| Andreea1942 a întrebat:

Pe 3 octombrie am inceput "sa lucram" la un bebelus exact in perioada de ovulatie (fertilatie), ca mai apoi undeva pe 8-9 octombrie sa am stari de greata, voma, dureri lombare, iar astazi 15 octombrie sa-mi apara si menstruatia cu intarziere de 5 zile, se poate a fi insarcinata? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In acest moment te poti prezenta la un laborator care efectueaza analize medicale pentru a ti se preleva o proba de sange si pe baza ei sa ti se faca un test de sarcina beta-hCG prin care se determina cel mai cel exact daca existenta sau lipseste hormonul de sarcina hCG. Analiza costa in jur de 35-40 de lei. Daca nu procedezi asa, atunci in data de 22 -23 Octombrie vei putea face testul de sarcina pe baza urinei al carui rezultat in acel moment va fi valid, valabil si corect in proportie de peste 98-99%. Indiferent care va fi rezultatul obtinut, este indicat sa te prezinti la un cabinet ginecologic pentru a fi consultata cat mai amanuntit. Multa sanatate!

5 răspunsuri:
| Katie1356 a răspuns:

Cel mai ok ar fi sa faci un test de sarcina, pentru a stii exact. Starea de voma poate fi cauzata fie de instalarea sarcinii, fie de apropierea menstruatiei. Nu ne putem pronunta exact pana la proba contrarie.

| Andreea1942 explică (pentru Katie1356):

Aceasta stare de voma si aceste greturi nu le am avut nicioadata de cand am menstruatia.

| PegassiDoctorulThau a răspuns:

Salut! Nimeni nu poate sa spună exact asta, doar un ginecolog sau un test de sarcina. Dar normal, dacă erai însărcinată nu aveai ciclu menstrual. Cel mai bine ai face un test de sarcina.

| Fabyana307 a răspuns:

Fa un test de sarcina după menstruatie si vei vedea exact dacă esti însărcinată sau nu.