| Elenaracea a întrebat:

Cam când e perioada infertila in care își poate da drumul in vagin fara protecție?

6 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Poate sa isi dea drumul indiferent de perioada chiar, dar nu garantez sarcina big grin

Si stiu ca ai intrebat pentru a stii daca este sigur. Raspunsul este ca niciodata nu poti sa fii sigura. Atunci sunt cele mai mici sanse sa ramai insarcinata, fizic vorbind, poate chiar imposibil in primele 2 zile de ciclu sa zicem.

Dar daca citesti pe internet si alte cazuri... te convingi singura.

| Mayhem666 a răspuns:

Dupa menstruatie.

| Lalala2522 a răspuns (pentru Mayhem666):

Nu este adevărat! Exista un interval de 24 de ore in care poti ramane însărcinată (la ovulatie). Ovulatia are loc o data pe luna, cu 14 zile inainte de prima zi de menstruație.

Ținând cont ca spermatozoizii pot rezista pana la 3-5 zile in organismul femeii, exista o șansa foarte mare sa rămâi însărcinată chiar daca faci sex neprotejat cu cateva zile inainte de ovulatie. Așadar riscul de a ramane insarcinata poate fi destul de mare daca faci neprotejat, dupa menstruație.

Perioada infertilă cea mai sigura ar fi in acele 14 zile inainte de menstruație. In realitate, nu poti sti exact cand vei fi la ovulatie, de aceea este foarte indicat sa folosești de fiecare data prezervativul sau anticoncepționalele.
Exista totusi niste teste de genul celor de sarcina care iti pot indica daca esti sau nu la ovulatie. Se pot cumpara de la farmacie.

Deci si in timpul menstruației si mai ales dupa menstruatie exista șansa de a ramane însărcinată.

| mastadont a răspuns:

Cea mai sigură perioadă e în timpul menstruației sau cu două trei zile înainte de aceasta.

| Teo29 a răspuns:

Nu prea exista perioada infertila 100 %.

| razvanRmm a răspuns:

Daca te reproduci ai copii ca tine... vrei asta?