| Azµre a întrebat:

Bună Ziua TPU!
Pentru că văd zilnic întrebări, răspunsuri, care mai de care la această categorie, aș dori să vă pun câteva întrebări și aș vrea să răspundeți în ordine și sincer la fiecare dintre ele.
1)Ce părere aveți despre începerea vieții sexuale mai devreme de 18 ani? Dar peste?
2)Ce fel de tipuri de sex vă face cu ochiul, sau mai bine zis care ați prefera sau ați vrea să încercați? (Vaginal, Anal, Oral)
3)Ce înseamnă pentru voi o relație? Pe ce se bazează? Caracteristici?
4)Vreți sex într-o relație oarecare? una serioasă? sau trecătuoare? și de ce?

Vă mulțumesc pentru atenția acordată.

61 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
orice am zice, nimic nu are sens pentru generatia tanara.
acum nu am avea pretentia sa inceapa viata sexuala dupa 18 ani, dar macar la 17 ani tot ar fi ceva, in comparatie cu cei care incep la 11-12 ani..parerile se impart asa ca nu o sa mai dezvolt acest subiect.
2) aici m-a cam oripilat un pic intrebarea ta, dar sa trecem peste..normal ca prefer sexul clasic(o exprimare mai decenta)winking
3) relatia pentru mine inseamna tot ceea ce inseamna camin..de 25 de ani sunt stabila si asa voi ramane pana va dori cel de sus
se bazeaza pe iubire/respect/comunicare/ si sinceritate
4) in relatia pe care o am, exista dragoste+sex si asa va fi. daca nu am schimbat macazul pana acum, acu nu mai are rost.
O zi frumoasa sa aihappy

| Azµre explică (pentru caramela):

Mulțumesc pentru răspuns.
Pe toți ne oripilează astfel de întrebări de aceea le-am și postat, sunt întrebări asemănătoare cu cele pe care le găsim pe site sau mai bine zis care să reflecte ce spun anumiți useri, cu toate astea nu am dat de niciunul care să aibă curaj să răspundă la ele.
Este trist ce-i drept, dar sunt mulți care fac treburile astea. Mai încolo dacă întrii pe messenger am să îți zic ceva interesant

| DeeaMarry a răspuns:

1. E o mare prostie. Am 18 ani, dar nu mi se pare normal sa zic "Gata, am implinit 18 ani, pot sa fac sex.". E o varsta ok din punct de vedere medical, dar sunt multe alte lucruri la care ar trebui sa ne gandim inainte.
2. Vaginal, bineinteles.
3. Pentru mine o relatie inseamna in primul rand o prietenie foarte stransa cu o persoana de sex opus, poate chiar cea mai stransa prietenie. Se bazeaza pe iubire, incredere, intelegere, respect si in oarecare masura pe atractia fizica.
4. Intr-o relatie foarte serioasa, chiar logodna.

| smilegirl a răspuns:

Salut.
1-2.In opinia mea o domnisoara adevarata poate sa isi permita doar dupa casatorie.
3.O relatie inseamna pentru mine atunci cand viata ta se contopeste firesc cu cea a persoanei iubite, cand sufletul tau se impleteste strans cu al celuilalt.Se bazeaza pe pasiune, atractie, profunzimea sentimentelor, sinceritate, nebunie dar in acelasi moment ratiune,, incredere, mingiiere, duiosie, modul si conceptiile fata de viata a ambilor parteneri ce este cheia spre o relatie de durata.

| Laurentiu_4547 a răspuns:

Salut Azµre.
1 eu zic ce cel mai indicat sa iți începi viata sexuala după 18 ani.
2 Interesanta întrebare, în viata trebuie sa le încerci pe toate deci nu as avea nimic în împotriva, într-o relație de lunga durata mi se pare foarte ok sa le încerci pe toate ( personal cel anal mi se pare o prostie dar nu am nimic în împotriva celor care îl fac )
3 se bazeaza pe sinceritate, responsabilitate, comunicare și dragoste.
4 Într-o relație serioasa e mult mai frumos, într-o asemena relație nu se mai face sex ci dragoste. Sexul e mult mai frumos dintre doi oameni care se iubesc la maxim.

Bafta.

| Aeri a răspuns:

Bună!
1) În zilele noastre vârsta nu mai este un impediment. Mai devreme de 18 ani: nu mi se pare anormal, dar depinde și de persoana cu care alegi să îți începi viața sexuală (trebuie să simți ceva pentru respectivul/a). Dar poate fi și o sursă de regrete.
Peste 18 ani: eu, sincer, o consider o dovadă de maturitate.

2) Ce întrebare. Dacă partenerul/a îți propune ceva nou, tu cum te-ai simți să refuzi? Ce vreau să spun e că, la un moment dat, toți le încercăm pe toate.

3) O relație=totul. Se bazează (pentru mine) în principal pe încredere, fidelitate și comunicare. Dacă nu ai astea, degeaba. Compatibilitatea este și ea importantă, însă nu esențială, pentru că dacă o persoană te iubește se schimbă sau măcar se adaptează.

