| Denisaa1235 a întrebat:

Ca sa stiti de pe acum, eu fac 15 iar el 14. Va rog sa cititi pana la capat. Vreau sfaturi si sprijin.

Ne-am cunoscut pe undeva prin 3-4 septembrie. Inainte sa-l cunosc pe el i-am cunoscut cel mai bun prieten si cum aveam eu o problema cu niste fete tot din cauza unui baiat pe care l-am
placut dar si-a batut joc de mine in ultimul hal, il intrebasem daca are niste baieti cu chef de bataie si i-au introdus pe 3 din ei si unu din ei era tipul asta pe care am pus ochii. Blond, era si e generos, si-a batut joc una de el toata vara si s-a folosit de el doar pentru ca ii cumpara chestii. E caterinca si e dragut. I-am cerut insta-ul si l-am primit, i-am dat follow iar baiatul asta mi-a raspuns la un story. Eram fericita si practic tremuram de fericire. Am fost putin incomfortabila la inceput pentru ca voiam sa am grija la ce zic dar mi-a zis ca pot sa zic orice si mi-a zis ca sunt chiar amuzanta. Am stat o saptamana asa, el rugându-se de mine sa iesim afara pentru ca eu am foarte multe insecurități si nu-mi place cum arat. A zis ca o sa fie totul ok plus ca a acceptat ca am anxietate sociala. Pentru asta ma voi duce si la psiholog cat de curand. Vineri, acum doua saptamani, ne-am intalnit si sincer tremuram si am avut si un atac de panica. Nu puteam sa fac contact vizual cu el deloc si am stat doar in brațele lui, ma simteam atat de bine langa el. Vocea lui ma facea de doua ori mai fericita decat eram in momentul ala si ma intrebase daca vreau sa fiu cu el, am stat putin pe ganduri dar am zis da. M-a condus si acasa, dar nu am putut sa ma sarut cu el, imi era frica ca nu o sa ma descurc si din nou, n-am putut sa ma uit la el dar a inteles. Am ajuns si acasa, ma simteam îngrozitor. Trebuia sa vorbesc mai mult, trebuia sa fac ceva. Pur si simplu ma urasc si in timp ce scriu asta imi vine sa plang. Dupa asta au aparut si certurile, am inceput sa fiu foarte geloasa si prietenul lui cel mai bun sa ii fie ciuda ca sunt cu el si sa-l ia la misto ori pe el, pe mine sau pe prietenii lor fara niciun motiv. S-au si certat din cauza asta dar dupa s-au reimpacat. Ei fac si glume gay, na, de aici am inceput sa fac spume. Ce e al meu, e al meu si nu are voie nici sa faca glume de genu. N-am vrut sa inteleg asta pana cand nu i-am mai suportat prietenul iar. Imi e greu sa o zic. Fostul meu m-a insultat si s-a despartit de mine. Mi-a dat si block dar dupa m-a deblocat si cumva, ne-am impacat. Au mai urmat niste certuri tot legate de prietenul ala ca aparent nu erau certuri normale de ale noastre si s-a despartit de mine iar, in timp ce era afara cu el si cu inca una, aia făcându-mi in ciuda. Dar peste vreo 3 ore, ne-am impacat si am inchis ochii la glumele alea de data asta si dupa doua saptamani, prietenii lui au inceput sa-si bata joc de mine pe discord. Adica alaltaieri. Eu am incercat sa ignor asta dar au inceput sa-mi comenteze si la ultima mea postare iar eu i-am zis ca ar trebui sa-si controleze prietenii. A zis ca nu are ce sa faca ca nu vor înceta. Dupa m-am enervat, ca se comporta asa rece ca si acum o saptamana. Si eu stiind ce scriu dar in momentele de genu nu realizez daca mai e bine sau nu, l-am pus sa aleagă dintre mine si prietenii lui. A doua zi a stat ce a stat si imi daduse block. Ca dupa ce i-am trimis mesajul oricum m-a lasat in seen. Si am facut orice doar sa intru in contact cu el, i-am scris de pe 3 conturi. M-a blocat. Un prieten de ai mei m-a intrebat daca ii vreau contul sa-i scriu lui si am acceptat. I-am scris nu stiu cate romane si iar nu a stiut ce sa faca. Daca sa se reîntoarcă la mime sau nu. Ii spuneam cat de mult tin la el si sincer nu stiu cum e posibil sa ma atasez de cineva in doar doua saptamani. M-a deblocat pana la urma dar a continuat sa-mi vorbeasca rece, imi zicea subtil ca ii pasa de mine si chestii dar cand ieșise afara iar cu prietenul ala s-a cam dus toata treaba. Si i-am scris si celuilalt fix asa: ok domnule n-am venit aici sa te injur ca daca zic mereu ca-s matura atunci trebuie sa dau dovada de maturitate dar nu promit ca o sa ma si pot abtine. Sincer faza aia cum ca sunteti familia lui acolo mi-am luat cringe total nici macar nu mai trebuia sa citesc cârnatul ala de mesaj si disperata mai sunt frate, da’ cand eram cu el era dragut ca eram asa obsedata de el sau ce ca nu inteleg dupa ce ne despartim fix atunci e ceva rau ca sunt asa? Ma rog, are 13 ani degeaba daca se lasa influențat si manipulat de toti ca pun pariu ca daca nu iesea cu tine azi el acum vorbea cu mine, ii bagi tu in cap rahaturi. Ca pana si eu l-am jucat si l-am pus sa se intoarca unde si-a lasat gunoiul, dar voi ati fost mai powerful. Am mai recitit conversatia de azi cu el si chiar l-am jucat pe labe, de aia se întorcea, ca el nu prea voia dar il facusem sa se simta oarecum prost 3 ori la rând chiar. Doar prin romanele alea in care tot ce am zis e adevarat il facusem sa se simta prost si indecis. Asa sunt cu idiotii mai mici, ii iei putin la rost si dupa gata si supărarea aia a mea avea motive si man glume d-alea nu se fac. Ieșirile nu pot sa fie asa dese, eu liceu, el un ciufut de gimnaziu. Pana si colega mea se întâlnește cu gagica-su odata-de doua ori pe luna si le merge relatia de un an de zile. Ti-am zis ca supărarea aia avea motive, dati voi vina pe mine dar si el facea rahaturi. Omu meul si-a bagat mana-n cur si ar trebui sa-mi vad de liceu ca el oricum ramane cu voi. O venit la mine cu intenții bune si o plecat cu mana-n cur. Also, sa nu rezolve nimic cand prietenii lui isi bat joc de iubita lui? E atat de slab ori o face el pe propriul lui cur ori nimic ca asa o sa te calce toti in picioare si asta e patetic. E destul ce am scris? Sper sa fie. Ca daca nu, mai bag niste argumente concrete si bine puse la punct daca ma provoci ca pana acum tu n-ai zis absolut nimic man, alea sunt rahaturi pe langa ce am zis eu. Daca tot o terminam hai s-o termin eu cu eleganță și cu stil.
Iti pui mancarea-n dulap, iti pute camera ca imi vine mirosul pana aici si vorbesti de mine ca am matura in cap. Taci te rog ca iți pute urechea, n-ai niciun drept sa te iei de fizicul cuiva daca tu arati zici ca ai fost scăpat de la opera si tu mai vrei iubita ca daca cu mine ai facut asa ma îndoiesc ca pe aia o s-o ridici in slavi.

