| anonim_4396 a întrebat:

Sora mea ia anticoncepționale Belara pentru că are ovare polichistice. Si astăzi mi-a zis că mai are 4 zile din folie si i-a venit ciclu. Folia fiind de 21 de zile. Și nu stie ce să faca daca să mai ia sau nu, pastilele în continuare. Medicul la care a fost e din alt oras si acum nu știu dacă mai poate merge cu pandemia asta. Si e la 100 de km de satul unde stăm noi.
Ia de un an de zile pastile

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Sangerarea neasteptata care poate sa apara uneori inca in timp ce sunt administrate de obicei ultimele 5-7 pastile AC, reprezinta semne clinice destul de frecvent intalnite in cazul a cca. 20-30% din femei, Aceste sangerari reprezinta asa numitul fenomen de spooting, care in general determina pacientele sa se prezinte la un medic ginecolog specialist. Sangerarile care apar in timpul ce inca se administreaza pastilele AC, in realitate reprezinta de fapt niste efecte adverse care se manifesta mai des in primele 3-4 luni de folosire a acestei metode de protectie, insa uneori pot sa apara si dupa mai mult timp fata de primele luni de folosire.
Explicatia stiintifica precisa a acestui fenomen de spooting nu este pe deplin elucidata, stabilita. Se considera ca mecanismul exact care determina aparitia acestor sangerari neasteptate in timpul administrarii ultimelor pastile AC se datoreaza faptului ca hormonii existenti in pastila provoaca o fragilitate accentuata a vaselor de sange capilare/superficiale existente in endometru. De obicei sub influenta hormonilor din pastila AC endometrul sufera schimbari morfologice in urma carora tesutul sau care de regula initial este destul de groasa, se subtieze semnificativ sub actiunea hormonilor catre sfarsitul perioadei de administrarea a ultimelor pastile AC active. Din cauza atrofierii uneori destul de serioase a mucoasei endometrului, se produce si o degradare a stratului extern adica a membranei si astfel si vasele de sange superficiale devin expuse, se pot rupe si astfel apare procesul de spooting care se manifesta prin mici hemoragii vaginale. Adevarata sangerare menstruala va porni la momentul potrivit, adica dupa ce a fost administrata ultima pastila AC de pe folie. Multa sanatate!

1 răspuns:
| Denisa0954 a răspuns:

Sa le ia in continuare. Nu trebuie oprite. Se intampla sa mai fie si dereglari chiar daca ia anticonceptionale