4) Una serioasă. Doar nu am de gând să mă culc cu orice băiat din orice relație pe care o am. Și de ce? Pentru că este mai bine să ai certitudinea că nu vei fi părăsit/ă a doua zi.

O zi faină!

| Azµre explică (pentru Aeri):

Bună!
Mulțumesc pentru răspunsuri, au fost sincere și asta mi-a plăcut cel mai mult.
1) Îți dau perfectă dreptate, doar că te "critic" în prima parte, eu nu sunt de acord cu relațiile sexuale sub 18 ani, să zicem hai 17 dar mai jos sub nici o formă.
2)Parțial adevărat, dar aici depinde și de partener cum spuneai tu de comunicare, care poate înțelege ce vrei și ce nu vrei. Legat de încercat, e adevărat toată lumea vrea să încerce măcar odată ceva nou, dacă le place bine dacă nu iar bine nu e nimic rău în asta.
3)Da, mi-a plăcut răspunsul, aș mai adăuga respectul dacă acesta nu este, relația s-ar stinge.
4)Dacă ar gândi toate fetele ca tine ce bine ar fi...

| Aeri a răspuns (pentru Azµre):

Desigur, la același lucru m-am gândit și eu. Vreau să spun că mai jos de 17 absolut nu.

| Azµre explică (pentru Aeri):

Cum spuneam dacă toate fetele ar gândi ca tine...

| Aeri a răspuns (pentru Azµre):

Mno, nu judeca după aparențe.winking

| Azµre explică (pentru Aeri):

E, acum depinde de fiecare eu am facut aprecierea la ceea ce ai spus tu happy în sensul bun, că o fi sau nu așa depinde de tine și depinde de alte persoane care iau un exemplu din ceea ce ai scris happy

| Aeri a răspuns (pentru Azµre):

Corect. happy

| varcolaccc a răspuns (pentru Aeri):

La 4 ai dreptate dar poti fi parasita si din cauza ca nu accepti acest lucru happy.

| Aeri a răspuns (pentru varcolaccc):

Și? Dacă nu accept, problema mea. Dacă el nu înțelege înseamnă că vroia doar sex și atât.

| varcolaccc a răspuns (pentru Aeri):

Da, vezi asta zic. Deci poti intra intr-o relatie de care o sa iti para rau ca ai intrat.

| Aeri a răspuns (pentru varcolaccc):

Cel mai urât lucru este să intri într-o relație care să îți dezamăgească așteptările, să îți pară rău că ai început-o, cum spui tu, de aceea prefer să nu mă arunc cu capul înainte în orice relație. Sunt puține categorii de băieți, dacă reții asta este ușor să te ferești de o relație care nu are șanse.

| varcolaccc a răspuns (pentru Aeri):

Http://www.tpu.ro/......-un-baiat/ Arunca daca vrei un ochi aici si dupa aici http://www.tpu.ro/......ta-viata/. Ai sa vezi ce parere am despre toate astea.

| Aeri a răspuns (pentru varcolaccc):

Fiecare fată își alege ce vrea. Dacă ea "leșină" după unul cu mușchi, corp frumos, etc. ei bine, nu sunt toate așa. Eu personal nu mă uit la corp, eu vreau suflet, frate! Degeaba ai un corp de diamant, cu un suflet de gheață în el!

| varcolaccc a răspuns (pentru Aeri):

Atunci ma bucur ca gandesti asa. :* happy

| Aeri a răspuns (pentru varcolaccc):

winking

| Fatamuntilor a răspuns:

Bre,Teo,bag seama ca iar ne scototi la tabla.tongue(mi-am facut o cafea ca sa-mi trezesc neuronii...Dar sa fac o sinteza a temei tale.Bun.
Multi useri ( si aici ma refer la cei mai,, copti ''' si-au tocit degetele si taxtatura spund ca orice relatie sexuala mai devreme de 18 este nociva pentru trup si minte.Degeaba ai 14-15-15 ani urla hormonii in tine, si zici ca esti pregatit pentru sex, daca trupul tau zice ca ba.Si atunci ne trezim cu tinere insarcinate, cand ar trebui sa se bucure de adolecenta, sa fie impreuna cu familia si cu prietenii sau de scoala.Am fost numita,, baba ''' numai pentru ca am avut alta parere ca ceilalti cu privire la dezbracatul in fata camerei web.
Orice om normal la cap prefera sexul vaginal.Ca doar noi asa am aparut pe lume.Restul sunt zic, eu pericuoase si oricum ar trebui practicate numai in intr-u cuplu stabil in care respectul si increderea trebui se predomine.
O relatie se bazeaza in primul rand pe incredere, respect si comunicare.
Intr-o relatie intamplatoare nu cred ca se pune problema sexului
Una seriosa si de durata.
Si alta data, Teo, dar dai tu cafeaua ( fara zahar )

| caramela a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Cred ca toti cei care sunt copti la minte stim ca sexul inceput la varsta frageda nu duce la nimic bun, din contra lasa sechele si urmari..nu zic sa isi inceapa viata sexuala la +18 dar macar dupa 17 ani si atunci cand esti documentat si sti in ce te aventurezi si nu cu primul venit/primul servit..am cautat sa postez link-uri tot pentru a veni in sprijinul si ajutorul minorilor, dar nu stiu cati minori au dat click si cel mai important sa citeasca tot pana la capat.
Asa ca noi cautam sa ajutam cum putem..cine vrea sa bage ceva la cap, de bine, cine nu e treaba lui.
O seara bunahappy

| Azµre explică (pentru Fatamuntilor):