Mna, dupa tot de la prietenul lui aflasem ca o colega din clasa tipului ala il place si el vrea deja sa se bage cu ea si a trecut si peste. Rot el care zicea ca ma iubeste. Se vede cine a iubit mai mult in relatia asta, ca se pare ca eu nu pot trece. Il iubesc, toti au facut asa cu mine si mereu m-au atras baietii mari ca eu credeam ca dau dovada de maturitate dar ma înșelasem. Am facut o exceptie pentru baiatul asta totusi, ii păsa mereu ma gandeam cand o sa vina ăla special, a venit… si a disparut. Nu stiu daca el era, dar ma doare prea mult ca sa-mi dau seama ce se intampla. E numai vina mea. Am mai placut pe cineva vreo 10 luni, era imposibil sa trec peste dar cumva am facut-o. Acum, ar trebui inca odata sa fac asta? Imi e greu. Tin foarte mult la el chiar daca nu aratam. Nu prea aveam incredere in el, pentru ca toti baietii pe care i-am placut au fost la fel. Ma doare tare si as face orice doar sa fiu cu el din nou. Stiu cum faceam dupa alea doua despartiri ale noastre, nu mancam, nu aveam chef de nimic 3 ore. Dar acum ca s-a terminat definitiv, ce fac? Chiar ma iubea daca a trecut asa usor peste? Stiu ca anul trecut nu am mai putut sa plac pe nimeni nici daca ma chinuiam, nu stiu de ce, ori de frica ori ca eram dezgustata. Cum pot trece peste acum? Imi e frica ca nu o sa mai pot place pe nimeni si ca nu o sa mai dau de nimeni. Nu prea vorbesc cu persoanele de la mine din oras si de asta, oricum nimeni nu se uita la mine de aici. Tot ziceam anul asta pe la inceput ca in septembrie o sa vina ăla special. A venit? El era. Nu stiu. Nu-mi dau seama, dar il iubesc. Mi se strange inima doar cand ma gandesc ca o sa-l vad cu altcineva. Simteam atat de multa iubire cand vorbeam cu el si ma simteam atat de bine cu el si acum s-a dus totul. Nu mai e cum era la 12 ani, se termina relatia si gata, urmatorul. Acum voiam si vreau ceva serios. Ma sperie gandul ca nu o sa mai fie nimeni dupa el, pur si simplu eram sigura ca in septembrie o sa dau de persoana aia care acum a aparut dar a plecat. Alta persoana, in alt moment, alt an, alta luna, nu mai pot vedea. Sfaturi?

