| corado a întrebat:

Care sunt problemele intr-o relatie la distanta? Ce trebuie facut ca aceasta sa se mentina? Care este cheia succesului?
Rog sa raspunda numai cei care au avut sau au o relatie la distanta! Va rog sa raspundeti cat mai concret si cat mai detaliat! Va multumesc, cel mai util va fi rasplatit! Vreau cat mai multe pareri si cat mai multe sfaturi!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am aruncat o privire pe parerile de mai jos, pro si contra. E adevarat, o relatie la distanta presupune mult efort dar iti poate aduce si multa satisfactie! De asemenea iti ofera ocazia de a sesiza unele calitati ale partenerului care sunt incercate de distanta si devin mai profunde, cum altfel i-ai putea observa rabdarea? lupta care o duce cu el insusi, perseverenta? E adevarat, nu orice relatie la distanta merge, de fapt nu orice relatie merge indiferent ca e la distanta sau nu. Si cand o relatie se termina, distanta este folosita drept scuza dar niciodata nu este adevaratul motiv, ci doar mascheaza adevarul.eu personal sunt, nu pentru prima data intr-o relatie la distanta.Eu Constanta, el Bucuresti.Reusim sa ne vedem o data la 2 luni, vara o data pe luna. Ceea ce face o relatie speciala sunt cei doi, noi consideram ca suntem speciali unul pentru celalalt si ca nici un efort nu este prea mare daca contribuie la intarirea relatiei noastre. As putea scrie caiete intregi pe tema asta...suntem convinsi ca intr-o zi vom fi impreuna, aceasta speranta ne ajuta sa depasim orice obastacol. Iubirea, e esesntiala dar uneori copilaroasa.in privinta unei relatii la distanta e nevoie de o iubire matura, de discernamant.si va spun sincer ca de multe ori o relatie la distanta dureaza mai mult si iti produce mai multe bucurii ca o relatie obisnuita! Fiecare decide daca se merita sau nu, dar nu spune: "eu nu voi face niciodata asta"!winking

25 răspunsuri:
| I'mPerfect(a)! a răspuns:

E foarte greu de intretinut!
Am avut si eu o astfel de relatie si aveam cele mai mari sperante
, dar fiecare avea deja viata lui 'planificata', preocupari de care nu stia celalalt.etc
Se deterioreaza foarte usor atunci cand unul hotaraste ca nu mai poate da de la el!
Si cam ce fel de ralatie e aia cand te vezi 1 - 2 zile pe saptamana?!
Apar inevitabil frustrarile!

| Anca a răspuns:

Cea mai lunga relatie a mea a inceput fiind o relatie la distanta - initial.
6 luni am fost la distanta. Ne-am vazut dupa 4 luni, am petrecut o saptamana impreuna si apoi iar 2 luni am stat despartiti din cauza a mii de km.
Vorbeam pe net f mult, la telefon si aveam f multa incredere unul in altul.
In final ne-am mutat impreuna. Am plecat eu la el si am stat 3 ani.
Probabil ca, fara incredere nu am fi mentinut cele 6 luni!
Dar am stiut ce vrem si mai ales ca, stiam ca ne vom muta impreuna si am asteptat amandoi.

| catthshshshs a răspuns:

Eu nu as mai opta in viata mea pentru o relatie la relatie, te rog din suflet sa ma crezi! Am avut o dezamagire de acest fel, era o distanta de vreo 500 km.
Pot aparea multe probleme: neincrederea in celalalt(nu ai de unde sa stii daca te insala sau nu), identitatea falsa ( de unde stii ca persoana aia dragutica de care te-ai indragostit nu are ceva grav de ascuns?), lipsa de comunicare, nu poti sa cunosti destul de bine persoana, nu o ai langa tine cand simti nevoia sau iti este greu. Tu ai vrea sa te implici in asa ceva? Eu zic sa te gandesti de doua ori...winking

| Dizzydizz a răspuns:

M am bagat odata intr o rel d asta dar nu a mers.
Trebuie multa incredere, ceea ce e greu de obtinut prin vorbe, mai ales la distanta

| nicol20 a răspuns:

Cred ca stii destul de bine ca ochii care nu se vad se uita dar poti sa te abati de la aceste vb este cam greu sa pastrezi o relatie de la distanta care sa fie curata adica fara minciuni secrete etc.Gandeste-te ca nu esti langa persoana care o iubesti mereu mai ales cand simti nevoia sa o saruti sa o imbratisezi sincer eu am incercat mai multe relati la distanta si nici una nu a mers cu totul ca eu am fost cinstita si corecta iar stii cum este in viata nu toata lumea este cinstit si corect. sper sa iti fi ajutat la ceva

| ÅñdRa a răspuns:

