| Roxanna83 a întrebat:

Pe 19 octombrie am inceput sa iau anticonceptionale belara, fiind prima zi de menstruatie. A urmat pauza de 7 zile timp in care menstruatia nu a venit. Am inceput de 3 zile cea dea doua folie si menstruatia tot nu apare. E posibil sa fiu insarcinata? Multumesc

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

In astfel de situatii se continua administrarea pastilelor AC de pe noul blister/folie si numai in cazul in care NU se va produce menstruatia nici dupa administrarea celor 21 de pastile de pe aceasta a 2-a folie, va trebui sa te prezinti in mod obligatoriu la ginecologie pentru a fi consultata de un medic specialist. Exista posibilitatea de a fi ramas insarcinata inca dinainte de a incepe sa folosesti pastilele AC. Totusi ar fi bine si de aceea te sfatuiesc sa-ti faci un test de sarcina acasa pe baza urinei sau intr-un laborator de analize medicale sa ti se faca testul beta-hCG pentru a determina daca exista sau nu in sange/urina hormonul de sarcina. Multa sanatate!