| Ioana0609 a întrebat:

Bună ziua, pe data de 2 iulie mi-a venit menstruatia. Pe data de 19 iulie am avut un contact sexual neprotejat dar nu s-a terminat în mine. Pe 30 iulie mi-a venit menstruatia. Sunt în a 3a zi dar curge în cantități reduse. În prima zi mi-a curs normal iar acum mai puțin decât de obicei. Poate fi vorba de sângerarea de implantare sau sa fie menstruația?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Ciclul menstrual anterior s-a desfasurat pe perioada cuprinsa intre 02.07 - 29.07 = 28 zile. Perioada fertila a ciclului anterior a fost/s-a suprapus peste intervalul zilelor cuprinse intre 12.07 - 17.07, astfel ca actul sexual din data de 19.07 a fost intretinut la 2 zile dupa ce s-a terminat perioada fertila si din acest motiv NU se putea forma sarcina chiar si daca ar fi ajuns sperma in vagin. Deoarece actul sexual NU s-a terminat cu ejaculare in vagin si de asemenea fiindca actul sexual a fost intretinut in perioada de infertilitate absoluta de dupa terminarea perioadei fertile, reiese ca in acele conditii formarea sarcinii a fost cu totul IMPOSIBILA. Pe baza celor precizate rezulta ca actuala sangerare menstruala inceputa in data de 30.07 a pornit la data considerata ca fiind cea normal, deci este autentica, chiar si daca desfasurarea ei ti se pare a fi atipica si/sau putin diferita de menstruatiile anterioare. Multa sanatate!

| Ioana0609 explică (pentru corbulalbrosu):

Pardon, pe 3 iulie mi-a venit și apoi pe 30. Influențează asta?

| Ioana0609 explică (pentru corbulalbrosu):

Pardon, pe 3 iulie mi-a venit și apoi pe 30. Influențează asta? Am avut pe 3 iulie, înainte de asta 4 iunie, 25 aprilie, 25 martie, 20 februarie

6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

20.02 - 24.03 = 33 zile,
25.03 - 24.04 = 31 zile,
25.04 - 03.06 = 40 zile,
04.06 - 02.07 = 29 zile,
03.07 - 29.07 = 27 zile,
Daca se analizeaza lungimea ultimelor 5 cicluri menstruale se constata ca ciclul menstrual este foarte NEREGULAT, deci se poate aprecia mai degraba ca fiind un ciclu DEREGLAT, avand in vedere diferenta foarte mare de + 9 zile si apoi de -11 zile intre 3 cicluri consecutive : 25.03 - 24.04 = 31 zile apoi 25.04 - 03.06 = 40 zile si 04.06 - 02.07 = 29 zile. Din acest motiv in cazul tau este cu totul INUTIL dar mai ales ILOGIC sa fie folosita aplicatia existenta in telefon ''Calendar menstrual'' fiindca este cu totul IMPOSIBIL sa poata fi ghicita lungimea ciclului actual inceput in data de 30 Iulie. Absolut nimeni nu poate anticipa care va fi lungimea ca numar de zile sau daca se va incadra intre cele minim 27 de zile si maxim 40 de zile, lungimile ultimelor 5 cicluri trecute.
In urma informatiei suplimentare,, Pardon, pe 3 iulie mi-a venit și apoi pe 30. Influențează asta? Am avut (menstruatia) pe 3 iulie,?
Se constata ca diferenta de 1 zi in minus scurteaza ciclul fata de cele 28 de zile la doar 27 de zile, dar aceasta scurtare a ciclului NU provoaca si mutarea zilelor PERIOADEI FERTILE cu 1 zi mai inspre inceputul lunii, fiindca perioada luteala intotdeauna fixa de 14 zile, situata intre ovulatie si ultima zi a ciclului ramane aceeasi/nemodificata si prin asta ultima zi fertila va ramane tot 17.07 si astfel IMposibilitatea formarii sarcinii ramane aceeasi ca si cea transmisa in raspunsul initial. Sanatate!

| Ioana0609 explică (pentru corbulalbrosu):

Ok, dar și sângele menstrual, s-a schimbat într o secreție maro, acum, după 3 zile

| LionTrap a răspuns:

E perfect normal

| kono69 a răspuns:

E doar menstruatia normala