| piskareLa a întrebat:

Buna ziua TPU
Am si eu o problema cu fiul meu care sunt foarte convinsa ca sufera de masturbare, de 2 ori luna asta am intrat peste el in timp ce se uita la filme deocheate, prima data am zis ca a apasat pe vreun link gresit, dar a doua oara cand l-am prins, i-am interzis accesul la calculator timp de o saptamana. Acum 2 zile din nou, iadul pe pamant, intru la el in camera sa-l intreb daca vrea ceva de mancare, era cu pantalonii in vine si se uita la o revista cu fete deocheate... imediat l-am sunat pe parintele de la biserica unde mergem noi si i-am povestit toate cele intamplate, ieri am fost la biserica, a discutat parintele cu el(nu stiu ce au discutat) si cand am plecat de la biserica parea foarte linistit, parca dintr-o data nu a mai suferit de masturbare. Astazi pe la miezul noptii m-am trezit auzind niste scartaieturi, m-am dus incet sa vad ce se aude, si cand am intrat la el in camera ce credeti ca facea?... se masturba! Nu stiu ce sa mai fac cu el, nu accept lucruri diavolicesti in casa sub nici o forma! Poate ma ajuta cineva, o alta mama care a patit sau cineva care stie cum se trateaza, sunt disperata si chiar nu stiu ce sa fac, ajutati-ma, va rog. Fiul meu are doar 13 ani ajutati-ma sa il ajut, va implor!

Răspuns Câştigător
| SweetChoco a răspuns:

Trebuie taiat madularul.

21 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Popa nu are ce sa ii faca, ba poate face si el acelasi lucru!
Nu mai insistati cu fazele astea, pentru ca riscati doar sa ii faceti niste mari rele, pe care nu le mai puteti apoi repara!
Faza in care tinerii se maturbeaza este absolut firesca si este o etapa tranzitorie in evolutia si autocunoasterea lor, si a corpului lor si a reactiilor de tot felul!
O sa ii treaca, cand o sa aiba o prietena, su o sa o mai rareasca, oricum!
Nu mai intrati in camera lui fara sa bateti la usa, nu e nici normal si nici civilizat!
V-ar place sa intre peste dv si sotul in camera exact cand faceti sex?

| katy a răspuns:

La varsta de 13 ani, incep diverse schimbari hormonale in organismul copilului, de aici se trage totul.Nu are treaba cu biserica.Toti baietii de varsta lui fac asta, trebuie sa il intelegi, sunt schimbari normale, se dezvolta, totul e pe plan hormonal

| mihai69 a răspuns:

Nu e nimic diavolicesc în masturbare. O fi un păcat din punct de vedere strict religios, dar pe de altă parte este o activitate normală pentru băieții adolescenți. Acordă-i totuși ceva intimitate - nici el nu intră peste tine când faci sex cu soțul, nu?

| Elena_Irina_1990 a răspuns (pentru mihai69):

Adevarat! Lasa copilul! Dai intimitate! Doar nu vrei sa il călugărești! Isi exploatează corpul!

| mihai69 a răspuns (pentru Elena_Irina_1990):

Și ce-mi zici mie?!? Copiii mei s-au masturbat amândoi și pentru asta au crescut mari bine-mersi. Și nici n-am dat vreodată buzna peste ei.
În schimb, am stat deschis de vorbă despre asta.

| Elena_Irina_1990 a răspuns (pentru mihai69):

Te aprobasem!

| doctorandus a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=IQFCeES8UQc

Traduc un citat din Encyclopedia of Children's Health:

"Masturbarea este auto-stimularea organelor sexuale, cel mai adesea pana la orgasm. 60% pana la 90% din adolescentii baieti si 40% din fetele adolescente se masturbeaza. Desi atitudinile oamenilor referitoare la masturbare difera mult, nu exista dovezi ca masturbarea ar fi in vreun fel daunatoare din punct de vedere fizic, psihologic sau emotional. Pentru multi tineri masturbarea este o ocazie de explorare sexuala proprie inainte de a se decide sa faca sex cu o alta persoana. Este de asemenea considerata cea mai sigura forma de sex pentru prevenirea bolilor cu transmitere sexuala, inclusiv virusul imunodeficientei umane (HIV)."

"Masturbarea ofera o modalitate sanatoasa de a-si exprima si explora sexualitatea proprie si de a elimina stressul sexual fara riscurile asociate contactului sexual, conform multor profesionisti medicali. Ei sunt de asemenea de acord ca masturbarea este o modalitate naturala, normala si sanatoasa de explorare de sine si de exprimare sexuala."

