| nuamnume00000 a întrebat:

Cand eram mic am fost operat de asa zisa fimoza dar se pare ca penisul meu are probleme si tocmai acum mi-am dat seama, nu se beleste de tot si eu cred ca, chestia asta mi-a afectat si dezvoltarea lui, pentru ca normal nu cred ca trebuia sa fie atat din moment ce nu se beleste de tot... scuzati-ma ca sunt direct dar nu stiu ce sa fac, sa merg la un doctor si sa ma opereze din nou sau are cineva alta idee prin care pot sa scap si de aia si sa mi se si dezvolte in continuare penisul? Vreau raspunsuri corecte nu luat la misto, multumesc! Mai are cineva problema asta sau sunt singurul?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, va trebuii sa mergi cat se poate de repede la un Urolog, sa vada situatia ta exacta, putand posibil sa scapi cu un tratamnet si masaj.
Daca nu, se va recomanda o alta operatie minora si glandul se poate elibera. Ideea este ca, trebuie sa o faci cat poti de repede, ca sa dai drumul cucului sa creasca acum, ca la 16 ani se incheie cresterea si ramai cu el asa cum este.

| nuamnume00000 explică (pentru Violleta2022):

Numai am 16 ani, am 18... e grav?

| Violleta2022 a răspuns (pentru nuamnume00000):

Este destul de grav. Cum ai stat pana la 18 ani in felul asta?
Chiar nu ti-a pasat sa-ti vezi penisul crescand?
Poate nu stiai, dar cresterea lui se opreste la 16 ani, si daca nu a avut unde creste, a ramas micut.
In orice caz, acum este tarziu sa mai creasca, dar macar elibereaza-l din teaca aia, care-l tine captiv, ca sa poti avea si tu sex intr-o zi, cu o fata... ca-n situatia actuala, sexul este practic imposibil de realizat.
Fugi la medic! Circumcizia se afce foarte usor, ca si cum ai fii taiat la un deget si medicul te coase. Doar 10 minute sub anestezie si pleci cu el pansat. Se vindeca intr-o saptamana si intr-o luna, poti face sex fara probleme.

| corbulalbrosu a răspuns:

In mod obligatoriu trebuie sa te prezinti la un cabinet Urologic pentru a fi consultat de medicul urolog, cel care este in masura sa-ti evalueze starea penisului si sa-ti prezinte modul prin care se poate remedia situatia. Din nefericire pentru tine trebuie sa afli ca marimea penisului va ramane nemodificata fiindca de regula in jurul varstei de 16 ani ( +/- 1 an) dezvoltarea penisului se termina si ramane definitiva. Sanatate!

| kepler22b a răspuns:

Pai de la 18 ani, o sa ramana asa. Daca te referi la marime.
Dar daca te referi la aspect. Nu, te poti opera si sa ii dai ce aspect doresti

| nuamnume00000 explică:

Am 18 ani! mai se dezvolta sau ramane asa?