Buna
O relatie la distanta este greu de intretinut iar ochi care nu se vad se uita.

| dydy22 a răspuns:

Hmm ai mai raspuns la o intrebarea asemanatoare, totul se bazeaza pe incredere si intelegere o relatie de la distanta, eu am avut o relatie de la distanta de 150 de km si am mers foarte bine problema la mine a fost ca au intervenit parintii ei si nu distanta, deci daca aveti incredere unul in altul nu intervin dsicutii asta o stiu de la mine si la mine ea era si foarte geloasa trebuie sa lupti ca sa ti o relatie si sa iubesti cu adevarat

| rey a răspuns:

Singurele probleme sunt ca:
1. nu merge
2. mult mister desi crezi ca stii totul.

NicolaeComan
| NicolaeComan a răspuns:

Condiţia esenţială este ca o asemenea relaţie să aibă, mai devreme sau mai târziu, un final fericit. Atunci toată suferinţa depărtării va fi vindecată.

| poesia a răspuns:

Este destul de dificil sa mentii o relatie pe drumul cel bun, chiar si atunci cand nu te despart mii de kilometri de persoana iubita. Daca ai acceptat provocarea unei relatii la distanta, iti dau cateva sfaturi:

Comunicati

Mai mult, poate, decat intr-o relatie obisnuita, comunicarea este vitala in cazul in care intre cei doi parteneri de cuplu exista o distanta semnificativa. Faptul ca nu va vedeti in fiecare zi nu trebuie sa va indeparteze unul de celalalt.

Surprinde-ti partenerul

Chiar daca esti la distanta, asta nu inseamna ca trebuie sa renunti la surprizele romantice cu care ti-ai fi incantat partenerul daca ar fi fost aproape de tine. De exemplu, atunci cand mergi la cumparaturi ai putea sa achizitionezi si ceva dragut pentru iubit/iubita. Fie ca il expediezi atunci, fie ca il pastrezi pentru urmatoarea vizita si ii trimiti poze cu cadoul respectiv prin intermediul mailului, gestul va conta. In felul acesta, cel de langa tine va sti ca te gandesti la el/ea.

Cu ajutorul serviciului de curierat poti face nenumarate cadouri. De exemplu, scrie intr-un jurnal toate gandurile tale din momentele cand sunteti departe. Un astfel de obiect va fi usor de expediat, iar efectul va fi maxim. Confectioneaza si expediaza o felicitare nastrusnica, realizeaza un cadou hand-made etc. Toate acestea ii vor aduce aminte cat de mult il iubesti.

Planificati-va urmatoarele intalniri

Daca nu stiti cand anume veti locui in acelasi oras sau tara, atunci planificati-va urmatoarele vizite. In felul acesta, veti avea mereu o perioada pe are sa o asteptati cu nerabdare. Mai mult, incercati ca de fiecare data cand va vedeti, sa va petreceti timpul intr-un mod cat mai placut. Ia-ti cateva zile de concediu si fugiti pana la munte.

Daca nu poti sa ai toate zilele libere, atunci gandeste-te la tot felul de activitati de care va puteti bucura impreuna: un picnic pe podeaua din sufragerie, o baie calda, inconjurati de lumanari, un mic-dejun in pat etc.

Vorbiti despre viitor

Daca distanta dintre voi doi este doar o chestiune de timp, atunci vorbiti si despre viitor: unde veti locui, cum va veti amenaja casa, ce veti face impreuna etc. Acest lucru va va da motivatia necesara pentru a face lucrurile sa functioneze, pana in momentul cand veti fi, in sfarsit, impreuna.

Exista suficiente mijloace prin care puteti comunica: telefonul, internetul, serviciul de curierat etc. Vorbiti pe internet folosind si un webcam, expediati-va scrisori romantice, trimite-i partenerului tau in sms dragut pentru a-i aminti cat de mult il iubesti si ofera-i pe mail cat mai multe poze cu tine. In felul acesta, veti tine pasul cu noutatile din viata voastra, iar in momentul in care va veti reintilni, nu veti mai simti ca ati stat despartiti zile intregi.

