| Superior a întrebat:

Care e faza cu "iubitii,iubitele, pupaturile" de la 11-12 ani? Am 15 ani,si eu tanjesc dupa fete,dar stiu ca nu e cazul si momentul,si nu trebuie sa ma gandesc la asta de acum sau sa fac relatii din timp. Totusi, unii se lauda ca au iubite la 11 ani. Cel mai probabil sunt atrasi de plictiseala,ca nu ai cum la varsta asta sa stii ce inseamna iubirea mai exact. Totusi mi se pare anormal. Daca la ora de biologie,in clasa mea,cel mai rau si nesimtit coleg a ajuns sa o intrebe pe doamna "Domana,cum se fac copii?",sau am avut o lectie,am invatat de Periost ca face oasele sa creasca in grosmie si el "A cui grosime doamna? A aluia de jos?" Daca as fi putut vorbi cand m-am nascut si as vi stiut viitorul,replica mea ar fi fost "Doamne, unde naiba m-am nascut?".

8 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Ce conteaza ce fac altii, tu ai viata ta pe care ti-o faci asa cum consideri ca este corect

| Kira5854 a răspuns:

Pai daca cunosti efectul de turma, intelegi ca ei copiaza ce vad la Tv sau pe internet. Astfel, vor avea impresia ca nu sunt destul de Cool sau macho daca nu fac asta, asa ca vor sa iasa cumva in evidenta, uneori prin chestii negative(dupa cum ai dat si tu exemplu cu acel baiat). Eu consider ca acest gen de persoane, doar se simt complexati de un anumit lucru si vor sa acopere si sa iasa cumva in evidenta, crezand ca vor creste in ochii colegilor. O sa le treaca aceasta perioada, doar ca uneori trece poate putin cam tarziu, dupa ce realizezi ca ai irosit/pierdut o anumita perioada din viata pe care nu o poti recupera sau ca puteai face orice altceva pozitiv.

| Superior explică (pentru Kira5854):

Eu nu sunt bagat in seama deloc la scoala, ca probabil tocilarul clasei dar totusi nu cercesc atentie. O sa am eu timp sa fac rost si de aia happy

| Kira5854 a răspuns (pentru Superior):

Inseamna ca esti un tip de treaba, un tip care probabil merita absolut orice fata si care o sa faca orice fata sa aiba lumea la picioare. Problema e ca la varsta asta tipii ca tine sunt bagati in friendzone, si cautati dupa ce toti asazisii macho le vor da cu piciorul, dar iti spun cu sinceritate ca dupa asta, vei vrea o tipa linistita, nu una care a fost cobai de experienta. Aici vorbesc din experienta prietenilor/prietenelor sau chiar experienta personala si ce am analizat, nu vreau sa generalizez sau sa insult pe cineva.

| Superior explică (pentru Kira5854):

Mersi happy

| Luizaaa a răspuns:

A devenit un obicei sa ai iubite de la o varsta asa frageda. Altii/altele isi pierd si virginitatea,ceea ce este rau,riscuri mari si responsabilitate de la o varsta prea mica. Si eu am aceeasi varsta si nu imi sta gandul la asta, chiar daca unii incearca sa ma abordeze, ma gandesc ca este mult prea devreme. La varsta asta este doar o atractie fizica sau un capriciu, insa iubire nu este. Nici unii adulti nu inteleg ce este iubirea, dar un copil de 12 ani...

| Superior explică (pentru Luizaaa):

Exact,atractia fizica cel mai probabil,ca daca analizam putin situatia,doar fetele dezvoltate sunt abordate,cele mai mici, mai nedezvoltate nu sunt. Si majoritatea nu stiu deloc carte, adica pitipoance cu iubiti, care iti umfla buza si o pune pe Facebook (aproape am vrut sa-mi inchid contul cand am vazut ce cancer e pe profilele fetelor de liceu). Multi nu inteleg ca, fie ca ne place sau nu fara scoala faci cucu, mai nou fara 8 clase nu ai voie sa-ti permis auto. Acum 2 ani, in clasa 6 am avut un baiat care citea 2 cuvinte in 10 secunde sau mai mult, si in 15 secunde scria cuvintele alea.
Dar nu, le trebuie iubiti/iubite...

| ViataMoarte a răspuns:

Asa e,, moda" in ziua de azi, de un gust foarte prost. E bine ca nu ai relatii acum, mai ai timp. Aceea nu e iubire, mai degraba o joaca de-a dragostea. Si acei baieti nu tin cu adevarat la ele, pentru ca daca ar face-o, nu ar mai fi impreuna, ci le-ar lasa sa invete, sa se bucure de adevarata copilarie, le-ar apara, le-ar deveni prieteni buni.