| Ana287 a întrebat:

Bună ziua. Mi-aș dori mult sa îmi spuneți ce sa fac si pe cine sa aleg. Am doi prieteni cu unul dintre ei sunt de 4 ani el este in România iar eu sunt in Franța. Relația noastră a fost mai mult prin telefon, acum ultima data când am plecat din România el s-a răcit fata de mine, nu ma mai suna si eu când il sunam parca îmi vorbea in sila, mi-a spus ca mama lui nu prea ma place apoi peste vreo doua săptămâni după ce mi-a spus asta mi-a spus ca nu ma mai iubește. Deci când mi-a spus cuvântul ala mi-au curs imediat lacrimile si mi-a dat de înțeles oarecum ca are alta, eu am zis gata doamne nu e de mine băiatul asta, ma duce doar cu vorba si n-are nici o intenție serioasă cu mine si trebuie încet încet sa ma retrag chiar dacă il iubesc. Am început sa vorbesc cu un băiat de pe snap, s-a ținut de mine vreo 3 săptămâni pana sa fiu de acord sa fiu cu el. Într-un final văzând ca el ma caută in fiecare zi in fiecare seara si celălat nu da nici măcar o ceapa degerata pe mine am zis sa il accept sa văd poate iese ceva. Intr-o seara m-a sunat si am vorbit 6 ore deci am simțit o chimie când am vorbit cu el si îmi vorbea cu atât de mult interes după multă vreme începusem sa rad si am văzut ca acest băiat care vorbesc cu el de 1 săptămâna mi-a demonstrat mult mai mult decât mi-a demonstrat celălalt in 4 ani. Si tot văd ca ma suna ca vorbește mereu cu mine, nu mai iese cu prieteni nimic sta doar sa vorbeasca cu mine si părinții lui sunt de acord cu mine ma plac sad el sta tot in Franța la 3 ore distanță de mine si n-am vrut încă sa ma văd cu el. Acum 2 seri m-a sunat cel care sunt cu el de 4 ani, m-a sunat la ora 3 dimineața si mi-a spus ca ma iubește ca va veni după mine, ma lua si vom trai împreuna ceva ce tot îmi spune de 4 ani, dar in seara aia chiar l-am simțit extrem de sincer mi-a spus ca nu il mai interesează ca nu ma place maică-sa si ca tot cu mine se va căsători. Eu il iubesc foarte foarte mult când vorbesc cu el îmi vine sa plâng si mai ales ca vorbesc si cu altul asta ma face sa ma doare sufletul simt o durere grea in suflet si nu știu ce sa fac, chiar nu știu, de iubit simt ca ma iubesc amândoi. Va rog din tot sufletul ajutați-mă

Răspuns Apreciat de Editori
| GeneviveJ a răspuns:

Esti intr-o situatie foarte delicata. Eu nu te judec deloc, ai avut toate motivele de a te alina alaturi de altcineva in momentul in care cel din Romania s-a distantat fata de tine! Stii cum e? Se zice ca iti dai seama ce aveai abia cand ai pierdut, si el acum cred ca asta simte, simte ca te pierde incet incet si dintr-o data s-a reaprins flacara! Sfatul meu este sa te gandesti foarte bine ce vrei sa faci pentru ca ai vazut deja ca el se poate schimba, si nu cred ca vrei sa fii cu cineva care te evita sau nu iti acorda atentia necesara. In acelasi timp, baiatul cel nou iti este inca strain, nu v-ati cunoscut inca, nu stii exact in ce directie poate merge noua voastra aventura. Si normal ca mereu lucrurile pot lua o intorsatura nefavorabila. Sfatul meu este sa te gandesti bine ce vrei sa faci! Sa discuti problema cu cel din Romania si sa ii explici ca tu nu te simti confortabil pentru ca el nu iti acorda atentia necesara. Tu nu esti o jucarie ca mereu sa te intorci la el chiar daca el azi te baga in seama si maine parca ii e sila. Lasa-te condusa de ratiune in decizia pe care vrei sa o iei pentru ca tu vei suporta consecintele! Daca consideri ca cel nou merita o sansa, nu te avanta din prima, cunoste-l mai bine, capata incredere in el, ca apoi sa iti poti face o parere. Daca crezi ca cel din Romania se poate schimba, discuta cu el explica-i, pune piciorul in prag. Dar te rog eu sa nu umbli cu amandoi pentru ca stii cum se spune " cine alearga dupa doi iepuri nu prinde niciunul"! Iti doresc mult succes. happy

