| LoveUbutUdontCare a întrebat:

Cand e momentul sa inchei o relatie pentru binele tau? Prietenul meu nu ma inseala, ma iubeste, dar nu mai e la fel ca inainte... E mai indiferent, e dragut cu mine mai mult cand suntem impreuna, ma ignora cand sunt suparata, si asteapta sa imi treaca, imi spune ca ma iubeste, dar vrea sa fie mai liber, si sincer nu il inteleg. De 2 luni in coace tot ne certam si ne despartim/impacam, dar deja am ajuns sa obosesc psihic. Ma consum pentru ca am sentimente si e greu sa las totul asa dupa mai bine de un 1, dar parca nici in felul asta nu mai pot continua mult.
Recunosc, pentru el am lasat si orgoliul, si poate din cauza asta si profita de bunatatea mea, si stie ca mereu voi lasa de la mine din dragoste, dar vreau sa fie totul ca inainte. E prima mea iubire adevarata, iar primele 6-7 luni a fost baiatul perfect. Nu stiu...era exact ce imi doream: afectiv, tandru, sensibil, atent...dar acum s-a schimbat. Imi zice ca nu mai poate fi ce vrea eu, iar eu am anumite pretentii de la el, pentru ca eu sunt afectiva si pun mult suflet.
Cum poti sa iubesti dar sa te schimbi tot odata asa?
Nu mi-as dori un baiat ca el o viata intreaga, pentru ca am alte asteptari, dar e foarte greu sa imi calc pe inima dupa ce stiu ca a fost mininat candva. Spernta inca exista.
Ce ma sfatuiti? Ce gresesc?
Chiar am incerca toate variantele, si ma simt lipsita de putere.
(am 20 de ani)

Răspuns Câştigător
| NoSmile a răspuns:

Cu mult drag!
Ma bucura enorm,faptul ca ti-am fost de folos.
Pai respecta-i decizia! Redai libertatea de care crede ca are nevoie.
Intr-o luna,doua,trei. isi va da seama ca nu asta isi dorea. Si va reveni!
Indeparteaza-te si lasa-l sa-ti simta lipsa.
Faptul ca tu il cauti nu te ajuta cu nimic,din contra. Ii hranesti mandria si se gandeste ca poate face orice,pentru ca tu, tot la el te intorci indferent de cum se va comporta.
Asa ca retrage-te!
Stiu ca iti e greu si ti se sfasaie sufletul. Dar trebuie!
Am trecut si eu prin clipe ca ale tale, plangeam, stateam cu telefonul in mana, ma gandeam numai la elma uitam la poze cu el. Dar nu-l cautam. Mi-am interzis sa faca asta. Si ce crezi? dupa vreo 3 sap m-a cautat el. Iar atunci nu i-am mai raspuns eu. Si da,ma durea sufletul. Dar nu am vrut sa-i raspund, am fost tentata putin, dar m-am abtinut.
Stiu ca nu te intereseaza lucrul asta, dar am vrut sa-ti dau un exemplu, oarecum concret.
Capul sus. Plangi! Descarca-te! Interactioneaza cu oamenii! Cauta-ma cand doresti! Dar NU-l cauta!
Te pup.

16 răspunsuri:
| IloveME a răspuns:

Parerea mea este ca el la inceput era la picioarele tale! mereu iti facea pe plac si mereu era cum doreai tu!
Nu s-a schimbat deloc, inca te mai iubeste si vazand eforturile care le faci tu in ultima vreme prefera sa nu mai fie scavul de la inceputul relatiei!
O discutie sincera v-ar ajuta foarte mult! vorbeste cu el despre ceea ce te deranjeaza pe time la el si pe el la tine! inca va mai iubiti si ar fi pacat sa stricati aceasta relatiei din cauza orgoliului!
Asta sunteti amandoi 2orgoliosi care prefera sa -l piarda pe celalalt, decat sa faca ceva in recuperarea acestuia!

| LoveUbutUdontCare explică (pentru IloveME):

Un raspuns care se potriveste foarte mult, dar in cazul meu nu mai exista orgoliu. Am facut si inca as fi in stare sa fac orice pentru noi, dar dupa atatea incercari, cand vezi ca doar tu parca lupti, iti scade interesul, puterea... efectiv simt ca nu mai pot. Sunt confuza. Vorbim, dar nu rezolvam nimic. E bine o vreme, apoi revine la normal. Ceva s-a rupt, si nu stim ce, sa putem indrepta lucrurile

| IloveME a răspuns (pentru LoveUbutUdontCare):

Te inteleg perfect! stiu prin ce treci!
Te-ai gandit la o pauza, in care sa va dati seama cat de mult va iubiti si daca va este bine impreuna? de fapt mai mult ma refer! dc nu-i pui problema sa va despartiti pentru un timp, explica-i ca-l iubesti si il vei astepta atatt timp cat are nevoie pentru a gasi o solutie!
Stiu ca iti va fi greu dar cred ca este mai bine asa! mai bine suferi acum decat toata viata!

| NoSmile a răspuns:

