| anonim_4396 a întrebat:

Cand vine vorba de o relatie de lunga durata conteaza si etnia din care face parte acea persoana pentru voi? Ce etnie nu ati accepta si care ati accepta?

Răspuns Câştigător
| Justme1997 a răspuns:

Nu stau cu un tigan sau musulman

8 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu cred că aș sta cu-n țigan totuși

| FreddieM a răspuns:

Eu as sta cu orice persoana, indiferent de rasa, etnie, nationalitate, sex, si varsta. Singura conditie e sa o iubesc.

Răspuns utilizator avertizat
| Crisloree a răspuns:

Nu vad relevanta întrebării... Nu are importanta ce contează pentru noi, alții etc. Daca cumva faci referință la tine și la stima ta de sine, nu, n ar trebui sa conteze, dacă dorința ta e mai presus de prejudecăți. Și nici dacă e de lunga, sau scurta durata nu contează.

| RAY a răspuns (pentru Crisloree):

Dar cu o tiganca ai sta? cum nu are relevanta intr o lume rasista

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Una este etnia alta este rasa.
O rroma este nu numai de etnie ci si de rasa diferita.
Pentru mine etnia nu conteaza, rasa in schimb conteaza.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Organizația Națiunilor Unite definește conceptul de minoritate etnică ca „grupul de cetățeni ai unui stat, care constituie o minoritate numerică și împărtășesc caracteristici etnice, religioase sau lingvistice care diferă de cele ale majorității populației, între aceștia existând un sentiment de solidaritate motivată din punct de vedere implicit de o voință colectivă de a supraviețui și al căror scop este acela de a obține egalitatea cu majoritatea atât din punct de vedere factual, cât și legal". În context, termenul de minoritate națională se referă la un grup etnic care este în inferioritate numerică în cadrul unui anumit stat independent.

https://ro.wikipedia.org/wiki/Grup_etnic

| Crisloree a răspuns (pentru RAY):

Pai tu trebuie sa faci ce fac restul? Dacă îți e rușine, atunci nu stai și gata. Nu știu de unde pana unde îți pasa ție de restul, care oricum își vad de interesul lor.