5 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Ai fi mai fericita si linistita daca ai cauta un prieten doat cand vei avea matirotatea ca in viitorul apropiat sa te casatoresti si pana atunci sa te rogi pentru viitorul tau sot si sa iti vezi de scoala, de cariera.Asa sunt sentimentele la adolescenta, foarte schimbatoare si aducatoare de suferinta si stres daca te implici in relatii.Nu exusta suflete pereche, adica oameni cu care te potrivesti fara efort si care nu te supara cu nimic niciodata. Exista doar persoane cu cate ai multe lucruri in comun, care te atrag dar dupa un timp le observi greselile si ti le observa pe ale tale, inveti sa ierti, sa treci peste, sa comunici, sa construiesti o relatie.

| GraniniCuPiersica a răspuns:

Tu ai probleme serioase copile esti bolnavă rău de tot

L-ai distrus pe băiatul ăla.

Vorbesc serios.

| Daz01 a răspuns:

Sfat: Ține-te de școală. De relații ai suficient timp.

| CtBogdan a răspuns:

Stai linistita.
Scoala e pe primul plan.
Ai sa vezi ca pe la 18 ani sentimentele si iubirea devin o masca pe care o vei afisa in fata persoanelor cu care vei vrea sa legi o relatie.
Nu exista persoana **AIA** speciala.
Incearca pe viitor sa nu te mai bucuri de EL cand EL doar se multumeste cu tine.

| nelupietreanu1877 a răspuns:

Da, tu ai dreptate, el e un prost de gimnaziu, dar dacă vrei să faci ceva bun, urmărește-l și nu-l lasă in pace