3 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Se zice ca iubirea dupa 3 ani se cam duce si apare respectul, obisnuinta etc doar ca la voi fiind la distanta in afara de obisnuinta de a vorbi la telefon nu prea are ce sa fie.
Nu ai specificat daca ai stat cu el in Romania mai mult sa va intalniti mai des, sa aveti macar un an de relatie in care sa fiti aproape unul de altul. Daca nu, e clara situatia.E doar obisnuinta de a vorbi la telefon si de a sti ca cineva e acolo pentru ca in fond unul dintre voi tot ceda si mergea la celalalt.Nu ai cum sa stai 4 ani fara persoana pe care se presupune ca o iubesti.Alta chestie ce mai e clara ca buna ziua e ca nu cautai sau gaseai un altul daca mai aveai sentimente pentru primul, niciodata nu "inseli" daca mai ai sentimente pentru partenerul tau cum de altfel ieste si o vorba "daca in sufletul tau apare o a doua persoana alege-o pe aceasta pentru ca prima e clar ca nu e ce trebuie".
Este complicata situatai si nu ar trebui sa tina de noi decizia ta.Doar vezi ce simti si in ce crezi, ce sperante mai ai si incotro sa te duci. Daca primul ba te iubeste ba nu mai gandeste-te daca poti avea incredere in el, iar in legatura cu cel de al doilea cred ca trebuie sa il cunosti si sa vezi daca e ce trebuie si daca vrea ceva serios.Fi sincera cu tine si cu ei.

| Hammurabi a răspuns:

Păi nu e deloc greu de ales. Dacă ăsta din RO ți-a spus odată că nu te mai iubește, de ce crezi tu că s-a răzgândit?
Probabil se cuplase cu altcineva când ți-a dat papucii, între timp și-a luat-o peste ochi și te vrea înapoi pe tine că tu ești mai "sigură".
Poți fi convinsă că se va mai întâmpla chestia asta. A făcut-o odată, o va face din nou. Te va părăsi pentru alta când îți va fi lumea mai dragă. Mai ales că e manevrat de maică-sa.
Nu cred că vrei să te bagi în așa ceva.
Eu în locul tău nu i-aș mai da a doua șansă. Mai ales că ai găsit pe cineva care te iubește și te respectă.

| MGEORGESCU a răspuns:

Buna draga mea! Cu durere iti spun o chestie pe care sunt convinsa ca deja o stii, relatiile la distanta nu functioneaza, relatiile la distanta nu sunt altceva decat un cumul de sentimente amestecate care ba te urca, ba te coboara, relatiile la distanta n-au atingeri, n-au saruturi, n-au gesturi mici facute cu dragoste, n-au ochi care sa se priveasca la 2 centimentri distanta, relatiile la distanta n-au multe din pacate, drept pentru care iubirea la distanta se stinge, nu e suficient sa vorbesti cu un om la telefon pentru a da viata unei relatii. In plus analizeaza urmatoarea chestie: ai spus ca mama lui nu te prea agreaza, esti dispusa sa triesti o viata intreaga cu ghimpele asta in spate? Fie ca vrei sau nu, cuvantul mamei lui va cantari greu in relatia voastra, si asta ai vazut deja, el se lasa influentat de mama lui si alege sa te puna pe locul 2 din start ceea ce cu siguranta va face toata viata, pentru ca un om care te iubeste, te iubeste intotdeauna, fara pauze, fara sa aplece urechea la soaptele din jur, te apreciaza si pune valoare pe tine. Eu inteleg ca ti-e greu sa depasesti momentul si ca sunt 4 ani in care ai investit multe si nu e usor sa renunti, insa gandeste-te bine la toate aspectele si ia in considerare si partile mai putin frumoase ale relatiei voastre, pune totul in balanta si decide cum consideri de cuviinta. Pe de alta parte baiatul pe care tocmai l-ai cunoscut poate reprezenta un nou inceput, in care sa consumati efectiv relatia, da-ti o sansa spre mai bine, permite-ti sa-ti gasesti fericirea indiferent cat de incert poate parea totul. Sfatul meu e sa nu persisti sa ramai intr-o relatie in care deja s-au spus multe cuvinte aiurea, in care s-au creat prea multe rani, in care cicatrizarea e un proces anevoios, debaraseaza-te de trecut si creaza planuri de viitor in care tu sa fii valorificata pentru omul care esti, pentru sufletul tau, pentru dragostea ta, meriti ceva mai bun decat un om nehotarat care te iubeste doar cand are sclipri de moment si nu indiferent de ora si zi, nu te amagi! Succes in toate iti doresc!