| anonim12345789344 a întrebat:

Bună ziua. O întrebare scurta am și eu la care vreau sa mi se răspundă clar pe subiect fără alte sfaturi pe marginea subiectului.

Prietena mea are un ciclu de 27-29 zile, niciodată mai lung sau mai scurt. Ultima menstruație a început pe 13 iunie, iar pe 03 iulie am avut un contact sexual neprotejat cu ejaculare, teoretic în perioada cu fertilitate 0.
Azi ar trebui sa-i vina ciclul și încă nu i-a sosit. Bănuiesc ca nu este nicio problema și ca ar trebui sa-i vina fără probleme.

Precizez ca înainte de 3 iulie am efectuat și 2 teste de ovulație pe 1 și 2 iulie, ambele fiind negative.

Credeți ca am de ce sa-mi fac grija? Mulțumesc

Răspuns Câştigător
| MeisterSchnitzel a răspuns:

Dacă am citit bine pe Wikipedia, imediat după menstruație urmează 10 zile de fertilitate. Dacă menstruația a început pe 13 iunie, s-a terminat pe 20 iunie. Deci din 20 până în 30 iunie a fost perioada fertilă. Așa cum ai zis chiar tu, pe 3 iulie fata era în perioada de infertilitate absolută.
Din 13 iunie până azi (11 iulie) au trecut 28 de zile. Tu ai zis că iubita ta are un ciclu menstrual cuprins între 27 și 29 de zile, deci în media 28. Totuși, asta nu e o regulă, deci trebuie să-i vină mâine.
Concluzie: Stai liniștit!

2 răspunsuri:
| ButnaruIonutAndrei a răspuns:

Niciodata sa nu spui niciodată, crede-ma!

| anonim12345789344 explică:

Deci? Alte păreri mai sunt?