| Ioana9182929 a întrebat:

Cand esti însărcinată menstruatia nu-ti mai vine din luna in care ai avut contactul sexual?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care OVULUL este fecundat, acesta se transforma in sarcina dupa ce se produce implantarea sa in ENDOMETRU prin procesul de NIDATIE. Endometrul este formatiunea, tesutul care acopera peretele intern al uterului si are rolul principal de a gazdui sarcina nou formata. Datorita faptului ca sarcina a fost inglobata in masa endometrului, acesta NU va mai fi eliminat din organism si din acest motiv NU mai are din ce sa se formeze amestecul numit menstruatie si drept urmarea in urmatoarele circa 12-13 luni (9 luni de sarcina + 3-4 luni perioada de lauzie) NU se va mai produce nicio menstruatie autentica. Insa in cazuri foarte rare in primele 2-3 luni de sarcina, pot sa apara/sa existe anumite scurgeri/secretii vaginale cu aspect mucilaginos, uneori cu aspect sangvinolent, care insa sunt foarte diferite de sangele menstrual si din acest motiv practic nu pot fi confundate intre ele. Multa sanatate!

1 răspuns:
| sofisis a răspuns:

Nu e musai. Sunt femei multe care au ciclu peste sarcina dar de principiu ar trebui ca urmatoarea menstra sa nu mai vina