nu am simtit plăcere. Penetrarea a fost insuportabilă cateva luni si acum ma doare apoi durerea dispare. Nu simt penetrarea,simt un disconfort câteodată,mai ales că ma penetrează adânc și rapid. De asemenea,am folosit lubrefiant, preludiu a fost mai lung,diferite pozitii si totul este la fel. Am fost la ginecolog,am luat o candidoza si am ovare microchistice(ori poli,sau ceva de genul)si iau anticonceptionale.
S-a confruntat cineva cu această problemă? Am citit multe pe internet si am intalnit tot feluri de răspunsuri la întrebarea mea. Nu vreau sa cred ca este ceva psihic, probabil este, dar sa fie asa de neplăcut actul sexual? Ma asteptat la altceva. Este normal sa nu simti nimic?

Răspuns Câştigător
| awspam a răspuns:

Fiind acolo un țesut puternic vascularizat și cuplat cu sistemul nervos, ceva tot simți. Astfel ai o problemă de interpretare la nivel de sistem nervos central.
Aici tactul partenerului, ambientul, preludiul, excitarea altor zone erogene de pe corp joacă rol imens. Se rezolvă în cele mai multe cazuri.

22 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Schimba partnerul de sex si vei putea sa vezi... daca cauza este la tine, sau la el.

| Dolceazza explică (pentru Violleta2022):

Prima data s-a întâmplat cu altcineva,bine nu prea am avut contact cu acel cineva însă dezvirginarea mea a fost putin șocantă si apoi mi-era frică de sex,de durere. Mereu cand urma penetrarea ma incordam, nu am rămas cu persoana respectiva pentru ca nu aveam nimic in comun, plus ca nu aveam sentimente pentru el, ajunsesem la o varsta si voiam să văd cum e să faci sex.
Acum, mi am gasit un partener cu care ma inteleg bine si nu vreau sa-l schimb. Obiectivul meu nu este sa sar din floare in floare, ci sa imi rezolv problema. Sunt foarte frustrată si ma gandesc numai la boli.

| Dolceazza explică (pentru awspam):

Cum s-ar rezolva?

| sadrian46 a răspuns (pentru Dolceazza):

O să scriu mesaj privat căci este știința mea ocultă serioasă și nu mă simt bine să am aici comentarii porco la probleme atât de importante pentru viață. În câteva zile, să am timp.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Dolceazza):

Deci tu ai fost violata la inceput, de aici si frica ta, sau crisparea, incordarea care apare, imediat cum esti penetrata.
Cand ai incredere in partnerul tau si mai ai si sentimente pentru el, ar trebuiis a te relaxezi si sa te lasi in voia momentului, sa-l tariesti.
probabil ca nici actualul partener nu are habar ca se face un preludiu, prin care face trebuie excitata, ca sa se umezesca si sa simta si ea placere. Nici nu ma mir de ce simti doar durere si esti crispata. Te sftuiesc sa vorbesti cu actualul partner, sa se abtina sa mai sara pe tine, inainte sa-ti faca tie, preludiul pentru sex.
Pupatul, mangaiatul, atinsul in zonele erogene, masturbarea cu degetul sau limba pe clitoris, toate sunt parte din preludiu, ca tu sa te poti relaxa, excita si obtine macar un orgasm clitoridian, ca sa poti incepe o partida sexuala vaginala, cu placere.
In ce privesc bolile, daca esti atat de ingrijorata, nu accepta niciodata nici o partida sexuala fara prezervativ, ca bolile le au toti cei care obisnuiesc sa faca sex neprotejat. Chiar daca baiatul sau fata nu au nici o buba pe penis sau vulva, nu inseamna ca nu au boli. Sida si HPV, nu au bube sau semne pe corp, nici nu stii ca le ai, pana nu este prea tarziu.

| Dolceazza explică (pentru Violleta2022):

Nu am fost violată, doar ca, din cauza ca nu am avut nici sentimente pentru persoana respectiva si a fost o simplă curiozitate care m-a lăsat cu gust amar, reacționeze asa. De boli tot timpul mi-a fost frică, si am mai avut scapari cand n-am folosit prezervativ și acum îmi pare rau.

| awspam a răspuns (pentru Dolceazza):

