| Joker3134 a întrebat:

Care este diferența dintre sifilis și sculament?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Cele 2 boli cu transmitere sexuala amintite fac parte din cele circa 20 de boli cu transmitere sexuala (BTS-uri), dar modul lor de a actiona este complet diferit.
-- Sifilisul este considerat ca face parte dintre cele mai grave si periculoase boli cu transmitere sexuala. Boala este provocat de patrunderea in organism a bacterii numite Treponema Pallidum.
-- Sculamentul este o denumirea populara a infectiei numite ''gonoree''. Boala/infectia sexuala numita gonoree, apare ca urmare a patrunderii in organism a gonococului numit - neisseria gonorrheae.
Multa ganatate!

Răspuns utilizator avertizat
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sunt 2 boli total diferite, desii ambele se iau prin sex neprotejat.
Sifilisul este o boala grea, degradanta si urata, de care mori.
Sculamentul sau Gonoreea, cum este numit stiintific, este o boala tratabila, cu antibiotice si cu sanse mari de vindecare, daca tratamentul se incepe imediat dupa infectare.