| profamily15 a întrebat:

Mi-am surprins fiul in varsta de 19 ani masturbandu-se in camera lui privind materiale pornografice. Imi poate oferi cineva un sfat in acest caz? Cum sa comunic cu el? Sincer, imi e jena sa il privesc in ochi avand in vedere ce a facut, asa ceva nu s-a mai pomenit in familia noastra...Astept raspunsuri serioase. Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| IoanaPuppy31 a răspuns:

Buna ziua,
In primul rand trebuie sa va pregatiti mental pentru a putea purta o conversatie pe aceasta tema cu fiul dumneavoastra. Cu siguranta ati ramas socata cand ati vazut asta, dar trebuie sa acceptati faptul ca fiul dumneavoastra creste si simte nevoia sa se autosatisfaca, in cazul in care nu are o partenera. Stiu, pare anormal, dar odata cu varsta vin si aceste mici surprize care se manifesta mai repede sau mai tarziu. Dupa ce v-ati adunat si v-ati gandit, purtati o conversatie cu fiul dumneavoastra. Nu uitati sa nu il mustrati, el oricum se simte rusinat, mai rusinat decat dumneavoastra dupa ce ati vazut aceasta faza. Incercati sa ii acordati mai multa intimitate, dar in acelasi timp sa fiti o mama grijulie si interesata de fiul dumneaiei.
O zi buna si sper ca v-am ajutat!

19 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Toti adolescentii normali se masturbaeaza si folosirea materialelor pornografice nu este anormala la varsta lui. Ar trebui sa iti fie rusine ca nu ii respecti intimitatea, ca ai intrat i mod atat de urat in camera lui fara sa bati la usa si sa astepti invitatie. Cred ca e suficient sa iti ceri scuze fara mari explicatii si sa incepi sa te comporti normal.

| corbulalbrosu a răspuns:

Luati-l de manuta si duce-ti-l sa se spovedeasca duhovnicului d-voastra. Poate veti mai avea sansa de a reusi sa-l scapati de focul iadului. laughing

| BlackRose03 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Esti ateu, a?
P.S:Mersi, m-ai facut sa rad... laughing

| doctorandus a răspuns:

Parerea mea e ca ai nevoie de psihiatru. Tu, nu el.

Psihiatrul iti poate confirma ca masturbarea si homosexualitatea sunt perfect normale, deci problema e in gandirea ta, ca le consideri drept anormale.

| minrest a răspuns:

Da, utilizarea materialelor pornografice este periculoasa, subiectul simte nevoia sa treaca la materiale din ce in ce mai dure, BDSM, sadomasochism, viol. Ca sa nu mai aiba nevoie de pornografie, eu zic sa il ajutati aratand-ui, de exemplu, un san gol... pentru inceput.

| SG1995 a răspuns:

Doamna, e absolut normal, ce ar trebui să faci? Să te prefaci că n-ai văzut nimic, el e mai jenat ca dumneavoastră.

| vocea a răspuns:

Cred ca esti trol, o mama nu cred ca ar intreba aici asa ceva.

| Seba2013 a răspuns:

Spune-i ca nu este bine ceea ce face si ca lui Dumnzeu nu ii place.
Calea catre o femeie este alta....trebuie depus efort pentru un lucru, ca altfel se obisnuieste sa primeasca totul dea gata.
O sa ajunga o marioneta care se obisnuieste sa primeasca totul dea gata...o sa ii fie greu sa inteleaga ca pentru ceva este nevoie de efort, el va crede ca totul se obtine fara afort.
Lucrurile acestea o sa ii produca probleme, dar acum nu ma pun sa iti explic toti pasii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic sa va intrebati si sotul, posibil sa fie ereditar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuia sa comunico cu el dea lungul timpului. Faptul ca tie jena sa comunici acum cu el dovedeste ca nu ai comunicat suficient pana acum cu el. Cat priveste masturbarea ceea ce face el e perfect normal. Ceea ce nu e perfect normal este ca are mama ciudata.

| DavidoffUser a răspuns:

Esti tare laughing
Asta e, se mai intampla prietene.
Sa stii ca-i normal, mare bai, ce-ai facut tu, de parca taica-tu sau toti oamenii de pe pamantul asta nu s-au masturbat cand erau adolescenti, ba chiar e recomandata pentru a scapa de stres.Asa ca nu fi impacientat si plin de rusine, toata lumea o face, doar ca tu ai fost prins.
Fruntea sus, ca nu ai tras cocaina pe nas sau ai facut viol, sa-ti multumeasca ca nu esti gay.

| profamily15 explică (pentru DavidoffUser):

Cine a zis ca fiul meu nu se masturbeaza la materiale pornografice cu homosexuali?

| DavidoffUser a răspuns (pentru profamily15):

Vezi ca trebuie sa ai un zid pe langa tine, dai o data cu capul tare.

| Kira5854 a răspuns:

Este perfect normal ca un adolescent sa se masturbeze, masturbarea incepe cam dupa 10-12 ani cand copilul isi descopera organismul, in cazul in care copilul ar sari peste acest pas, problema ar fi clar la el, o problema de natura hormonala care nu ar trebui ignorata. Faptul ca baiatul se masturbeaza, inseamna ca e un om normal, cu nevoi biologicelaughing

| Camuflaj2017x a răspuns:

Si ce voiati doamna sa faca, sa recurga la viol?winking

| madalinfindrihan a răspuns:

Mă scuzați dar dvs sunteți virgina sau ce?

| MasterFlo a răspuns:

La 19 nu e anormal, e major și face ce vrea... Nu cred că e anormal.
Iar chestia cu nu sa mai pomenit în familia voastră... Nu știu ce zic odată că are 19 face ce vrea... Pueteti discuta cu el dar odată ce are 19 nu trebuie sa va fie rușine

| Silviaemma a răspuns:

Este destul de mare la 19 ani! Este deja pe cont propiu! Faceti ce credeti mai bine! Succes!

| IonelaElla96 a răspuns:

Vreti sa spuneti ca dvs nu v-ati masturbat niciodata si e normala chestia asta, lasati copilul in pace