TPU!
Iubitei mele in varsta de 17 i-a întârziat menstruatia 2-3 săptămâni, timp in care am facut doua teste de sarcina SureCheck, ambele iesind negative.(mi-au spus cei de la farmacie ca sunt foarte sigure si se pot face inca din prima zi de intarziere a menstruatiei. Ea a facut la 5 zile si la 8 zile). Singurul contact sexual neprotejat pe care l-am avut a fost in urma cu 4-5 saptamani si nu am ejaculat in ea, in rest am avut doar contacte protejate si am verificat prezervativele dupa fiecare contact, pentru a nu fi sparte.

De cand a inceput sa ii intarzie menstruatia, a avut mancarimi si roseata in zona vaginului, o dureau foarte tare ovarele si rinichii, urina des, iar sanii erau umflati si durerosi.
Am mers la ginecolog saptamana trecuta, pentru a o controla. I-a facut si ecografie, pentru a exclude posibilitatea unei sarcini. Intr-adevar, sarcina nu era prezenta.
A diagnosticat-o cu candidă si i-a prescris o pastila luat-o o singura data pentru a rezolva candida, apoi 3 ovule pentru secretiile abundente si inca 10 pastile, cate doua de luat pe zi, pentru a porni menstruatia.
Acum mai are o zi din acele pastile, dar menstruatia inca nu a aparut. Prezinta in continuare dureri foarte puternice de ovare si rinichi, iar ginecologul in timpul consultației i-a spus ca luand in considerare consistenta lichidului care ii curge, menstruația e pe cale sa vina. I-a luat si mostra pentru Papa Nicolau, asteptam azi sau maine rezultatul.

Tin sa precizez ca are o alimentatie foarte instabila, mananca si odata pe zi uneori, bea putina apa si in ultimul timp a avut parte si de mult stres, iar in urma cu vreo 3 saptamani, a stat pe o bordura rece, deci ma gandesc ca poate fi vorba de o raceala.

A spus ginecologul ca dupa 3 zile de la terminarea celor 10 pastile, daca nu vine menstruatia, sa mai faca un test.
Dar am considerat necesar sa va cer si voua opinia, pentru ca sunt si eu, cat si ea foarte ingrijorati.
Astept pareri, va multumesc.

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca testele de sarcina au fost executate la momentul potrivit si fiindca rezultatul lor a fost negativ, rezulta in mod cert, clar si sigur ca in urina testata NU exista hormonul de sarcina hCG si in consecinta/concluzie 100% NU exista o sarcina instalata in uter. In cazul iubitei tale se poate presupune ca dereglarea ciclului si producerea menstratiilor intr-un mod atat de imprevizibil si de anormal, se poate datora faptului ca cel mai probabil ovarele sunt afectate de sindromul ovarelor afectate de chisturi (SOC/SOPC). Datorita acestui motiv cele 2 ovare sunt in situatia de a reusi sa produca, maturizeze si sa elibereze ovulul dupa un anumit timp precis stabilit. Din acest motiv ciclul menstrual devine NEREGULAT cu lungimi variabile, imposibil de a fi anticipate. Chiar de la inceput trebuie sa stii ca ciclul menstrual NU este influentat, modificat sau conditionat de factori externi. Pornirea menstruatiei este dirijata STRICT hormonal si din acest motiv pot sa existe cicluri menstruale REGULATE dar la fel de bine si din pacate cele mai multe cicluri menstruale sunt de fapt cele NEREGULATE. Caracteristica principala a ciclului menstrual NEREGULAT este insasi IMPREDICTIBILITATEA, privind atat momentul de incepere/producere a menstruatiei cat si anticiparea lungimea ciclului menstrual, fiindca nu exista un reper fix fata de care sa se poata calcula/prezice sau determina atat ziua de ovulatie cat si a perioadei fertile. In situatia prezentata in intrebarea ta, se poate afirma fara greseala ca este vorba de o dereglare hormonala destul de importanta, situatie care apare si care se poate produce doar din cauza activitati foarte proaste si incorecte a uneia sau a mai multe glande endocrine. Fiindca o caracteristica principala a unui ciclului menstrual NEREGULAT este de asemenea si IMPREVIZIBILITATEA, reiese ca lungimea ciclului poate sa difere de la un ciclu la altul si diferentele sa fie chiar foarte mari uneori chiar de multe saptamani sau luni. Aceste modificari privind lungimea diferita a ciclului de fiecare data se datoreaza dereglariilor hormonale care apar pe fondul functionarii incorecte/defectuoase a glandelor endocrine (tiroida, hipofiza, glanda pituitara, folicul ovarian, etc.) care nu produc la timp si in cantitatile normale si intr-o proportie echilibrata a celor doi hormoni feminini estrogen si progesteron. Aceste deficiente hormonale provoaca ovulatii imprevizibile care pot sa aiba urmari prin producerea unor menstruatii atipice, slabe cantitativ, de regula imprevizibile, imposibil de a fi determinate
exact. Aceasta situatie destul de neplacuta poate fi remediata doar medical, prin efectuarea unui set complet de analize endocrinologice si pe baza rezultatelor obtinute medicul ginecolog in colaborare cu medicul endocrinolog, va fi in stare sa analizeze si sa determine situatia reala/exacta si sa iti indice tratamentul hormonal de urmat pentru a incerca sa ti se regleze ciclul menstrual. In caz contrar toata viata ta te vei confrunta cu dereglari din ce in ce mai dese si mai intense si de asemenea cu teama constanta/permanenta si stresul provocat de teama de a nu apare o sarcina nedorita dupa inceperea vietii sexuale. Probabil ca orice medic ginecolog specialist dupa o consultatie serioasa iti va prescrie folosirea de pastile anticonceptionale o anumita perioada de vreme pentru a se regla ciclul menstrual. Multa sanatate!

Multumesc pentru raspuns! Sper sa nu fie vorba de o sarcina. Si sa gasim rezolvare la problema ei.