Mulțumesc Angy pentru răspuns, așa este, vreau să îi "scot" la tablă pe userii comunității, în special pe cei care pun și dau răspunsuri legate de cele enumerate mai sus. Ai dreptate în tot ceea ce spui, dar degeaba o spun eu, o spui tu sau o spun alții cu capul pe umeri, copii din ziua de azi nu vor să asimileze cunoștințe ce le pot face numai bine ci asimilează ce le face numai rău.

| UnOmModest a răspuns (pentru Azµre):

Aceasta fraza:''copii din ziua de azi nu vor să asimileze cunoștințe ce le pot face numai bine ci asimilează ce le face numai rău.'' ar trebui sa ne faca sa plangem, cand ne gandim la cum va arata aceasta tara, de fapt aceasta lume in viitor, condusa de ei, de generatile din ziua de astazi.
Bineinteles ca mai sunt copii.adolescenti cu capul pe umeri care stiu sa faca diferenta intre bine si rau, calitate si cantitate.
O zi buna!

| Oana92 a răspuns:

1. Nu am citit eu personal despre problemele medicale ce pot sa apara daca viata sexuala este inceputa inainte de 18 ani(si deci nu comentez despre asta), dar cred ca totusi e nevoie de maturitate pentru sex. Sexul nu e un sport, e o responsabilitate si copii nu ar trebui sa il practice. Problema e ca unii sunt maturi la 16 anii, iar altii copii la 30...

2.Normal si oral, cel anal nu ma impresioneaza asa tarebig grin

3.relatie= sprijin reciproc, iubire, comunicare, fidelitate, intelegere, prietenie, siguranta.

4. Am avut un singur partener cu care sunt si in prezent intr-o relatie, deci in principiu intr-o relatie serioasa. Nu pot sa garantez ce o sa cred daca si cand nu o sa mai fiu in aceasta relatie si daca nu cumva o sa fiu tentata sa incerc. In general consider ca e nevoie de iubire si toate cele pentru sex, dar nu ii condamn pe cei care prefera aventurile. Eu acum nu m-as vedea mergand in club, agatand pe unu si facand sex cu el in baia clubului sau pe bancheta masinii, dar eu sunt de aproape 4 ani intr-o relatie, altii nu reusesc sa reziste atat si in general nu prea sunt adeptii relatiilor serioase si atunci sunt binevenite si aventurile de-o noapte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
1)Proasta,sincer!
De ce?
Organele genitale se formeaza in cursul vietii intrauterine. Ele sunt practic inactive in copilarie si din acest motiv sunt foarte putin dezvoltate.
Inceperea vietii sexuale inaintea maturizarii organelor genitale, in special a vaginului, poate fi cauza aparitiei unor tulburari sexuale. Sunt dificultati in functionarea normala a organelor genitale. Dau suferinta fizica si psihica in loc sa aduca placere.
Adica:tulburari de lubrifiere, dispareunie(durerea aceea in timpul actului sexual)...
Trebuie sa fii pregatit/a fizic si psihic, sa ai cunostintele necesare (cum sa te feresti de problemele ce pot sa apara!).
Deci peste 18 ani cel mai bine.
2)Vaginal,atat big grin asta este, urasc sexul anal si oral, sunt scarboase, bleacsss rolling on the floor
3) Intr-o relatie (serioasa bineinteles laughing )trebuie sa fie incredere, respect, dragoaste intre parteneri. Daca toate astea sunt atunci pe parcurs vin toate, cum ar fi viata sexuala, bani, cariera, familie etc.
4)NU intr-o relatie oarecare, sub nici o forma!
Intr-una serioasa clar, da vreau.
Pai daca e una serioasa inseamna ca ne cunoastem bine, ne stim, deci...
Cu placere!
Te pup!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. La baietii nu este asa de mare problema ca la fete, o data ce si-au dat harta pe pantaloni e clar ca au nevoie de o fata pentru a-si satisface nevoile, nimic mai mult, pentru ca ii atrage orice tipa fizic(ma refer la 14-16 ani). La fete o data ce le-a venit menstruatia pot sa o faca cand vor ele. Dar bineinteles cand sunt pregatite si le duce un pic capul. Nu cu orice baiat.
2.Sexul oral, de ce? Exista mult mai multa placere si nu este loc de o sarcina la partea feminina, practic de aceea s-a inventat nu este nici un fel de pacat.
3.Relatiiile din punctul meu de vedere sunt plictisitoare. Pierdere de timp, singura si in viata imi merge cel mai bine. O relatie serioasa nu exista daca nu oferi sex si multa dragoste, trebuie. Ex: O fata de 14-15 ani se indragosteste de un pusti de aceeasi varsta, lui ii sta gandul la sex, sa o atinga... daca si el se indragosteste e aceeasi chestie, o sa le treaca in cap tot felul. Daca ea are 15 si el 20, se vor desparti, ea o sa vrea sa isi traiasca viata, iar el isi va dori o tipa serioasa si este plictisit, la un momentdat vrea copii, ce face aia? pur si simplu copii se fac din punctul meu de vedere pana in 25 de ani, altfel copilul va spune cand este mare: "ma plimb cu bunicul". E aiurea. Relatiile sunt intre persoanele de aproximativ aceeasi varsta care au trecut prin viata.
4.Depinde cu cine ma trezesc langa mone.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut
1. nu am cam nimic impotriva dar totusi cand au pe o fata care a facut sex si avea sub 16 ani suna cam aiurea.mai mult ma deranjeaza fetele care fac pe nevinovatele dupa ce se ofera ca niste trofee pe tava

