| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua, pe 28 Noiembrie dimineața la ora 12:00-01:00 am avut contact sexual neprotejat cu prietena mea și mi-am dat seama ca nu am avut prezervativ, atunci nu am continuat cu sex neprotejat, am continuat cu altceva dar ejacularea a fost afara.Chiar dacă ejacularea a fost afara, a doua zi la mai puțin de 12 ore de la actul sexual i-am dat pastila de urgentă. după 6 zile i-a început o sângerare asemănătoare cu menstruația(sângele a curs ca de-obicei,culoarea la sânge a fost normala, crampe de stop, a durat 6 zile)oare e menstruația sau e o alta sângerare ce are legătura cu o sarcina
Ultima menstruație înainte de actul sexual a fost pe 17 Noiembrie și când am făcut sex era pe 28 Noiembrie e posibil sa fi fost in perioada de ovulatie..chiar dacă nu mi-am dat drumu in interior și nu a durat mai mult de un minut contactu e posibil sa fie gravida După ce la 6 zile de la pastila i-a venit acea sângerare?
Sângerare care cred ca e menstruație dacă a durat 6 zile,culoarea la fel, a curs normal, crampe
Acea sângerare care cred ca e menstruația a venit cu aproximativ 10 zile inainte de următoarea menstruație

9 răspunsuri:
| AnemonaP a răspuns:

Cum s-a specificat si in răspunsuri, pastila a fost luată inutil. Nu era riscul unei sarcine, avand in vedere ca ejacularea a fost afara. Pastila de a doua zi este o pilula contraceptiva care se administreaza numai in situatii de urgenta, cand se stie sigur ca se poate ramane insarcinata. Daca tot aveti o relatie, prietena ta poate consulta un ginecolog pentru a alege alta masura de protectie.

| Dorin976 a răspuns (pentru AnemonaP):

Multumesc mult de raspuns!

| Violleta2022 a răspuns:

Uita de menstruatie regulata de acum inainte pentru 1 an de zile, findca pastila de a doua zi este o bomba hormonala care i-a dat tot sistemul hormonal peste cap.
Ca atare, menstruatia, ovulatia si perioada fertila NU s emai pot calcula sau estima niciodata pe urmatoarele 12 luni!
Data viitaore nu mai fa sex deloc daca nu ai 2-3 prezrevative la tine, ca o alta pastila de a doua zi nu se mai poate administra femeii, in viata asta.
Vezi ca sunt pastile si pentru barbati sau fa vasectomie, dar nu mai da droguri sintetice cu forta unei femei, daca tu nu esti capabil sa cumperi un amarat de prezervativ de 2 lei.

| Dorin976 a răspuns (pentru Violleta2022):

Multumesc de răspuns! Apreciez!

| Floridori a răspuns:

In primul rand a luat pastila total inutil (sau "i-ai dat" pastila total inutil).

In al doilea rand, sangerarea ce apare la 5-10 zile de la administrarea pastilei de a doua zi, NU este menstruatie si nu poate fi considerata ca atare sub nicio forma.
Este un efect advers foarte des intalnit, in urma socului hormonal pe care organismul l-a primit dupa sintetizarea pastilei si care a provocat dereglarile specifice.

Menstruatia NU va mai incepe la data prestabilita si este posibil sa aiba menstruatii si cicluri dereglate si total atipice pe o perioada de minim 1 luna si maxim 12.

| Dorin976 a răspuns (pentru Floridori):

Multumesc de raspuns, atunci este posibil sa fie gravida?

| Floridori a răspuns (pentru Dorin976):

Sangerarea respectiva, ca efect advers nu infirma si nici nu confirma faptul ca pastila a fost eficienta sau ineficienta.Este strict un efect advers si nimic mai mult.

Cat despre sarcina, avand in vedere ca am scris inca de la inceput ca a fost luata inutil, cred ca se subintelege faptul ca din start nu exista risc de sarcina din moment ce spermatozoizii nu au ajuns in vagin.

| Dorin976 a răspuns (pentru Floridori):

Multumesc frumos pentru raspuns si scuze de deranj! Apreciez!

| Floridori a răspuns (pentru Dorin976):

Cu drag!
Multa sanatate!