| ancuta a întrebat:

Care e diferenta intre simulare si stimulare?

7 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

SIMULARE =a face sa para adevarat ceva inexistant, a da in mod intentionat o impresie falsa, a se preface STIMULARE = a incuraja, a indemna, a impulsiona, a face pe cineva mai motivat

Bula
| Bula a răspuns:

Simulare=prefacere, imitare fictiva (ex. simularea functionarii unei masini pa calculator, simulare de boli etc)
stimulare=a face pe cineva mai motivat (ex: acordare de prime, trepte de salarizare, cadouri, sau pur si simplu: atentie mai deosebita)

| Ben. a răspuns:

De ex : copilul meu simuleaza ca-l doare burta ca sa nu mearga la scoala.eu il stimulez cu o nuia!

| ghem a răspuns:

Da. un "t" este diferentahappy right.
sa iau exemplul... orgasmului.
simulare... tu simulezi orgasmul= adica te prefaci ca ai avut un orgasm, chiar daca tu, de fapt n ai avut nici unul. il induci in eroare pe partener, il prosteti mai pe sleau.
stimulare= adica partenerul te sti, muleaza in diferite feluri cu diferite parti ale corpului sau obiecte pentru ca tu sa ai un orgasm, deci te face mai receptiva la diferite gesturi care sa te faca sa ajungi mai repede la orgasm.
sper ca ai inteleg ceva din explicatia mea.bafta

| selef a răspuns:

T

| alexxx_3182 a răspuns:

Diferentza e litera ''t''

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna ancuta,
Nu stiu exact la ce diferenta te referi.
In primul rand este vorba de faptul ca la "simulare" fata de "stimulare" lipseste litera "t".
Iar pentru diferenta de sens:
Simularea reprezinta, asa cum a spus si Bula+, o imitare a unor aspecte ale realitatii; (dupa cum vad ai pus intrebarea la categoria Dragoste si Sex), deci simularea in cadrul acestei categorii, este efectuarea de gesturi si emiterea de sunete de catre partener pentru a face sa para ca are orgasm, cand de fapt nu are asa ceva. Daca afla partenerul s-ar putea sa nu-i convina happy
Stimularea, in general, este ceea ce a spus Bula+, dar in cadrul categoriei, reprezinta atingerea si mangaierea zonelor erogene pana cand se ajunge la producerea orgasmului.
Sper ca am reusit sa te lamuresc putin.
Daniela