"Este din recunoscut din ce in ce mai larg intre profesionistii sanatatii mentale ca masturbarea poate reduce depresia si conduce la sporirea respectului de sine. Masturbarea poate fi in special folositoare in relatii in care un partener vrea mai multa activitate sexuala decat celalalt, caz in care masturbarea contribuie la restabilirea echilibrului."

http://www.healthofchildren.com/M/Masturbation.html

Autor: Ken R. Wells. Aceste puncte de vedere sunt confirmate in Jacqueline L. Longe, ed (7 iunie 2011). „Masturbation". The Gale Encyclopedia of Children's Health: Infancy Through Adolescence. 4 (ed. Second). Detroit, Mich.: Cengage Gale. p. 1404. ISBN 978-1-4144-8641-3. OCLC 712621295 si in Thomas H. Ollendick; Carolyn S. Schroeder (6 decembrie 2012). „Masturbation". Encyclopedia of Clinical Child and Pediatric Psychology. Boston, MA: Springer Science & Business Media. p. 359. ISBN 978-1-4615-0107-7. OCLC 913623298.

De asemenea Ollendick si Schroeder numesc miturile despre masturbare si tratamentele carora le-au dat nastere "una din cele mai negre pagini din istoria religiei si medicinii".

| doctorandus a răspuns:

„Coacționar la clinica deschisă de Becali este Virgiliu George Vlăescu, un teolog care promovează intens multe teorii pseudomedicale pe diferite site-uri de extremă dreaptă."
—Alexandra Nistoroiu, PSEUDOMEDICINĂ! Clinica lui Becali face terapie cu vâsc pentru bolnavii de cancer. Febră indusă în tot corpul, ca să "fiarbă" cancerul! Libertatea, 29 martie 2019

„Am citit-o. Virgiliu Gheorghe nu e om de știință, iar cartea este o adunare de obsesii și manifestări paranoice lipsite de orice suport. Presupun că acum glumești, nu? Nu poți, în mod serios, într-o discuție serioasă, să-mi recomanzi așa ceva. Cartea ar fi revoltătoare dacă nu ar fi hilară. Și acum vorbind serios, spune-mi o carte adevărată, nu îți mai bate joc."
—Brigaela, tpu.ro

| minrest a răspuns:

Va recomand calduros sa nu il mai ''surprindeti'', ca ii face rau.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Salot si-o am avut problema asta a ta cam tot p la varsta ta si pot sa-ti zic ca daca no tratezi cat mai repede o sa fie foarte rau eu am zis ca nu-i nimic dar ajunsese sami atarne destul de mult oale si ma si durea amandoa intr-un final m-am dus la doctor si mi-a zis ca am nu stiu ce buala si m-a operat mi-a fost foarte frica dar acum numai am nicieo problema
Răspuns la 23 Martie 2017 13:23 pentru întrebarea:
Am 14 ani si de 2 luni am observat la testiculul stang o dilatare a unei vene nu stiu cum sa explic mi- a aparut un chis si cel stang pare a fi mai moale decat cel drept cand se lasa in jos testiculele,? (mai mult)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doamna, credeti-ma pe mine ca e ultima problema de care sa va faceti griji legat de fiul dv. Incercati sa va investiti timpul in cresterea si educatia lui ci nu in aceasta etapa normala a fiecarui baiat sau de ce nu? Fata! Va multumesc!

| AlexCristi97 a răspuns:

Userul e troll...si daca nu e troll e trist laughing

| Kingsley a răspuns:

... daca masturbarea e ceva diavolicesc, inseamna ca sex-ul e mai ceva ca o crima.

| andrey69 a răspuns:

O face si biserica minuni dar sa fii atat de idiot sa te duci la biserica pe motiv ca baiatul se masturbeaza?
Si cam ce ai vrea sa faca parintele, sa il exorcizeze sau sa iti zica sa il arunci dupa balcon de la etajul 7?
Sunt sigur ca esti sambetista sau..care mai sunt ca de erai crestina nu erai asa idioata.

| Nonzen a răspuns:

Cu tot respectul, doamnă!
Singura greșeală e la dumneavoasteă că nu-i acordați intimitate. Masturbarea e practicată de aproape toți băieții adolescenți și chiar și de fete.

| Mihaela1234578 a răspuns:

Ce femeie. E normal, mai ales pentru un băiat, când își va va prezenta o fata ce faceți stați la ușă sa ascultați? Ce om. straight face

| Ara997 a răspuns (pentru Mihaela1234578):

Doamne, tu "vezi " vreo fata in viitorul apropiat prin casa aia?
singura treaba care nu-mi place e datul buzna in camera omuletzului, iti dai seama cum sta pustiul cu inima in amigdale?
si singura faza care mi-a placut a fost ca nu l-a luat popa la batatie, cred ca a discutat cu el omeneste si s-au inteles ei in vreun fel ca doar oameni sunt.

| Mihaela1234578 a răspuns (pentru Ara997):

Ce naiba săracul cred ca se roagă noaptea. Mor pe genul acesta de femeii supraprotectoare cu băieții lor. În viitor o sa ajungă pentru Nora ei cea mai acra soacra. Ma jur

| Ara997 a răspuns (pentru Mihaela1234578):

Yap.

| Meli89 a răspuns:

Lăsați-l în pace o sa ii treacă la un moment dat! faceți ceva cu dumneavoastră și nu mai intrați peste el în camera ca e foarte urat! dații timp!

| Necunoscut164819492 a răspuns:

Va sugerez squash ii explicați ce înseamnă și dacă nu merge lăsați-l sa facă lava în Continuare