| 000bsijeno00 a întrebat:

Când este cel mai ok sa iti începi viata sexuala, la ce vârstă?

25 răspunsuri:
| Ofiintă a răspuns:

20+
Nu există o vârstă anume. Când te simti pregătit si totodată ai ocazia.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cand poti sa iti asumi urmarile unui act sexual

| Emilian65 a răspuns:

Dupa varsta de 18 ani este ideal sa-ti incepi viata sexuala.

| Celcestietot a răspuns:

Când ai un venit stabil. Nu am dreptate?

| CodrutElian1990 a răspuns:

Viata sexuala poate incepe oricand te simti pregatit dupa 15-16 ani. Le recomand celor care dau sfaturi ca viata sexuala se incepe dupa 20 de ani sa mai citeasca si literatura de specialitate.
A nu se intelege ca sunt adeptul inceperii vietii sexuale la 15 ani in orice conditie. Am spus, doar daca esti pregatit. Iar pregatirea are mai multe laturi: psihica, fizica si educatie sexuala.
S-a constatat, prin cercetari, ca tineretul de azi este mai bine dezvoltat psihic si fizic la 16 ani fata de cum era cel deacum 30-40 de ani. De regula, o fata mai precoce decat un baiat in pubertate si adolescenta timpurie. Cele doua genuri se apropie ca dezvoltare fizica, dar mai ales psihica dupa 20-21 de ani.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Citesc atatea indicatii date de tot felul de neofiti in aterie, dar care nu se bazeaza pe nimic, poate doar pe experienta proprie.
Chiar si in erele in care constrangerile sexuale erau mari, viata sexuala a femeilor incepea intre 16 si 18 ani, deoarece aceea era varsta de maritis. Cele care depaseau varsta de 18 ani erau considerate fete batrane. In ceea ce priveste barbatii, acestia si-o incepeau cand aveau ocazia.
Toata lumea ridica problema plozilor nedoriti. Dar in prezent avem atatea produse si metode anticonceptionale ca numai cei mai prosti ajung la asa ceva.
Trebuie facuta diferenta dintre inceperea vietii sexuale si intemeierea unei familii din punct de vedere al responsabilitatii.
Am mai citit una: "Varsta biologica ideala pentru inceperea vietii sexuale este aproximativ aceeasi atat la barbati cat si la femei: +20 de ani." Dupa ce nontratate? Specialistii spun, cu adevarat, ca intre maturizarea fetelor si a baietilor este o diferenta pana la varsta de 22-25 de ani de 2 ani., fetele fiind mai precoce. Dar aici se refera la intregul spectru al maturizarii: psihic, social, fizic, fiziologic etc. Din punct de vedere sexual fetele se simt maturizate incepand cu varsta de 16 ani, barbatii de la 17-18 ani.
Doar si daca numai urmariti ce se scrie pe acest site, o sa va dati seama ca intrebarile mai imature din punct de vedere sexual le pun baietii cuprinsi intre 14 si 18 ani.

| seth2016 a răspuns:

Nu exista o varsta la care este OK sa incepi viata sexuala.

Decizia nu e simpla, dar nici complicata. Trebuie sa gasesti raspuns la intrebari ca:
- cat de pregatit este partenerul / partenera
- cat de bine merge relatia noastra, daca o relatie merge prost probabil ca sexul nu este solutia
- ce stiu despre safe sex
- ce alternative exista? petting este de exemplu o alternativa
- am stabilit ceva de comun acord cu partenerul / partenera?
- am vorbit cu un parinte? ce zic parintii partenerului / partenerei?
- sunt pregatit(a) sa merg la un cabinet de planificare familiala ca sa aflu despre safe sex

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

21-22

| brokxy a răspuns (pentru anonim_4396):

Bun deci mai am un an laughing mai am timp

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru anonim_4396):

Gresit.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Pfai, s-au aliniat numerele! De unde le-ai scos?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

Asa sustin medicii si psihologii.
https://www.google.ro/......ex.amphtml

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Dupa 20, dar nu intre 21 si 22 de ani.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca tu consideri ca e eronat ce am spus eu, inseamna ca esti mai specialist decat cei mai mari sexologi ai lumii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Pai chiar e eronat ce ai spus tu, nu o mai tine pe a ta. Iti recomand sa te informezi mai bine si eventual sa asculti si ce spun medicii despre acest subiect.winking

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru anonim_4396):

Hai, ca n-am ce discuta cu neofitii in materie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Hotul striga "hotii". laughing
In fine. Nici eu nu ma cobor la mintea ta. Ceau!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Varsta biologica ideala pentru inceperea vietii sexuale este aproximativ aceeasi atat la barbati cat si la femei: +20 de ani.
P.S. multumesc de recomandarea nesolicitata, dar am citit deja mai multe carti decat multi de pe aici. happy
Si am vazut si fete de clasa a10a gravide, si alea sfatuite la fel de "bine" de catre strainii de pe net. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

După 20 de ani încolo. După ce te maturizezi suficient şi eşti capabil/ă să-ţi alegi cu atenţie partenerul cu care s-o faci, pentru că "prima dată" să rămână o amintire frumoasă. happy

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu zic: dupa 50 de ani, ca atunci esti matur.

| brokxy a răspuns:

Dupa ce termini scoala ca sa fi sigur ca nu ajungi tatic sau mama la 15 ani

| anonim_4396 a răspuns (pentru brokxy):

Exact.

| Bozgi200 a răspuns:

Cand te simți pregătită si au responsabilitatea necesara facerii acestui pas

| pixeltinker a răspuns:

Atunci cand te simți pregătit/pregătită

| Amali23a a răspuns:

Cand te simti pregatit, viata sexuala poate incepe cu isurinta peste varsta de 14 ani cand ii decent dar este bine sa iti incepi viata sexuala doar daca esti sigura si cu persoana potrivita