Acorda-i incredere partenerului.
Mult succes!

| corado explică:

Va multumesc pentru raspunsuri, astept in continuare si alte pareri si ceea ce am uitat sa va spun este ca sunt un el! ne despart circa 250 de km, problema este diferenta de varsta, eu major, ea minora! Noi comunicam prin intermediul telefonului, internetului, chiar ne dam in fiecare seara webcam! Va multumesc tuturor pentru raspunsuri, imi este mult mai usor acum pentru ca stiu ceea ce trebuie sa fac, m-ati motivat sa continui! Daca mai aveti si alte idei care au fost puse in practica si au mers, va astept cu mesaje private sau cu raspunsuri aici!

| zuzulici a răspuns:

Am... si cred ca secretul este dragoste dintre noi si increderea. daca nu exista dragoste iti dai sema nu exista o relatie, iar daca nu exista incredere, care cred ca valoreaza cel mai mult, nu exista nimic incredere este picmentul secret, daca nu ai incredere in persoana iubita si te gandesti tot timpul oare ce face cu cine e. oare mi-o zis adevaru ca se duce nu stiu unde, pria chestiile astea tu te vei schimba vei vorbi rece la telefon pentru ca te indoiesti d eloialitatea ei si invers si mai este relatia dintre voi si ce vorbiti...eu sunt foarte deschisa prietenului meu si invers vorbim orice prostie orice si cred ca valoreaza f mult asta:*:* asta e parerea mea:*:*

| pelu a răspuns:

Ca sa o poti mentine. ai nevoie d mai multe nu doar de vorbe. cel putin de 2 3 ori sa va vedeti pe luna.altfel atractia dintre voi va disparea. Bafta! daca crezi ca merita fa un efort

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul si in primul rand sa stii ca e foarte greu si de multe ori te apuci de plans din cauza ca nu mai poti de dorul persoanei iubite, sau uneori ai avea nevoie de el/ea si nu poate fi langa tine si te simti atat de singura, unoeri simti chiar ca nu mai rezisti si iti vine sa renunti dar nu poti pentru ca inima iti spune sa ai rabdare si fix asa si trebuie sa faci...ca sa menti cat mai bine o relatie la distanta e foarte bine sa vorbiti pe mess sa va dati web, sa vorbiti la telefon cat mai des(dar totus nici in exces ca apoi va sufocati unul pe celalt), trebuie sa fi mereu intelegatoare si sa intelegi ca nu poate sta toata ziua pe mess ca mai are si altceva de facut de exemplu sa invete pentru scoala, de multe ori se va intampla asta, dar trebuie sa fi si puternicabig grin...persoanele care au o relatie la distanta in momentul cand se intalnesc stiu inreadevar sa aprecieze persoana iubitalove struck si te va strange in brate cu toata dragostea si dorullove struck asa ca se merita dar ai nevoie de multa intelegere rabdare si sa nu fi prea invidioasabig grin sper ca te-am ajutat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

happy referitor la ce a zis mai devreme cineva...
cum ca sa-i trimiti ceva prin posta...
i-am spus ca vreau sa`mi dea adresa ei de unde sta si a inceput sa ma intrebe de ce, i-am zis ca poate o sa vreau sa-i trimit odata ceva si sa stiu unde, si a zis ca nu vrea sa mi`o dea... ce sa inteleg?!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atunci cind cineva drag este la o mare departare, te ispitesc multe ginduri, ce face, cu cine ela acel moment cu cine vorbeste etc.ESte greu o simt pe pielea mea prietena mea e la Moskova de citeva zile, dar eu cred ca mor ca nu este alaturi, desi in 2 saptamini se va intoarce, secretul relatiei la distanta este simplu, ai incredere si nu te gindi la diferite ce-ti trec prin cap, uneori vorbind prin intermediul internetului poti sa nu intelegi/ inteleaga ce vrei sa spui si uneori apar anumite dubii, de ce a procedat asa si de ce a spus asa, este nevoie de incredere si dragoste

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu daca mai e de actualitate subiectul, oricum o sa spun ce am de spus...
Eu am intalnit online pe cineva... nu sunt sute, ci mii de km departare...
Nu spun ca e usor, dar deja au trecut 6 luni si in octombrie ne vom vedea, pentru prima oara. Am vrut sa fim siguri ca merita efortul... happy
Deja e destul de apasator ca se apropie clipa, sunt multe intrebari la care inca nu am raspuns, sunt multe chestii care`mi provoaca un fel de teama de intalnirea asta, insa incerc sa le trec cu vederea pentru a fi bine.
Ce vreau sa spun e ca, sentimentele pot fi intense, dar cum s`a mai spus deja, increderea si comunicarea sunt totul, char daca tu crezi ca ai incredere nu e niciodata indeajuns... trebuie sa incerci sa nu pui pe umerii celuilalt suspiciunile pe care le-ai putea avea, aici intervine comunicarea, spune`i incet, cu rabdare, cu grija ce ai pe suflet, o sa fii surprins de reciprocitatea sentimentelor... si inca ceva, renuntati la teama de a spune lucrurilor pe nume! Adica fii sincer cu tine si cu ea in aceeasi masura!

