| IonIonescuBadilaALuGheorgeDinVale a întrebat:

Bună ziua. Vreau să abordez un subiect foarte sensibil așa că dacă nu vă credeți în stare să răspundeți serios, abțineți-vă. Am o relație care în momentul actual are 1 lună și ceva. Precizez că am 17 ani iar prietena mea are 16. O să urmeze o serie de întrebări mai "tâmpite" mai "sensibile".

1. Credeți că suntem prea mici pentru o relație serioasă? Putem să "visăm" la viitorul nostru împreună, să facem "planuri?" este o vârstă potrivită?

2.Am fost prieteni înainte de realtie ceva timp.Aseară vorbeam cu ea și a urmat o chestie " -Sper să nu te superi, dar în capul meu e o hărmălaie totală... nu știu dacă te iubesc sau nu... nu știu nimic"
Și eu am același sentiment. Încă nu știu dacă o iubesc total. Este normal? Adică este doar 1 lună... iubirea o să se clădească în timp și sentimentul o să dispară?

3. Încrederea totală există sau trebuie să existe de la început? Eu nu am totală încredere în ea. Știu că pot să am dar încă nu am 100% ( Ca să estimez un 80/90% ).

4. Ce ar trebui să fac să nu mai fiu așa paranoic? Să îmi fie frică că voi face ceva greșit, că o voi supără sau că se va sătura de mine? Sau că vorbește cu altcineva sau că mai ține la altcineva mai mult sau mai puțin că la mine. "Gelozia" asta nu are nici un "subiect" stabil.Este totul în mintea mea și nu pot să scap de asta.

5. Cel mai sensibil subiect: Viață sexuală... La vârstă asta suntem imaturi aș putea spune, suntem încă mici. Am avut eu o scăpare într-o seară când am "atinso " mai mult decât trebuia. A spus că sa supărat puțin dar nu este nimic a înțeles că am fost purtat de val. Îmi pare rău de asta... nu ar fi trebuit să o fac dar eram cum a zis ea "purtat de val" Ar trebui să aștept până voi face eu 18/19 ani? Ar trebui să abordez acest subiect cu ea? Suntem în stadiul "clădirii" unei "fundații" a realtiei deci nu cred că ar trebui să abordez subiectul ăsta atât de sensibil.

Ce păreri aveți, ce sfaturi și critici îmi puteți da?
Țin să precizez că iau realtia în serios,. încerc să clădesc un viitor alături de ea, și ea dorește același lucru mai mult sau mai puțin.

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

1 eu unul isi dau o sansa de 10 la suta ca esti matur la varsta ta, pe bune la ani tai gandesti serios nu prea cred sau poate esti special, nu, nu cred ca acuma poti avea ceva serios ca baiat
2 noi baieti ne indragostim mai rapid si suferim mult mai ca ele ca fetele,ai grija cea ce iubesti, la ani tai mai bine faci sex si atat si in viitor faci ceva serios ma intelegeti, nu ai o meserie, un loc de munca, experiente asta e doar o iubire de o iarna sa-i spun asa
3 nu, mai bine sa nu crezi in ea, fi indiferent cu ea asa vei suferi mai putin, gandeste ca are 16 si ea nu e asa matura
4 sa fi mai indiferent
5 vezi ca e minora si tu, in loc sa va preocupe scoala va preocupa sexul, in loc sasi traiesti viata tu vrei sa o complici e aiurea

| Radu284 a răspuns:

1. De obicei nu tin relatiile la varsta asta, dar cunosc oameni care sunt casatoriti de mult timp (15 ani) si care s-au cunoscut pe la 19 ani.

2. Care este intrebarea?

3. Nu stiu daca poti ave aincredere totala intr-un om dupa 2 luni happy Eu am avut incredere totala in cineva multi ani si mi-am luat teapa.

4. Nu pre aia ce sa faci, dar gandeste-te ca esti tanar, ai tot timpul din lume, daca faci greseli inveti din ele.

5. Daca ea se supara ca ai pipait-o, probabil ca nu este extrem de indragostita de tine. Mai asteapta o luna, si vezi daca devine un pic mai dispusa sa va jucati de-a pipaitul. In functie de reactiile ei, treci mai departe sau nu. Daca decideti sa faceti sex, folositi un prezervativ.

| Exilee a răspuns:

O relatie nu se rezuma deloc la sex. Si totusi nu ar trebui sa te pregatesti pentru examenul de Bac?

| Cristiann25 a răspuns:

Ok hai ca acum sunt intr-un moment mai serios asa ca nu o sa fac misto.
1.Si eu credeam cand am avut o relatie de vreo 2 ani jumate ca o sa ramanem impreuna mereu, ca nu o sa ne despartim niciodata etc dar erau doar vise asa ca nu te amagii singur ca o sa ramai cu ea pentru ca o sa mai cunosti multe fete pana o sa te insori(o sa-mi dai dreptate mai tarziu daca nu ma crezi acum).
2. Iubirea vine in timp nu dupa o saptamana, o luna.Mai aud pe altii care zic "te iubesc" din prima saptamana dar nu este asa.Aceia nu stiu sa faca deosebirea intre "sunt indragostit" si "te iubesc"(sper ca intelegi ce vreau sa zic).
3.Normal ca la inceput nu poti sa ai incredere totala(la fel cum e si cu iubirea nici increderea nu vine dupa o noapte.Increderea se castiga GREU si se poate pierde in cateva secunde!)dar sa nu-i arati ei asta!
4.Trebuie sa fii tu, sa te comporti normal sa nu te mai gandesti ca te inseala sau cine stie la ce te mai gandesti tu in legatura cu voi doi.
5.Stii chestia cu sa mai astept pana la nu stiu ce varsta vorbiti voi asta dar nu o sa fie asa.Peste 3-4-5 luni o sa-ti doresti din ce in ce mai mult.Ca ai atins-o nu e ceva anormal pentru ca in primul rand e iubita ta nu trebuie sa fie din secolul trecut sa se supere ca doar nu i-ai propus sa faceti altceva.Chestia cu atinsul macar ar trebui sa o inteleaga si ea ca doar esti baiat!
Succes pe mai departe!

Răspuns utilizator avertizat
| tragic a răspuns:

1. Nu, nu sunteti prea mici.E okay happy
2. Da, si asta e normal, sentimentele pentru o persoana se cladesc in timp.
3. Ai rabdare, increderea se castiga
4. Este totul doar in capul tau, doar gandeste-te ca si ea tine la tine exact cum tii tu la ea si ca si ea te iubeste
5. La varsta asta tropaie hormonii in voi, e normal sa mai si ai apucaturi d'astea. Si ..eu nu zic sa astepti pana la o varsta anume ci..pana cand sunteti amandoi pregatiti.