| candy_4904 a întrebat:

Bunaa.:-s am 17 ani si mi-am inceput viata sexuala acum cateva zile...aseara am facut dragoste cu prietenul meu (neprotejat) mi-e frica sa nu fi ramas insarcinata crying va rog ajuta`ti`ma crying .nu stie sigur daca a ejaculat afara sau in mine...crying(

20 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu prea avem cum sa te ajutam. Nu lua pastila de a doua zi dupa ureche, mergi maine dimineata la ginecolog si el iti va recomanda daca si ce pastila sa iei.
Daca vrei un ajutor in vederea stabilirii riscului de sarcina, trebuie sa ne spui data inceperii ultimei menstruatii, daca ai ciclu regulat si care e durata intre doua sangerari.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Andreea, are 17 ani. Riscurile astea putine cum le zici tu sunt foarte foarte mari si se numesc: cancer de san, de ovar, de endometru (daca are alt factor de risc), infertilitate definitiva, complicatii trombotice mortale imediate. Mult mai putin grava o sarcina, nu crezi?

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Andreea, te inseli. Daca de exemplu mama sau bunica ei au sau au avut cancer de san, nu are voie sa ia pastila de a doua zi. N-ai intrebat-o, ai trimis-o repede la farmacie. De asemenea, daca e fumatoare, sau are varice, sau are o afectiune pro-trombogena, poate face tromboza pulmonara sau cerebrala si sa moara. N-ai intrebat-o daca are acesti factori de risc. Mi se pare cel putin periculoasa atitudinea ta de a recomanda medicamente atat de puternice fara pic de anamneza macar. Presupun ca ai ceva studii medicale, dar nu suficiente. Cand vei avea destula experienta, vei regreta avantul nedocumentat de acum.
Tu ai vorbit cu un ginecolog? Ai vazut daca sunt de acord cu intervalul ala de 6 luni intre pastile? Stii ca exista o miscare ampla in randul ginecologilor de a creste acest interval la 12 luni?

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Asteapta 21 de zile de la contactul sexual neprotejat si fa un test de sarcina. Data viitoare nu o mai face neprotejat orice ti-ar spune prietenul tau.

| coryyyyyyyyyyy a răspuns:

Mai eu sincer chiar m-am saturat de intrebarile astea...straight face
de ce inainte sa va incepeti viata sexuala nu va documentati si voi?
si tu cum crezi ca am putea noi sa te ajutam? crezi ca suntem ginecologi cumva?

cami
| cami a răspuns:

Si noi cu ce sa te ajutam draguta?

| valy a răspuns:

Du-te la un control...

| ღ..*Addelly*ღ.! a răspuns:

Fa tu asa in continuare dai tu de belele al dreakk e scump un prezervativ? bai cand va aud asa

| alexa a răspuns:

Mergi urgent su cumparati un test de sarcina sau mai bine mergi la un ginecolog pentru a scapa de orice indoiala
si nu mai face aceasta greseala pentru ca sunt multe riscuri nu doar acela de a ramane insarcinata... e vorba si de numeroasele boli cu transimtere sexuala
ai mare grija de acum in colo
bafta

| emy a răspuns:

Du-te degraba la un medic ginecolog si, pe viitor, atentie mare! Nu e de joaca!

| Andreea24 a răspuns:

Mai bine mergi la o farmacie non-stop chiar acum si iti iei pastila de a 2-a zi pentru a inlatura orice dubiu. Atentie! Nu trebuie sa fi trecut mai mult de 72 de ore de la actul sexual, astfel pastila nu mai are niciun efect. Si ai grija, sa nu faci un obicei din acest lucru, aceasta pastila este destul de puternica si nu se ia decat de maxim 2 ori pe an.
Ar trebui sa fii mai atenta de acum in colo pentru ca a ramane insarcinata atunci cand nu trebuie nu este un lucru deloc usor. Mergi la medicul ginecolog, mai ales acum ca ti-ai inceput viata sexuala, si cere-i sfatul. Si nu uitati de protectie, fereala nu e o solutie, poti ramane insarcinata oricand.
Succes si mai multa grija data viitoare.

