| blondy14 a întrebat:

va rog frumos sa ma ajutati, pe data de 25 dec, dupa ce am luat pastila anticonceptionala la 2 ore am vomitat. La fix 7 zile am avut un raport sexual neprotejat. Nomal stiu ca trebuie sa treaca 7 zile ca sa fiu din nou protajata. Am luat pilula de a ziua zi si in seara asta voi lua si anticonceptionalele. Ce parere aveti?

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

O femeie poate ramane insarcinata DOAR IN PERIOADA FERTILA. Daca sexul s-a petrecut in afara acelei perioade, probabilitatea unei sarcini se poate exclude aproape in totalitate. Ti-am lasat un raspuns cat se poate de clar si corect ieri daca nu ma insel. Nu poti lua in acelasi timp si pastila contraceptiva de a 2-a zi si pastila anticonceptionala. Componentele active se pot anula reciproc. Aceste pastile se administreaza doar la indicatia unui medic ginecolog si DOAR in cazul in care formarea unei sarcini nu mai poate fi evitata, sau este deja formata si trebuie prevenita implantarea acesteia. Insa aceste aspecte le poate constata doar un medic ginecolog. Tu trebuie sa stii ca nu ai putut ramane gravida decat in cazul in care sexul a avut loc in perioada fertila. Incerca sa gandesti rational inainte de a face inca o prostie.

| Live4Ride a răspuns:

Atentie. Pilula de a 2a zi se ia de maxim 2 ori in 6 luni parca. Altfel e posibil sa nu mai poti sa faci copii