2. vaginal si oral da dar anal nu a a acceptat si nici nu am insistat

3. incredere si comunicare restul vin din cele 2 zise mai inainte(dupa o relatie de 3 ani pot zice 100% sigur ca fara astea 2 nu ar mai exista cuvantul relatie)

4.nu cred ca ar putea lipsi dintr o relatie serioasa sexul pe de alta parte din una oarecare e imposibil sa nu fie sex.

| Demonull a răspuns:

1)idioti,idioate.
peste se considera ca ar gandi, dar din cate am intalnit ..sa fim noi sanatosi ca exista multi prosti cu „majoratul" facut
2)vaginal,oral.si punct ..ca deja devine treaba „cacacioasa" daca ma intelegi.
3)relatie? mai bine imbraca-ma in dungi si baga-ma dupa gratii.tot una
4)sexul se face unde l prinzi. happy

| Azµre explică (pentru Demonull):

Vreau să te întreb și eu pe tine de ce vezi o relație ca pe o pedeapsă sau mai bine zis ca pe un act de detenție?

| Demonull a răspuns (pentru Azµre):

Hai mosulica stiu ca tu esti fericit in relatie, dar nu au toti „norocul" tau. deocamdata happy

| Azµre explică (pentru Demonull):

Înțeleg, da vreau să aud de ce vedeți așa o relație, exclude-mă pe mine happy

| Demonull a răspuns (pentru Azµre):

Sa zicem, experiente anterioare.

| Azµre explică (pentru Demonull):

Da, este un factor și eu m-am gândit la asta, dar în timp crezi că nu am putea trece peste ele? La urma urmei fiecare dintre noi a trecut printr-o situație neplăcută.

| Demonull a răspuns (pentru Azµre):

Una doua trei. sigur ca treci peste. Exact ce spuneam nu toti au „norocul"tau la dragoste ..deocamdata happyDepinde ce persoane primim langa noi. uneori avem norocul de a fi persoana potrivita uneori ne inselam. Ceea ce ne face sa devenim mai rautaciosi.Sa spunem ca pentru moment am un „gust amar" la tot ce priveste dragostea si familia ei de cuvinte.happy

| Azµre explică (pentru Demonull):

Te cred. Și eu am trecut prin asta și știu cât de dureros poate fi, îți spun și ce s-a întâmplat, am avut o relație de 1 an și câteva luni, în același timp se culca și cu mine și cu fostul prieten, am aflat abia atunci după 1 an, așa că nu mă mai miră nimic din ceea ce pot face femeile, sau mai bine zis ce pot gândi. Pentru ea era tipărit în minte că era primul prieten și ultimul, iar pe mine m-a mințit că totul este bine. Și la sfârșit tot ea să realizeze că respectivul pur și simplu atât a vrut de la ea, nimic mai mult, s-a despărțit de mine iar la câteva zile a încheiat-o de tot cu fostul. Așa că se pot întâmpla multe, trebuie doar să reușim să trecem peste și să gândim atât la rece cât și la cald.

| Demonull a răspuns (pentru Azµre):

Asta-i happyLasa ca esti fericit acum.

| Azµre explică (pentru Demonull):

Dap, și sper să fie așa până la bătrânețe.

| Demonull a răspuns (pentru Azµre):

Din cate am vazut.te-ai asigurat si dupa batranete.happyFacebook-u are ochi si urechi laughingBine mosule, ma bucur ca am mai conversat si noi pe aici sa nu adoarma TPU.happy

| Aeri a răspuns (pentru Demonull):

Subscriu la 3. happy

| MisFit20 a răspuns:

1.Nu sunt impotriva, dar consider ca trebuie sa prezinti maturitate cand iti incepi viata sexuala, maturitatea nu tine cont de varsta.
2.Sexul cel mai frumos e cel facut din placere, orice fel de sex.
3. O relatie, ca na. de asta se cheama relatie e bazata in primul rand pe respect(nu trebuie sa o iubesti la fel de mult pe cat respecti acea persoana)
4. Relatiile (serioase/trecatoare) sunt facute in primul rand pentru sentimente si sex, nu ai de unde sa stii daca e recatoare sau de durata, doar daca pornesti la drum cu gandul "e trecatoare " sau " e de durata". Keep Safe.

| sayWhaaat a răspuns:

Salut.
1) Inceperea vietii sexuale inainte de 18 ani, la fete, o consider oarecum ca fiind un act de naivitate, depinde de mai multe lucruri, nu intru in amanunte.
2) Pentru mine conteaza mai putin tipul de sex, si mai mult persoana de langa mine. As da oricand o noapte de sex cu Angelina Jolie, pe o ora petrecuta cu persoana iubita, chiar daca doar stam amandoi si discutam.
3) Relatie la ce varsta? Pana in 25-30 de ani majoritatea doar experimenteaza, nu cauta o relatie cu adevarat.
In orice caz, poti gasi milioane de articole si pareri pe net legate de tema asta, nu cred ca ai nevoie de agramatii de pe TPU sa-ti raspunda ( imi cer scuze daca am jignit pe cineva, sunt si persoane cu adevarat deosebite aici ).
4) Vreau sex in orice tip de relatie, pentru ca reproducerea e un instinct uman, e ca cel de foame sau de sete.

| Azµre explică (pentru sayWhaaat):

Salut! Mulțumesc pentru răspuns
1)Corect, este adevărat și trist tot odată.
2)Adevărat, și mi-a plăcut emorm ultimul paragraf.
3)Și asta e adevărat până la vârsta de 25-30 de ani majoritatea își fac de cap nu se gândesc la un viitor împreună.
Legat de cei de pe TPU, tocmai asta e ideea să văd ce spun și ei cu toată că știu că nu vor răspunde cei la care mă așteptam.
4)De acord, atâta timp cât sexul este făcut cu o parteneră majoră/partener major.

| unknøwn a răspuns:

1) Mai devreme de 18 ani... da, 16 ani cel puţin. Fiecare face ce vrea. Atâta timp cât fata e destul de matură, informată şi conştientă, nu doar prostită de unu peste 18 ani.
2)Vaginal,Oral.
Analul e pentru cei care vor cât mai multe experienţe(cu toate că eu sunt o persoană care vrea să treacă prin cât mai multe experienţe, momentan nu aş face asta, POATE vreodată la beţie, cine ştie...).
3) Depinde la ce fel de relaţie ne referim. La o relaţie CLASICĂ? Nu-mi plac relaţiile clasice. Nu suport să fiu stresat toată ziua de aceeaşi fată,să mă întâlnesc şi să discut cu aceeaşi fată zilnic. Am nevoia asta de nou în permanenţă şi îmi place să cunosc fete noi,să socializez cu cât mai multă lume. Poate relaţie clasică pe viitor... când o să mă însor. Până atunci... Enjoy life!
Pe ce se bazează o relaţie clasică? Iubire, respect, sinceritate, comunicare, înţelegere.
4) Sex cât încape... în orice relaţie. Până la căsătorie...şi după(cu amantele, să fim serioşi, toţi bărbaţii căsătoriţi maifut şi altă***, te saturi repede de aceeaşi în fiecare zi.)
Hai salut!

| PVAAVU a răspuns:

1.Peste e bine, dar mai devreme e prostie, nebunie.
2.Nici nu pot vorbi
3.O relatie inseamna sa-ti iubesti jumatea, s-o feresti de rele si nefericite, s-o respecti.Se bazeaza pe asta.Astea-s caracteristicile.
4.Nici nu pot vorbi.

| Keith a răspuns:

Iti vizitai profilul si de abia acum am vazut intrebarea.Eu iti voi raspunde exact din punctul meu de vedere, exact asa cum vad eu lucrurile.
1. Consider ca e bine sa iti incepi relatia sexuala la varsta de peste 18 ani desi eu mi-am pierdut-o la 17 ani si ma caiesc amarnic de acest lucru, pentru ca pana la aceasta varsta de 18 ani consider ca nu esti copt la minte ca sa constientizezi anumite greseli, te caiesti de abia dupa ce le-ai savarsit.
2. Din punctul meu de vedere, prefer sexul vaginal, doar pe acesta l-am practicat, la celelalte 2 nici nu ma gandesc.
3. Pentru mine o relatie inseamna unirea a 2 suflete pereche si se bazeaza pe respect, iubire, intelegere, compasiune, fidelitate etc.
4.Eu nu fac sex, fac dragoste si o fac intr-o relatie serioasa si de lunga durata chiar pentru toata viata.De ce? Pentru ca asa consider ca este normal, cel putin din punctul meu de vedere.

| RedDeath a răspuns:

1) Despinde de ambii parteneri. E normal atat inainte, cat si dupa, in functie de parteneri.

3) O relatie inseamna ca fi cu cineva si sa stii ca nu o sa ai probleme cu el, ci ma idegraba sa stii ca il t in frau si sub stapanire
4) Tarfele vor sex intr.o relatie oarecare, cele care merg pe alte valori si nu sunt catele in calduri, nu vor sex intr.o relatie oarecare.

Depinde de la om la om si de situatie. Nu e nimic particular, fara a avea efectiv o situatie cu toate datele in fata.

| SimionAlexandru a răspuns:

1. Mai devreme de 18 ani? E in regula, daca asta simt AMBII parteneri. Nu prin convingere, nu prin "daca ma iubesti, accepti..." ci prin DORINTA PURA.
Atunci DA, e perfect in regula.

