| Gabrielacosmina a întrebat:

Buns, am o mica problemă și mi-ar folosi foarte tare ajutorul vostru. Sunt împreuna cu iubitul meu de 9 luni. La începutul relației au fost doar mici atingeri, apoi am făcut sex anal deoarece eram virgina. Acum 2 săptămâni a început sa ma stimuleze ușor in vagin. Iar atunci am zis ca sunt pregătită și nu vreau sa mai aștept. El m-a penetrat dar nu a curs niciun pic de sânge. Nici a doua oară și nici în următoarele. El crede ca am mințit și ca nu am fost virgina... dar sunt foarte confuza deoarece știu ca nu am mai fost cu altcineva. Ajutați-ma va rog, lămuriti-ma. Mulțumesc

13 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Pe de o parte, unele au un himen foarte elastic, care permite actul sexual fara sa se rupa si sa sangereze, iar pe de alta, cam 2-3 fete la mie se nasc fara himen, iar cine iti pune la indoiala asta, daca tu nu ai mai fost cu nimeni, inseaman ca nu da prea mult pe tine, si nu te merita!
Altii nu au sansa sa aiba o virgina toata viata!
Fi precauta cu el, mai testeaza-l si vezi daca si cat tine cu adevarat la tine!
Ai uitat sa spui daca a folosit prezervativ! Daca nu, e grav!
SEXUL NU E CIOCOLATA, SA PLACA INSTANT!

| Adry05 a răspuns:

Dacă te-a penetrat ușor și n-a fost agresiv, nu e neapărat să curgă sânge.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ai himenul elastic si se rupe mai greu. ce varsta ai?

| corbulalbrosu a răspuns:

Sangerarea NU se produce in mod obligatoriu in toate cazurile de dezvirginare. Producerea sangerarii sau lipsa acesteia, depinde de mai multi factori printre care cel mai important este cel care se datoreaza gradului de vascularizare a pielitei himenale si/sau a faptului ca himenul areo constitutie elastica si din acest motiv perforatia/gaurica existenta in himen din nastere, se poate largi foarte mult fara sa se crape/lezeze si astfel penisul trece prin himen fara sa-l rupa si din acest motiv nu se produce deloc sangerarea. Pentru a nu fi acuzata ca n-ai fi fost virgina, atat tu cat si iubitul tau ar fi indicat sa cititi cu atentie constatarile specialistilor rezultate in urma studiilor medicale efectuate pe aceasta tema : "Se poate considera ca fiind o situtie cat se poate de normala ca in momentul dezvirginarii sa nu se produca deloc sangerarea si asta dintr-un motiv simplu fiindca pielita himenului nu este deloc vascularizata situatie intalnita in cazul a circa 47% dintrefete/femei. De asemenea in cazul a circa 11% dintre femei himenul se rupe inainte de sexul de dezvirginare din cauza faptului ca himenul din nastere a fost extrem de subtire sau anemic si s-a rupt din alte motive asa cum este descris in mod profesional/medical in revista Descopera.ro din care am extras urmatorul fragment : ""Adesea în trecut, dar şi în zilele noastre, este cerută dovada virginităţi unei fete, iar legat de acest aspect s-au dezvoltat numeroase obiceiuri legate de momentul deflorării. Situaţia a dus mai ales in trecut chiar si in zilele noastre la numeroase drame, cu atât mai mult cu cât conform studiilor medicale,
-- doar 42% dintre femei se nasc cu un himen care poate sângera în momentul deflorării.
-- La circa 47 % dintre femeile lumii, himenul este foarte flexibil şi se rupe relativ târziu mult după primul contact sexual, uneori abia in momentul nasterii primului copil,
-- în schimb în cazul unui procent de 11 % dintre femeile rămase, himenul acestora este atât de subţire încât se poate rupe cu uşurinţă în timpul unor mişcări mai ample ale corpului, facand balet, spagat, gimnastica, la practicarea excaladei/a catararii sau alpinismului, la practicarea ciclismului, sau spre exemplu în timpul efortului intens depus la sport sau în urcarea unui munte."
Tu te afli printre cele care pot fi acuzate pe nedrept de o fapta inexistenta si asta din cauza faptului ca foarte multi NU detin cele mai elementare cunostinte si informatii in aceasta privinta. Ar fi indicat ca mai intai fiecare sa citeasca si sa se informeze corect si doar pe urma si doar daca au argmente clare, certe si corecte sa lansezi acuzatii mai mult sau mai putin fondate. Da-i iubitului tau sa citeasca acest raspuns, sau sa acceseze materialul precizat, Multa sanatate!
http://realitateadamboviteana.ro/de-ce-nu-ne-mai-plac-virginele/

| Emilian65 a răspuns:

Nu la toate fetele curge sange la primul sau al doilea act sexual. Prietenul tau trebuie sa inteleaga ca sunt fete care nu au himen din nastere sau au un himen atat de elastic incat nu se rupe la prima sau a doua penetrare. Continuati si veti observa ca la un moment dat se va produce aceea sangerare pe care si-o doreste iubitul tau.

| Andreeush a răspuns:

Sunt cazuri rare în care nu se produce sângerarea la dezvirginare.
Ori ai un himen elastic ori te-ai născut fără himen sau s-a rupt făcând sport.

| Emma30555 a răspuns:

Eu cred ca toată lumea știe sau ar trebui sa știe ca nu e obligatoriu sa curgă sânge

| Crackman a răspuns:

Poate nu a reusit sa iti strice hime ul.
Poate esti una din fetele care nu au himen la nastere.
Ai avut himenul asa de subtire incat la o ora de sport s-a rupt

| Gabrielacosmina explică (pentru Crackman):

Și dacă mă duc la ginecolog poate spune dacă chiar s-a întâmplat așa?

| Crackman a răspuns (pentru Gabrielacosmina):

El este cel mai capabil sa zica lucrurile de genu

| MademoiselleCosmina a răspuns:

Si daca n-a curs sange,ce? Iubitul tau ar trebui sa se informeze,ca exista atatea cazuri de fete fara himen din nastere/cu himenul foarte subtire,care s-a rupt intre timp de la o cazatura/sport, ori pur si simplu, nu le curge sange in timpul actului.
Ar trebui sa se bucure, ca n-ai avut dureri si a fost totul bine, nu sa-si faca scenarii.

| Yui666 a răspuns:

Si eu cand am facut o prima data nu a curs sange, si nici urmatoarele dati. Virginitatea ti o poti pierde din greseala prin multe feluri sau pur si simplu nu a curs, poti cauta si pe net articole unde spune ca este posibil sa nu curga sange rolling on the floor

| Gabrielacosmina explică (pentru Yui666):

Chiar am căutat și nimic nu mă lămurește...