Buna,draga mea!
Imi pare rau ca treci prin asta, te inteleg perfect.
Eu zic sa stai o perioada de timp departe de el. Sa ''inchei'' relatia asta si sa-i dai libertatea care si-o doreste.
Va vedea in timp ca nu asta e ceea ce-si doreste. Si va reveni!
Daca te iubeste va reveni.
Dar inainte sa te indepartezi vorbeste cu el, intreaba-l ce se intampla cu el, de ce se comporta asa si spune-i ca te deranjeaza.
''Daca nu te schimbi, sunt nevoita sa pun capat reactiei''
Spune-i asa! Chiar de ti-e greu.
Tot raul spre bine!
Hai! Curaj!

| LoveUbutUdontCare explică (pentru NoSmile):

Multumesc. El chiar a zis ca vrea sa ne despartim, sa fie liber, sa nu ma mai faca sa sufar, si daca simte ca trebuie se va intoarce la mine. Problema e ca mie imi este foarte greu, si stiu ca imi va fi. Plang foarte mult de dor, si nu ma pot concentra la altceva cand stiu ca nu mai suntem impreuna. Iar daca ii spun ca vreau sa ne despartim imi va respecta decizia...crezand ca glumesc, sau ca zic la nervi

| LoveUbutUdontCare explică (pentru NoSmile):

Si multumesc enorm pentru tot!

| NoSmile a răspuns (pentru LoveUbutUdontCare):

Si ai putea sa-i dai un mesaj:
''M-am gandit bine si am luat o decizie. Vreau sa intrerupem relatia, asa cum tu iti doresti. Probabil ca amandoi avem nevoie sa ne punem ordine in ganduri.''

| LoveUbutUdontCare explică (pentru NoSmile):

Mersi din nou...chiar o sa tin cont. Si in legatua cu exemplul tau, ma intereseaza. Chiar vreau sa stiu cum a fost in cazul tau. Daca vrei, te-as ruga sa imi scrii un mesaj privat. V-ati impacat, sau ai trecut peste?

| NoSmile a răspuns (pentru LoveUbutUdontCare):

Cu mult drag!
Ma bucura enorm,faptul ca ti-am fost de folos.
Pai respecta-i decizia! Redai libertatea de care crede ca are nevoie.
Intr-o luna,doua,trei. isi va da seama ca nu asta isi dorea. Si va reveni!
Indeparteaza-te si lasa-l sa-ti simta lipsa.
Faptul ca tu il cauti nu te ajuta cu nimic,din contra. Ii hranesti mandria si se gandeste ca poate face orice,pentru ca tu, tot la el te intorci indferent de cum se va comporta.
Asa ca retrage-te!
Stiu ca iti e greu si ti se sfasaie sufletul. Dar trebuie!
Am trecut si eu prin clipe ca ale tale, plangeam, stateam cu telefonul in mana, ma gandeam numai la elma uitam la poze cu el. Dar nu-l cautam. Mi-am interzis sa faca asta. Si ce crezi? dupa vreo 3 sap m-a cautat el. Iar atunci nu i-am mai raspuns eu. Si da,ma durea sufletul. Dar nu am vrut sa-i raspund, am fost tentata putin, dar m-am abtinut.
Stiu ca nu te intereseaza lucrul asta, dar am vrut sa-ti dau un exemplu, oarecum concret.
Capul sus. Plangi! Descarca-te! Interactioneaza cu oamenii! Cauta-ma cand doresti! Dar NU-l cauta!
Te pup.

| BlackheartQueen a răspuns:

Buna. Ce gresesti? Cred ca ti-ai raspuns singura la intrebare: ai lasat prea multe de la tine. Esti constienta si tu ca nu este baiatul potrivit pentru tine. E normal sa iti fie greu sa te desparti de el dar trebuie sa te detasezi de el pentru ca nu te merita.

| neutrino a răspuns:

Daca ai 20 de ani, atunci esti capabila sa intelegi ca, spre binele tau, ar trebui sa pui capac acestei relatii.

| Azµre a răspuns:

De ce mai stai cu el dacă nu simți la fel, chinui săracul om degeaba

| LoveUbutUdontCare explică (pentru Azµre):

Nu ai inteles nimic. Eu il iubesc din tot sufletul. El nu stiu daca mai simte acelasi lucru...

| Azµre a răspuns (pentru LoveUbutUdontCare):

Da adevărat am greșit postarea, având mai multe întrebări deschise am greșit, acum realizez.
Ar trebui să discuți cu el pe tema asta serios și să vezi cum stă treaba cu adevărat, poate el simte dar nu se exteriorizează sau poate îl consumă ceva anume.

| july00 a răspuns:

Consulta un psiholog thinking

| MiaAtasiei a răspuns:

In timp relatiile se mai racesc.asta e ireversibil.incearca totusi sa vorbesti cu el.ar trebui sa ti respecte gandurile sa te asculte si sa discute cu tine. daca nu ii pasa incerca sa termini relatia ca stiu prea bine cat de mult doare indiferenta

| Rockafellas a răspuns:

Buna. Fi si tu indiferenta o perioada numai il calari, nu-l mai suna des, nu-i mai supune ca il iubesti, tine-o asa o perioada si vezi ce se intampla daca te iubeste te mai iubeste isi va da seama si va actiona singur, daca nu se va desparti de tine si va trebui sa iti gasesti pe altcineva. Bafta.