Peste 18 ani?
E perfect in regula. Aici doar noi insine ne putem stabili propriile reguli.
Pentru unii sexul e precum mancarea. (o poti avea oricand, si te folosesti tot ce ai), in timp ce unii considera ca pe lumea asta exista un "Inger" special pentru care merita toata asteptarea. Cand va fi sa faci dragoste cu sotul / sotia ta de exemplu, e mai frumos sa stii ca ai astept acel moment atat de perfect, in loc sa te duci apoi pe balcon sa iti dai un pumn in cap si sa zici: Oare de ce nu am asteptat un moment atat de special, pentru fata / baiatul asta, care CHIAR MA IUBESTE si ma simt implinit/a langa el/ea?

2. Aici nu am deloc reguli :-) Sincer, as incerca absolut orice. Dar la momentul potrivit :-) Nu e nici o nebunie pe care sa nu vreau sa o incerc laughing
Si, inainte ca persoanele care sunt dispuse sa faca/primeasca absolut orice, intr-o partida de dragoste, sa fie denumiti "obsedati", mai ganditi-va o data happy Drumul nostru in viata nu e drumul cel mai bun. E doar un drum diferit.

3. Am invatat sa apreciez CALITATEA unei relatii, mai degraba decat DURATA. Daca vine momentul ca unul din doua persoane sa plece, brusc cealalta critica, injura sau mai recurge la nu stiu ce minuni. Nu am fost capabili sa gasim iubirea in celalalt. Ne-am gandit ca am putea gasi iubirea in altcineva, am sperat ca am putea gasi iubirea in altcineva, dar nu am putut. Nu gasim iubirea nici macar in noi insine. Iar pentru ca nu putem gasi iubirea in noi insine, nu putem oferi Iubirea noastra unei persoane, tocmai pentru ca nu putem gasi acea iubire. (In noi). Nu putem gasi oriunde ceea ce nu am "plantat"(oferit) oriunde. Iar noi, nu am plantat(oferit) aceasta Iubire neconditionata si Acceptare completa, oriunde. Nu putem accepta nici macar o simpla ploaie, pentru Dumnezeu. Dar putem sa ne plangem despre orice, absolut oricand.

Iar astfel, noi cautam ceea ce nu este acolo, pentru ca tot ceea ce cautam noi in viata, trebuie sa fie "plantat"(oferit) de catre noi insine, mai intai. Daca nu am plantat acele sentimente(Iubirea si acceptarea), nu o putem gasi. Ceea ce nu putem oferii lumii, nu vom putea gasi, pentru ca noi suntem Singura Sursa Care Este.

Daca nu primim Iertare in viata noastra, este pentru ca nu am oferit aceasta iertare. Daca nu primim Compasiune in viata noastra, este pentru ca nu am oferit aceasta compasiune. Daca nu primim Toleranta in viata noastra, este pentru ca nu am oferit aceasta toleranta. Daca nu primim Mila in viata noastra, este pentru ca nu am oferit aceasta Mila. Daca nu primim Iubire si Acceptare NECONDITIONATA in viata noastra, este pentru ca nu am oferit aceasta Iubire si Acceptare Neconditionata, etc… TOTI SUNTEM UNUL! Ofera altora ceea ce iti doresti pentru Tine, fara sa te astepti sa primesti inapoi acelasi lucru. Ori o faci cu toata inima, NECONDITIONAT, ori mai bine nu o mai face deloc si sufera in continuare pana cand vei fi dispus/a sa o faci.

4. Prefer intr-o relatie serioasa, desigur. Pana la urma, toate relatiile avem impresia ca sunt "foarte serioase", dar nu avem de unde sa stim ce e in mintea si sufletul celuilalt. Abia ne intelegem pe noi insine, daramite alta persoana...
Prefer sa mai astept :-)

| SimionAlexandru a răspuns (pentru SimionAlexandru):

Si completez la prima intrebare:
Daca e inainte de 18, e in regula daca e pana in maxim 17 ani (dupa cum ai spus si tu in comentariile tale).
Dar inainte de 18, nu prea vad posibil ca un baiat sau o fata sa fie atat de excitati incat sa simta cu adevarat aceasta nevoie.
Sexul cu persoanele sub 18 ani, de obicei, se obtine prin manipulare. Din pacate, sunt si oameni suficient de batuti in cap cat sa profite de inocenta copiiilor.

| justmebi a răspuns:

1- sincer nu mi se pare ok sexul inainte de 18 ani.(chiar daca si eu am facut asta).
2- di tate
3- o relatie inseamna dedicare totala partenerului. se bazeaza pe incredere, comunicare, sinceritate si iubire
4- eu as vrea o relatie serioasa...dar cum nu prea ai cu cine, merge si friends with benefits

| C26 a răspuns:

Buna si tie happy
1) Mi se pare o prostie ca sa-ti incepi viata sexuala la 13-14-15 ani happy In primul rand nu esti dezvoltat cum trebuie, nici psihic nici fizic happy Si mai ales ca daca faci asta asa devreme trebuie sa-ti asumi foarte multe riscuri, si cum foarte multi din cei care fac asta nu gandesc, si apoi vin si se plang aici pe TPU straight face
Cel mai bine e sa-ti incepi viata sexuala pe la 16-17-18 ani, atunci consider ca ar fi mai bine, totusi atunci poti sa-ti asumi unele riscuri.

