| ValiW a întrebat:

Bună ziua.

Nu sunt genul de persoană care postează pe internet pentru sfaturi sau pentru a imi spune probleme, dar vreau sa încerc și îmi doresc din toată inima să primesc niște sfaturi bune și utile, fiindcă chiar am nevoie de așa ceva.

Voi încerca să spun pe scurt povestea mea, acum un an și ceva de zile, am cunoscut o fata, era cls a12a atunci, diferența între noi era de 5 ani și câteva luni. Nu credeam că o să fie ceva serios, știind că o să plece la facultate la scurt timp. Relația a decurs foarte bine și fără probleme în primele 5-6 luni până a plecat la facultate și am început sa ne vedem în week-enduri, eu în timpul săptămânii lucram undeva la 9-10 ore, am uitat sa specific că nu eram din București, ea plecând la facultate acolo. Imediat cum a început facultatea în octombrie nu era zi fără mici certuri, contraziceri și alte chestii. Am încercat să trecem peste tot, ea îmi pot spunea să mă mut la București, dar tot salariul meu se ducea pe chirie și utilități dacă era să mă angajez. Eu voiam să îmi deschid o afacere, un mic magazin, aveam ceva bani dar nu suficienți și în luna martie am decis de comun acord să plec în Anglia timp de 3 luni pentru a mai reuși să pun niște bani deoparte. Dar de când am venit aici, nu este zi fără ceartă.

Eu niciodată nu am vorbit cu altcineva în timpul relației, o iubesc dar nu mai pot zi de zi numai cearta. Mai nou s-a despărțit de mine, fiindcă crede ca am pe cineva aici. Lucru care nu este adevărat. Nu pot rezolva nimic. Fiindcă la orice cearta îmi da Block peste tot. Eu nu îmi dau seama ce vrea ea de fapt, este anul întâi la facultate, nu îmi doresc să renunțe la facultate sau alte chestii. Dar nu rezist fiind plecat din țară și zi de zi cearta pe motive banale și apoi după ceartă sa primesc block peste tot - whatsapp, Facebook, telefon. Efectiv simt ca o iau razna. Eu lucrez în Anglia la o fabrică, 8 ore în fiecare zi. In urma cu 3 saptamani, am lucrat duminica și am fost la overtime 8 ore și dimineața inainte să plec mă trezesc cu cearta că am pe cineva aici, că e cu mine în camera. O sun video și ii demonstrez ca nu e nimeni și ma pregătesc sa plec la servici. Apoi după ceartă, îmi spui ca i-am stricat ziua de duminica. Eu de cand am venit în Anglia, nu am iesit nici măcar la o cafea sau la un club. La fabrica și acasă. Și la cumpărături să iau ce am nevoie și atât.

Timp de o luna nu am stiut absolut nimic de ea, am fost blocat peste tot, telefon, Facebook si asa mai departe pana acum cateva seri cand ma suna plangand ca ei ii este foarte greu, dar nu mai vrea nicio relatie si de o saptamana seara de seara vorbim cu orele fara oprire. Eu mai am 3 saptamani pana vin acasa, imi spune ca vin degeaba, ca nu ne vom vedea, dar ea continua sa ma sune zilnic.

5 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Păi chiar că vii degeaba. Fata asta doar își bate joc de tine.
Dacă vrei să fii cățelușul sau cârpa ei, continuă să te agăți de ea ca disperatu'.

| Emma30555 a răspuns:

Eu am o impresie ca aceste certuri vin din partea ta. Cred ca nu accepți prea ușor faptul ca ea a plecat și va vedeți atât de rar. Posibil sa fi și un pic gelos. Sfatul meu este sa nu te mai cerți cu ea, deloc. Bucura te de timpul petrecut împreună și veți vedea ce va fi. Cu cearta nu rezolvi nimic și în plus sunteți tineri, ea e la început de drum, facultatea e ceva important, dacă e sa fie sa meargă relația va merge dar cu cearta în nici un caz

| IAR a răspuns:

Las-o ca este bolnava la cap saraca, next please.

| Daniel0807 a răspuns:

Nu renunța la ea. Continuă să o calmezi, sa ii fi sprijin, iar cand pleci in tara rezolvi tot. Macar sa fi fata in fata cu ea si sa vezi ce vrea...