| 2102baubau2102 a întrebat:

pe 18 trebuia sa imi vina ciclul, a intarziat 6 zile, am avut contact sexual doar protejat. Imi curge un lichid galben, grosut, am dureri la ovare. Sunt foarte ingrijorata.

Răspuns Câştigător
| Andreeush a răspuns:

Cel mai probabil ciclul tau menstrual are caracteristica principala aceea de a fi NEREGULATA sau poate chiar sever DEREGLATA. Teoretic in acest moment existenta durerilor in zona ovarelor este cu totul anormala, insa este cat se poate de normala sa existe dureri in zona uterului. Este posibil ca scurgerea amintita sa provina din uterul in care s-ar putea sa fi inceput procesul de desprindere a tesutului endometrial si inceperea in zilele imediat urmatoare a procesului de sangerare menstruala. Multa sanatate!

| 2102baubau2102 explică (pentru Andreeush):

Buna ziua, eu nu am avut dereglari deloc de cand mi-a venit menstruatia. Scurgerile le am de cateva zile, si nimic. Trebuie sa ma ingrijorez? Va multumesc.

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Este binecunoscut faptul si este in interesul tau sa stii ca uneori chiar si in cazul celor mai bine reglate cicluri menstruale, pot sa apara din motive inexplicabile, fara vreun motiv plauzibil, poate sa apara si sa existe posibilitate sa se produca mici dereglari ale lungimii ciclului menstrual fata de un anumit numar FIX de zile. Durata abaterii poate prezenta variatii mici de doar +/- 3-5 zile, insa uneori dereglarile pot fi si mai mari chiar si de 7-10 zile. Astfel de dereglari ale lungimii ciclului menstrual pot sa apara destul de frecvent la varsta adolescentei din cauza dezvoltarii organismului si a diferitelor modificari fiziologice, ceea ce poate sa influenteze desfasurarea ciclului menstrual. In astfel de cazuri/situatii activitatea hormonala poate sa fie dereglata din cauza modificarilor aparute in buna functionarea a unei singure sau a mai multe glande endocrine din organismul femeii. Daca situatia actuala se va mai repeta si in cazul urmatoarelor cicluri menstruale, in acel caz este indicat sa te prezinti la un cabinet de endocrinologie pentru consultatie si pentru a fi efectuate si anumite analize endocrine cu scopul de a fi stabiliti factori care pot influenta si provoaca dereglari ale activitatii hormonale. Ar putea fi una dintre explicatiile plauzibile privind dereglarea aparuta in actualul ciclu menstrual. Multa sanatate!

| Andreeush a răspuns:

Poate fi vorba de o dereglare hormonală.

| 2102baubau2102 explică (pentru Andreeush):

Bine, va multumesc mult!