| Andreea24 a răspuns:

@alexa: testul de sarcina nu are niciun efect acum, poate iesi foarte simplu negativ, e prea devreme pentru un test. Pentru inlaturarea oricarui dubiu, mai ales ca nu stie daca el a ejaculat afara smug este sa isi ia pastila de a 2-a zi, alta solutie nu vad. Si alta data sa nu mai faca aceeasi greseala.

| Andreea24 a răspuns:

@brigaela: in legatura cu pastila, mai bine se alege cu cateva efecte adverse decat cu o sarcina. Daca asteapta pana maine pastilele s-ar putea sa nu mai aiba niciun efectwinking Iti dau perfecta dreptate in lagatura cu pastilele luate "dupa ureche" dar in cazul ei optiunea asta implica cele mai putine riscuri.

| Andreea24 a răspuns:

@brigaela: toate aceste efecte despre care vorbesti apar in conditiile in care medicamentul este luat in exces, tocmai de aceea nu trebuie luat decat de 2 ori pe an, in conditii extreme. De la o singura pastila nu se poate ajunge in niciun caz la efectele enumerate de tine. In conditiile astea nu s-ar mai comercializa. Iar motivatia ta cu 17 ani nu are nicio sustinere, medicamentele astea luate in exces afecteaza absolut orice femeie, indiferent de varsta.

| Andreea24 a răspuns:

@brigaele: Tu esti expertulhappy
Nu am studii medicale dar am cateva cunostinte legate de aceasta pastila, evident nu cate ai tu, dupa cate se poate observa. Chiar nu am intentia de a indruma aiurea persoanele si de obicei incerc sa ma abtin sa raspund acolo unde cred ca nu ma pricep. Poate am gresit de aceasta data.
Cu un ginecolog am vorbit dar niciodata despre aceasta pastila pe care am fost nevoita sa o iau o singura data in viata mea, acum vreo 3 ani. Raportandu-ma la propria persoana, efectele adverse au lipsit la momentul respectiv si in prezent ma prezint destul de bine din punct de vedere ginecologic. Prin urmare, nu am luat atat de tragic consumul unei singure pastile.
Si in ultimul rand, referitor la consumul pastilei de 2 ori pe an, este o varianta pe care am tot intalnit-o in diferite surse, chiar si in unele emisiuni de specialitate de la tv.
In fine, tind sa te cred pe tine pentru ca imi dai impresia ca stii despre ce vorbesti. Important este ca pe viitor sa stiu ce sa raspund unor astfel de intrebari.

| alessya a răspuns:

Fuguta la farmacie si cumpara pastila de a 2-a zi... Data viitoare ai mare grija pentru. k in afara de un copil nedorit poti lua multe boli dk nu t protejezi. Good Luck

pup

| kiske a răspuns:

Chiar nu va inteleg inainte sa va incepeti viata sexuala nu va documentati si voi un pic cum sta treaba cu sexul asta? Si dupa aia plangeti pe aici dc oare ati ramas insarcinate. Fa un test de sarcina si data viitoare trimite-l pe prietenul tau repede pana la farmacie sa cumpere un prezervativhappy.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Of doamne, dar e simplu: chestia aia (sperma) unde a ajuns? Daca nu ati vazut-o niciunde inseamna ca a ejaculat in tine. Daca iti intarzie ciclul dupa 7 zile ia un test de sarcina. Si data viitoare foloseste prezervativul si mai documenteaza-te cu privire la viata sexuala. Ti-am zis pe sleau, sper ca ai inteles pentru data viitoare

| loredana11 a răspuns:

Cumpara un test de sarcina, folosestel .si dupa vei fi sigura de raspuns.

| funkyboy88 a răspuns:

Intrebare. u fiind virgina, cum tea convins? adica esti u sigura ca el era pers potrivita.sau l-ai testat destul cat sa nu zic dupa ca s-a saturat si decat asta a asteptat? dk vrei facem o convers p mes