| AAAnnonnimm a întrebat:

Urmeaza ca peste cateva zile sa ma duc la un control ginecologic dar doresc si pareri din partea voastră. Am avut ultimul contact sexual prin decembrie. Am folosit prezervativ si tehnica coitului intrerupt.
Eu am CM neregulat si am mai avut intarzieri dar nu atat de mari. Nu mi-a venit CM toata luna ianuarie si nici pana in prezent. Calculand, am aflat ca mi-a intarziat in jur de 23 de zile si mi se pare ca burta mea este mai balonata. Nu stiu daca de la faptul ca m-am ingrasat sau ca ar fi o posibila sarcina. Mentionez ca am facut 4 teste de sarcina in saptamani diferite numai cu urina de dimineata si toate au iesit negative. Nu am greturi sau alte simptome (poate doar pofta de diverse alimente, dar nu e ceva neobisnuit la mine)
Pe toata perioada asta de ianuarie-februarie am avut numai secretii albe si dureri ca si cele menstruale, dar nu vad nici macar o pata de sange.
Voi ce credeti?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Este foarte posibil si probabil ca ovarele tale sa fie afectate de asa numitul sindrom al ovarelor chistice/polichistice (SOC/SOPC) si din acest motiv ovarele nu reusesc NICI sa maturizeze si NICI sa elibereze ovulul dupa un anumit timp precis stabilit (de 14 zile in mod normal) si din acest motiv ciclul menstrual devine NEREGULAT a caror lungime devine imposibil de a fi anticipata. Chiar de la inceput trebuie sa stii ca ciclul menstrual NU este influentat, modificat sau conditionat de factori externi. Pornirea menstruatiei este dirijata STRICT hormonal si din acest motiv pot sa existe cicluri menstruale REGULATE dar la fel de bine si din pacate cele mai multe cicluri menstruale sunt de fapt cele NEREGULATE. Caracteristica principala a ciclului menstrual NEREGULAT este insasi IMPREDICTIBILITATEA, privind atat momentul de incepere/producere a menstruatiei cat si anticiparea lungimea ciclului menstrual, fiindca nu exista un reper fix fata de care sa se poata calcula/prezice sau determina atat ziua de ovulatie cat si a perioadei fertile. In situatia prezentata in intrebarea ta, se poate afirma fara greseala ca este vorba de o dereglare hormonala destul de importanta, situatie care apare si care se poate produce doar din cauza activitati foarte proaste si incorecte a uneia sau a mai multe glande endocrine.
Fiindca o alta caracteristica principala a fiecarui ciclu menstrual DEREGLAT si ca atare NEREGULAT este de asemenea si IMPREVIZIBILITATEA, reiese ca lungimea ciclului menstrual este de regula diferit de la un ciclu la altul si diferentele pot sa fie chiar foarte mari, deseori fiind de multe saptamani, insa pot fi chiar si de 5-6 luni. Aceste modificari privind lungimea diferita a ciclului de fiecare data se datoreaza dereglariilor hormonale care apar pe fondul functionarii incorecte/defectuoase a glandelor endocrine (tiroida, hipofiza, glanda pituitara, folicul ovarian, etc.) care nu produc la timp si in cantitatile normale si intr-o proportie echilibrata a celor doi hormoni feminini estrogen si progesteron. Aceste deficiente hormonale provoaca ovulatii imprevizibile care pot sa aiba urmari prin producerea unor menstruatii atipice, slabe cantitativ, de regula imprevizibile, imposibil de a fi determinate exact. Aceasta situatie destul de neplacuta poate fi remediata doar medical, prin efectuarea unui set complet de analize endocrinologice si pe baza rezultatelor obtinute medicul ginecolog in colaborare cu medicul endocrinolog, va fi in stare sa analizeze si sa determine situatia reala/exacta si sa iti indice tratamentul hormonal de urmat pentru a incerca sa ti se regleze ciclul menstrual. In caz contrar toata viata ta te vei confrunta cu dereglari din ce in ce mai dese, mai lungi si mai intense si de asemenea cu teama contant persistenta si stresul permanent de a nu apare o sarcina nedorita dupa inceperea vietii sexuale. Probabil ca orice medic ginecolog specialist dupa o consultatie serioasa iti va prescrie folosirea de pastile AC (anticonceptionale) o anumita perioada de vreme pentru a se regla ciclul menstrual. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| LoveSleep a răspuns:

Nu esti gravida, stai linistita. O sa-ti vina si menstruatia curand. Nu mai face teste de sarcina ca al 5-lea nu e cu noroc.

| Andreeush a răspuns:

Burta unei femei însărcinate se vede după a patra lună.
Dacă ți-au ieșit toate testele negative nu cred că e vorba de vreo sarcină însă ar fi indicat să vezi ce zice ginecologul.

| QElenaBoghiu a răspuns:

Bună, testul de sarcină se face la 21 de zile după ultimul contact sexual.din simptomele tale pare ca ai fi gravidă însă.
Poate ai o problemă hormonală sau din cauza stresului, lispei de magneziu, viatmenine și asa mai departe.
Este mai bine sa te duci la un medic specialist și sa îți spună cauza problemei. (noi ne dăm cu presupusl) Sănătate.