| MrDrew a întrebat:

Prietenei mele ii intarzie ciclul. Are 19 ani, azi este a 3 a zi de intarziere. Tin sa mentionez ca ultima perioada de menstruatie a durat cu vreo 3 zile in plus decat de obicei. De asemenea ciclul ei este destul de regulat. Toate contactele au fost protejate cu prezervativ, iar ejacularea a fost mereu afara. In ultima saptamana ea a fost foarte racita si a luat antibiotic si a acuzat dureri de burta, semnele premenstruale nu sunt la fel ca inainte desi nu mereu a avut. Ea are crampe ba mai dureroase, ba mai putin dureroase. Tin sa precizez ca ieri a facur un test barza ultrasensibil si a iesit negativ.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Chiar daca ciclul menstrual este de tip regulat si in acel caz pot sa existe uneori abateri de lungime si din acest motiv ciclul sa fie mai scurt sau mai lung cu cateva zile, abaterea putand fi chiar si de 7 pana in 10 zile in plus, fata de lungimea obisnuita.
Nu are absolut nicio importanta sau vreo relevanta numarul de zile de sangerare menstruala sau vreo legatura cu procesul de formarea sarcinii, adica cu procreerea. Fiindca ai facut afirmatia : ""Toate contactele au fost protejate cu prezervativ, iar ejacularea a fost mereu afara."" se poate considera ca in astfel de conditii formarea sarcinii devine IMPOSIBILA in proportie de peste 99%
Astfel ca in mod foarte sigur este vorba de o simpla prelungire a ciclului menstrual din cauza activitatii hormonale dereglate si nu din cauza ca ar putea exista o sarcina. Fapt confirmat si de rezultatul testului de sarcina efectuat, care poate fi apreciat ca fiind valabil si corect in proportie de peste 90% deoarece a fost efectuat cu 4-5 zile inainte de momentul optim. Din avest motiv testul trebuie refacut peste 3-4 zile fiindca doar acel rezultat va fi valabil si valid in proporrie de peste 98-99%. Multa sanatate

2 răspunsuri:
| brrrrrrrrrghe a răspuns:

Prietena ta esti tu? Asa-i?

| anonim_4396 a răspuns (pentru brrrrrrrrrghe):

Presupun ca el e iubitul