| Ramona96223 a întrebat:

Pe data de 6 iulie am întreținut relații sexuale fiind în perioada de fertilitate, de ovulație. Partenerul meu, nu a ejaculat în interiorul vaginului și a folosit metoda coitului întrerupt, dar știind că în acel lichid preejaculator există spermatozoizi, mă cam sperie gândul de a fi însărcinată.
Astăzi, 21 iulie ar fi trebuit să îmi vină CM.
Menționez faptul că nu am administrat niciun fel de anticoncepționale sau pastila de a doua zi.
Ce sfat ați putea să îmi dați?

Răspuns Câştigător
| Necunoscut112 a răspuns:

Aşteaptă 3 săptămâni şi faci un test de sarcină. Dacă nu a scăpat niciun pic de spermă, probabil eşti safe. Cât despre îngrijorare, trebuia să fie înainte de act mai mare decât acum

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Sa stai linistita fara sa te ingrijorezi fiindca va porni menstruatia, bineinteles in cazul in care partenerul tau de sex are suficienta experienta sexuala si astfel acesta reuseste sa-si coordoneze, sa controleze procesul de ejaculare a spermei si sa-si retina perfect ejacularea. In privinta lichidului preejaculator trebuie sa stii ca in continutul sau NU exista nici macar 1 singur spermatozoid in momentul producerii lichidului de catre glandele bulbouretrale. Poate sa contina spermatozoizi doar dupa deversarea sa in uretra si doar in urma unui proces de contaminare prin amestecare cu resturii de sperma ramase in uretra de la o ejaculare care a avut loc mai inainte cu 2-4 ore fata de momentul sexului in cauza. De asemenea trebuie sa stii ca pot sa apara mici abateri de cateva zile in +/- fata de data pornirii menstruatiei reiesita prin calcul. Multa sanatate!

| Ramona96223 explică (pentru corbulalbrosu):

Mulțumesc mult pentru răspuns!?

| Marius925990 a răspuns:

Pe viitor evita sa o faci in perioada de fertilitate pentru binele vostru.metoda nu e foarte sigura si s ar putea sa regretati.folositi prezervativul in perioada de fertilitate si totul va fi ok.
lichidul preejaculator contine spermatozoizi doar daca a facut l*ba inainte si dupa ati avut contact pentru ca daca nu urineaza inainte de contact, spermatozoizii raman pe canal si cand se secreta si lichidul ala se spala canalul de spermatozoizi la tine in vagin. daca a urinat de la ultima l*ba nu ai nici o grija