| DrCuceritorul a întrebat:

Cand ma masturbez de ce nu spermez? Ma masturbez 10-15 min si simt doar lichidul preejaculator.
Ce pot face?
Nu pot nici decalota penisul.Doar cand este fleasca pot si atunci ma ustura foarte tare.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Probabil ca deocamdata inca nu ai ajuns la varsta maturizarii organelor tale reproducatoare incar acestea sa produca sperma si din acest motiv va trebui sa astepti trecerea a inca 1-2 sau chiar si 3 ani pana cand te vei maturiza suficient de mult. In privinta cealeilalte probleme, in mod clar penisul iti este afectat de o fimoza care poate fi clasificata intre gradul II spre/sau III, insa depinde de gradul maxim de decalotare posibila de a fi realizat in starea de erectie maxima a penisului. Clasificarea exacta/precisa a afectiunii se poate obtine doar in urma unei consultatii efectuate de catre un medic urolog, fiindca acesta va putea stabili daca este vorba de FIMOZA, cat si gradul de afectare, conform urmatoarei clasificari : CLASIFICAREA FIMOZEI
◾Gradul I: preputul este complet retractabil si prezinta un inel stenonic in teaca
◾Gradul II: preputul este partial retractabil dezvaluind partial glandul
◾Gradul III: preputul este partial retractabil expunand doar meatul urinar
◾Gradul IV: retractarea este imposibila..In concluzie : Daca acea piele mobila care acopera glandul (capul penisului) nu poate fi retrasa inspre baza penisului pentru a se realiza o decalotare lina, fina, usoara, completa si nedureroasa, nici in starea flasca a penisului inseamna ca penisul tau este afectat intr-o destul de mare masura de fimoza. Intr-un astfel de caz in mod obligatoriu trebuie sa fii consultat ori de medicul de familie care sa-ti de trimitere catre un medic urolog, sau sa mergi direct la urologie. Medicul urolog poate determina gradul fimozei si modul concret si corect de interventie sau tratmentul adecvat si anume daca se poate aplica metoda Beauge's, sau este nevoie de ase recurge la interventia chirurgicala, care este mai rapida su nu este dureroasa (sub anestezie locala). Barbatii care nu apeleaza la un tratament adecvat si raman cu penisul afectat de fimoza in mod foarte sigur NU vor putea sa intretina o viata sexuala normala, fiindca nu vor reusi sa intretina acte sexuale placute si de calitate, adica lipsite de dureri in timpul sexului si fara teama si pericolul permanent de a nu ajunge in situatia de parafimoza. Te sfatuiesc sa citesti cu atentie urmatoarele materiale : http://www.suntmamica.ro/copilul/fimoza-la-bebelusi-si-adolescenti-5470 si http://www.romedic.ro/fimoza-si-parafimoza. Multa sanatate!