3) Pai o relatie inseamna multa responsabilitate, si implicare.O relatie trebuie sa se bazeze pe : incredere, respect, sinceritate, iubire.
Intr`o relatie ambii parteneri trebuie sa fie unul langa altul si la bine si la rau, sa se ajute, sa petreaca suficient timp impreuna, pentru a nu exista certuri din cauza geloziei thinking sau mai stiu eu ce happy.

4) Bineinteles ca sex intr-o relatie serioasa happy Mi se pare normal sa faci sex cu barbatul pe care`l iubesti, si te iubeste, si cu care ai o relatie serioasa happy

| Azµre explică (pentru C26):

Mulțumesc pentru răspuns, cu toate că ai evitat să răspunzi la întrebarea a doua să înțeleg că acela ar fi sexul normal și nimic mai mult, bravo ție happy
Legat de prima întrebare da sunt de acord cu ce spui doar că nu aș vedea o relație sexuală mai devreme de 17 ani, ar fi penibil.

| UnOmModest a răspuns:

Salut! L-U-M-E-A S-E D-U-C-E D-E R-A-P-A P-U-N-C-T

| UnOmModest a răspuns:

Hai sa fim sinceri, tu ai adus in discutie acest subiect pentru ca te deranjeaza, si pe mine la fel, ba chiar mai mult ca pe tine ma deranjeaza.
Insa pe internet putem sa fim uniti, sa fim multi de aceeasi parere, dar degeaba daca afara in lumea reala nu facem nimic.
Tu doar dezbati acest subiect, dar nu vrei sa ii pui capat, sa schimbi ceva sa ajuti cu ceva.
Stiu, inauntrul tau vrei sa schimbi ceva, din moment ce ai pus intrebarea aceasta.
Insa UNA este sa dezbati si cu totul ALTA sa faci CEVA.
Aici discutam, dezbatem subiecte care mai de care, insa chiar nu vrea nimeni sa schimbe ceva? Pana la urma vazand atatea intrebari pe teme ca acesta, si nu numai, fel si fel de subiecte, incepi chiar tu sa iti pui intrebari, iar cu timpul te si saturi de asta.
Care este parerea mea despre inceperea vietii sexuale mai devreme de 18 ani?
Sa dam cartile pe fata, copiii nu pot creste alti copii sa fie clar.
Multi dintre adolescentii din ziua de astazi isi incep viata sexuala, inconstienti fiind pentru ca nu isi dau seama ca sunt niste copii.
Ei cred ca pot fi exact ca cei mari, ca oamenii maturi, insa ei nici macar nu stiu ce inseamna sa si matur, ei nu stiu ce inseamna cuvantul acesta.
Ei cred ca viata este un joc, un dans in ploaie, dar nu este asa, nu este asa.
Viata este un loc rau si urat caruia nu ii pasa cat de tare esti si ceea ce faci tu, NU! ea te va ingenunchia, te va pune la pamant si te va lasa sa stai acolo daca ii permiti.
Inveti aceste lucruri pe parcursul vietii, pe masura ce inaintezi in varsta, gresesti inveti din greseli, dar gerneratile din ziua de astazi ce sa stie.
Multi spun ca de la 18 ani esti deja matur si multe altele, ca poti face ce te taie capul si asa mai departe, NU!
Nu este asa, pentru ca atunci cand te consideri matur/a faci ceea ce trebuie, nu ceea ce te taie pe tine capul crezand ca este bine, dar de fapt nu este bine.
Cand esti matur/a iti castigi painea pe propiile tale puteri, fara a mai depinde de cineva, te gandesti de mai multe ori inainte de a face un lucru, tu trebuie sa iti faci un acoperis deaspura capului, numai si numai tu.
Asta inseamna sa fi matur, sa fi adult, sunt uni de 30, 40 de ani care inca nu sunt maturi, nu sunt adulti, viata nu este asa cum cred unii.
Copii din ziua de azi, nu le pot spune altfel, vor sa aiba parte de satisfactie de la o varsta al naibii de frageda, si de ce, pentru ce?
Numai asta conteaza, celelalte bucurii unde sunt, UNDE? bucurii ale copilariei, ale adolescentei? UNDE SUNT?
Lumea asta, lumea asta a ajuns atat de depravata, nu e de mirare ca stirile de la ora 5 au subiecte garla, asa ca sa nu ne mai miram atat, sa ne miram de ce am ajuns in aceasta situatie.
Multi oameni au uitat sa TRAIASCA, chiar nu mai stiu ce este VIATA si este foarte foarte dureros.
A doua intrebare pe care ai pus-o chiar nu isi are rostul, este pur si simplu, poti mai mult de atat, fara suparare, fara suparare.
In legatura cu a treia intrebare, o realatie, se bazeaza in primul rand pe IUBIRE, intelegere, daruire, pace si mult suflet in tot ceea ce faci tu cat si persoana iubita, trebuie sa lasi de la tine.
Si cel mai important daca nu ai inima, nu poti avea o relatie.
Cuplurile din ziua de astazi ma dezgusta complet, toti si toate isi schimba partenetii de ''viata'' daca se poate spune asa ca pe niste soseste, ei cred ca este doar un joc de-a soarecel si pisica, dar nu este asa.
Rar mai vezi cupluri de adolescenci, de oameni care sa nu se desparta nicioadata.
Iar in legatura cu sexul intr-o relatie, cred ca nu doar la sex se rezuma o relatie.
Sper ca m-am facut inteles atat de tine cat si de ceilalti.
O zi buna!
O zi buna si voua!