Fiind acolo un țesut puternic vascularizat și cuplat cu sistemul nervos, ceva tot simți. Astfel ai o problemă de interpretare la nivel de sistem nervos central.
Aici tactul partenerului, ambientul, preludiul, excitarea altor zone erogene de pe corp joacă rol imens. Se rezolvă în cele mai multe cazuri.

| Emilian65 a răspuns:

Consulta un medic ginecolog si urmeaza sfaturile pe care ti le da acesta.

| Dolceazza explică (pentru Emilian65):

Am întrebat o, dansa mi-a sugerat lubrifiantul si preludiu mai lung.

| Donsavas a răspuns:

Anticonceptionalele scad dorința sexuală.

| Dolceazza explică (pentru Donsavas):

Nu asta e problema, dorința o am, anticonceptionalele le iau de 20 de zile, chestia asta e mai de mult.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Italia e plina de negrii poti sa iti ei unu de acolo s-au de ce nu din Germania.

| Dolceazza explică (pentru Pricope_Marius_1997):

De ce as avea nevoie de asa ceva? Dacă nu ești capabil sa răspunzi la o intrebare, te poti abtine. Poate nu crezi, dar aceasta chestie este foarte frustrantă dar bineinteles ca majoritatea o iau in deradere.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Dolceazza):

Amuzant a fost felul in care ai spus-o "Nu simt penetrarea, simt un disconfort câteodată, mai ales că ma penetrează adânc și rapid." sa nu crezi ca am ceva cu tine.
Ok, am inteles ca ai o problema mai delicata ca sa zic asa dar hmmm, hmmm, nu m-am putut abtine.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Dolceazza):

Uite nu trebuie sa iti fie rusine poti sa spui direct "maciuca nu e destul de lunga si de tare" si se rezolva in medie barbatul din rasa europeana ajunge la lungimea maxima de 18-21 cm, pe cand un african ajunge si la 30-37, 5 cm in lungime https://xhamster.com/videos/monster-cock-black-12091737?pb=

Nu uita frica e de la Diavol, nu trebuie sa iti fie frica pentru ati salva sufletul.

| Dolceazza explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Nu mi-e rușine cu nimic,pur și simplu nu simt nimic ce inseamna plăcere,ci doar disconfort,usturime si uneori durere. Primele mele partide au fost,dupa cum am mai spus,imposibile. Pur si simplu nu ma putea penetra. Si este dotat, ambii au fost, simt penetrerarea doar la început, cand o introduce si cand ma doare foarte tare. Senzatiile astea nu le pot explica, dar sa nu crezi ca daca nu simt nimic e ok, deoarece simt un disconfort puternic ai asta mă face să nu mi mai placă sexul. Dar in fine. Dacă singură modalitate de a "ma vindeca" e să apelez la unu cu **** mai mare sau la altul', ma lipsesc si mai bine stau asa

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Dolceazza):

Ia niste lubrifiant poatea te ajuta s-au poate ca acel sentiment de placere pe care il cauti pleaca de la creier si va veni in timp.

| Dolceazza explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Am incercat cu lubrefiant, dupa cum a spus, penetrarea e foarte dificilă fără. Probabil e si d.p.d.v psihic, mi s-a sugerat consultații psiho-sexologige, dar am o oarecare reținere.

| mastadont a răspuns:

Spune-i partenerului să încerce o penetrare lentă nu rapidă. De asemenea, încearcă cu diferite poziții și diferite grade de penetrare, nu e neapărat să fie adânc. Poate ești genul care reușește să aibă orgasm doar la oral? Credemă, am întâlnit.

| awspam a răspuns:

Inainte sa schimbi partenerul macar scapa de >am luat o candidoza

| Dolceazza explică (pentru awspam):

Nu vreau sa imi schimb partenerul. Candidoza am tratat-o dupa ureche, având în vedere că nu am gasit o pe doamna doctor, dar am trata-o conform unei antifungigrame si a sfaturilor unor farmaciste. A recidivat, ce-i drept, având în vedere că nu am folosit cum trebuie acele ovule. Voi merge luni la dna doctor si o voi ruga sa imi dea cel mai bun tratament.

| Bariel a răspuns:

Cand te masturbezi simti placere?