| Azµre explică (pentru UnOmModest):

Bravo, frumos, chiar ai avut răbdarea necesară să scrii aceste rânduri, știi bine ce gândesc și apreciez asta, legat de întrebări sunt puse special pentru cei care vorbesc despre ele, dar oricum nu s-a deranjat niciunul dintre aceștia să răspundă.

| UnOmModest a răspuns (pentru Azµre):

Hei tot ce am spus, a venit dinauntrul meu din sufletul meu, nu sunt un mare invatat si nici nu m-am considerat vreodata, nu o sa am consider niciodata.
Datorita Lui Dumnezeu sunt ceea ce sunt acum, fara Dumnezeu as fi fost mort de mult, in infern, cu apa clocodint pe mine.
La viata mea am facut multe greseli, care nu mai pot fi reparate, dar Bunul Dumnezeu m-a invatat sa lupt si sa invat din greseli.
Tot ce vine de la mine este de la Dumnezeu.
Eu cred in egalitate, nu conteaza ca unii sunt asa sau asa, crede-ma schimbarea exista, exista.
Ma doare sa o spun, dar trebuie sa o spun si anume, in ziua de azi sunt prea multi atei, iar din cauza asta se ajunge la fel si fel de anomali.
Atei spun ca sunt oameni, dar un om este deschis la suflet si inima, iar ca fi deschis la suflet si inima, trebuie mai intai sa ai suflet si inima, ceea ce atei nu au.
Eu vreau sa schimb, si nu ceva, totul, insa de unul singur nu se poate.
Sper ca ai inteles ce am vrut sa spun.
O zi buna!

| HomerSimpson a răspuns (pentru UnOmModest):

Salut!
Aici gresesti foarte mult.In ziua de azi sunt prea multi atei, deoarece lumea nu mai este proasta ca acum 200 de ani,sa creada intr-o divinitate orbeste.
Cum adica "trebuie mai intai sa ai suflet si inima"? Vrei sa spui ca daca nu crezi in Dumnezeu nu ai suflet si inima? Inseamna ca nu iti pare rau de cineva care sufera?
Aceasta divinitate,pe nume Dumnezeu este doar o inventie,care este inteleasa gresit de catre oameni.
Dumnezeu este ultima speranta a celor invinsi, care isi fac mai mult rau sperand la ajutorul de la El, decat sa incerce sa se ajute singur.
Asa fac toti, se roaga la Dumnezeu sa primeasca, iar cand primesc nu le mai pasa.
Religia este doar o manipulare in masa.Oricum.....nu mai are mult.
Salut!

| Azµre explică (pentru HomerSimpson):

Hai frate mai dați-l în păsărica măsii pe dumnezeu, topicul este despre sex și relații laughing
PS: Good point!

| HomerSimpson a răspuns (pentru Azµre):

Salut!
Scuze de spam.Am sa incerc sa raspund.
1)Inainte de 18 ani? Cred ca acesta este practicat de cei cu o minte atat de ''bine'' dezvoltata, incat nu se gandesc la consecinte.
Dupa 18 ani? Asa este si normal in societate.Dar este degeaba daca practicantii sunt niste idioti care nu stiu sa se descurce in viata.
2)L-as incerca pe primul, nu vreau sa ma complic prea tare.Depinde si ce vrea partenera.
3)Pentru mine o relatie inseamna lucruri in comun.Degeaba stai cu o persoana si esti sincer cu ea daca percepe lucrurile altfel decat tine(nu ma refer sa fie identici, deoarece nu este posibil).
4)In toate.E vorba de placere, nu? Cui nu-i place placerea?
Salut!

| Alexu9696 a răspuns:

1) E okay si la 18 si peste 18...

2) Vaginal si oral nu prea imi place anal pentru ca nu toate fetele sunt facute pentru asa ceva si mai rau te enerveaza

3) Dragoste, sinceritatea, incredere si intelegere ( la inceput le ai pe toate dar daca nu ti de ele dispar )

4) am avut si intr-o relatie serioasa si a fost okay dar imi place si in una trecatoare, gen o aventura pentru ca numai consum sentimente

Npc!

| SavaAndrei a răspuns:

Salut
1.Retarted people are retarted.
2.Cand o sa ajung la maturitate s-ar putea sa imi placa toate.
3.Responsabilitate,incredere,intimitate.
4.Una serioasa, o relatie oarecare nu mi se pare "de incredere".