Va pup, numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

NU NU NU mai bine fii cu unul din oras.
am avut si cred! ca mai am o relatie la dinstanta, problema e ca in fata zice "te iubesc" sau "esti unice" sau "tin la tine" si pe la spate cand va certati Iti da provocari... ei bine asa se procedeaza in clasa a8a

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am avut o relatie de genul asta, kilometri erau de nenumarat, dar nu a mers. Sunt intr-o relatie la distanta si acum, chiar daca nu vezi persoana iubita macar trebuie sa te gandesti la el/ea.Cheia succesului este comunicare si sinceritatea, daca esti sincer/a fata de partener si el/ea va fi la fel, daca iti pui in gand ca realatia nu o sa mearga atunci se darama tot, incearca sa crezi ca trebuie sa il/o vezi odata si odata.Stiu ca nimic nu se compara cu o atingere sau cu un sarut, dar continuuand sa crezi totul va fi bine big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Relatile la distanta pot ezista mai mult sau mai putin.Eu an o relatie la distanta de ceva timp, dar de la un timp am inceput sa imi pierd increderea in el.Relatile la distanta necesita multe sacrifici.La mine inca rezista dar nu stiu cat tp de acum in colo. Daca chiar iubesti o persoana relatia la distanta la rezista dar cu o singura conditie sa te vezi cu pers iubita macar o data pe saptamana, nu la 3-4 saptamana. ca poate in acest tp uh poti sa gasesti o alta persoana dar ezista si cazuri in care chiar sa te iubesti:X si sa rezisti.Eu nu mai m-am vazut cu prietenu meu de 5 saptamana si imi pun intrebarea "daca mai avem o relatie sau nu?" eu am avut curaju si l-am itrebat si mi-a raspuns "da" dar nu stiu ce sa cred multe pers s-a bagat in relatia noastra si am trecum l-am crezut pana la un momendat cand mi-am dat seama ca tot e adevarat din ce spunea dar pana nu ma duc eu acolo nu prea cred nimica chiar daca stiu ca e adevarat.eu nu st nici pro nici contra relatile la distanta poate rezista sau nu. eu nu as mai vrea sa trec pristro atfel de relatie dar nu sti nici odata ce se poate intampla pup:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am trecut printr. o relatie la distanta si sincer absolut toti baietii sunt la felhappy
daca nu va vedeti cu timpul partenerul tau se plictiseste pentru ca nu va puteti vedea decat foarte rar. baietii sunt ceva de genu:azi o iiubesc, maine nu si de obicei fetele sufera. 99% dintre baieti nuhhappyadevarul e ca daca ai incredere e bine dar daca aflii ca te. a inselat cand u erai foarte sigura ca nu face asta iti vine sa plangi.relatile la distanta nu sunt idealul de relatiebig grin.nu zic sa nu incercati... poate e diferit daca chiar ar fi ar fi perfect. dar mai am prietene care au acut relatii la distanta si n.au avut decat de suferithappydaca aveti curajul si incredere in el creati.va o relatie la distanta daca nu lasatio deoparte.lumea e plina de baieti!happy

| dntGabriel a răspuns:

In astfel de situatie ma aflu si eu in momentul de fata, doar ca e un pic mai complicat am stat cu ea in aceeasi casa timp de 2 ani si 8 luni pana cand a intervenit o probleme cum ca ea trebuie sa plece din oras deoarece avea ceva probleme cu facultate; am ascultat motivele am inteles am analizat am fost de acord ca sa nu ii stau in fata viitorului ei am ramas la invoiala ca vom tine o relatie la distanta si ori de cate ori ne va fi mai greu in anumite aspecte ale vietii noastre ne vom ajuta cu sfaturi/bani/etc. suna okay chiar foarte okay pentru mine dar am realizat ca dupa doua saptamani era un gol in mine pe care nici telefonul/webul si alte porcarii nu il puteau umple. atunci m-a lovit intrebarea "DE CE Se Intampla asta?" si normal ca am devenit un pic mai deplasat la anumite chestiuni... in fine nu pot sa impartasesc cu tine/voi toata chestiunea dar. un lucru e cert
Relatia la Distanta functioneaza din punctul meu de vedere doar atunci cand vreti sa mearga... problemele vin/pleaca -vorbele ranesc-anii nu ii mai recuperezi cel mai bine pentru tine ar fi sa pui pe prim plan viata ta /cariera dupa ce ai o viata decenta poti sa te gandesti la relatii la distanta dar daca nu ai bani pozitie in societate ma intreb d-shoara respectiva iti va fi la greu langa tine? sau doar la bine? sunt anumite aspecte la care ar trebui sa te gandesti inainte sa faci un pas, pentru ca dragostea te impinge sa faci nebunii care poate le vei regreta gandeste-te inainte sa faci un pas in fata nu fi naivwinking

| Drobota_Mihai_1988 a răspuns:

Intalnirile online au devenit din ce in ce mai populare in ultimii ani, iar cu aceasta au devenit mai populare si relatiila de distanta. Puteti urma acesti pasi pentru a va face relatiile de distanta sa mearga mai bine. http://cumfacsa.ro/......nctioneaze

| criss_3286 a răspuns:

Sincer am relatie la distanta.dar problema la mine e alta.a plecat pentru 8 luni si pe urma vine si suntem din nou impreuna.totusi cu relatiile eu din bucuresti el din suceava nu prea cred ca merge.adica hai 1-2 ani se poate dar dupa daca nu aveti planuri impreuna sa va mutati etc nu cred ca merge.sunt de acord cu un name in anumite lucruri.e adevarat ca apar si hormoni.dar eu cred ca cateva luni daca stai fara nu moare nimeni sa fim seriosi.si sa ziceam ca inseli oricum anumite fete ar trebui sa se gandeasca...mai stai a fost cu aia.dar tot pe mine ma iubeste...parerea mea o data si o data toti inselam. toti calcam stramb.eu am inselat o data.dar am fost iertata si nu sa mai repatat.bine ca nu se pune eram la inceput aveam 2 saptamani de relatie nu conteaza.si uite acum avem 9 luni si vb acea distanta etc. putea sa se gandeasca mai oare nu ma inseala.dar nu e asa.deci multa bafta. celor cu relatii la distanta.eu zic ca se poate dar pana in 2 ani maxim si dupa sa aveti o viata impreuna adica mutat impreuna sau macar in acelasi oras tara etc.bye.:*

| UnName a răspuns:

Bai cand va aud imi vine imi dau 2 peste cap.laughing)! E tara minunilor si nu stiu eu. ce tot o dam in dragoste la distanta. da cu hormonii ce facem frate? Si sa nu va aud ca (mama asta e obsedat sexual) suntem egali la acest capitol(diferntza e ca unii ascund si altii nu)! Sa revin...relatie la distanta? Pai ce inseamna cuplu in primul rand? sa fim 2 nu? si sa fim 2 unul langa celalalt nu la tel sau o data pe luna! Pai cuplu inseamna ca amandoi sa lupte sa fie amandoi sa munceasca amandoi ...Nu sunt contra dar nu vad nici un efect decat negativ.Sunt de parere ca persoanele care au o rel la distanta nu sunt sufiecient de maturi (si nu ma refer la varsta) ci la modul in care au trait! Ori au crescut bine cu mami si tati in casa si sunt visatori, ori naivi(e simplu). Si mai intervine si increderea aici sunt de parere ca oricum suntem toti o apa si un pamant si cand aud exemple: Vaiii da eu nu inshel da eu niciodata nu o sa fac asta! Toate au un inceput si toate la timpul lor! Sunt barbat si nu sunt mistogin, dar acum cateva zile avut un exemplu clar: o tipa a fost intr o rel cu un tip 5 ani!( 5 ani frateeee) Si nu orice tip, baiatul era foarte ok casa la paris familie de actori nu asa de 2lei si pe langa asta arata si bine! Problema e ca el era mai mult in alt oras! Ea (femeie) hai sa imi fac prieteni Si logic unde poti sa iti faci prieteni decat pe (traiasca netu)! Ne am cunoscut si (bla bla bla) dupa 2 luni s-a culcat cu mine(nu e frumos ce spun dar nu are farmec exemplul fara detalieri) El o suna : ce faci pisoi? Pai ce sa fac uite pap o inghetzata!(dar nu a spus ce inghetzata?)Si eu eram al 2 lea in viata ei!(asta spunea ea)! Si aici vroiam sa ajung, ea ma intreaba de ce noi barbatii avem voie sa inshelam si ele nu? Si nu prea stiam cum sa ii explic dar am gasit cel mai bun exemplu! Draga mea nu avem voie nici noi nici voi dar exista o diferenta! Si ma intreaba care? Pai daca eu iti cer sa renunti la el de tot pentru mine faci chestia asta? Si a avut o meno-pauza la creier dupa care imi zice zambint cred ca si maine ma mut cu tine! What? poftim asta e diferenta ele pun sufle si la ciorba care o fac apoi la un barbat in schimb noi (nu toti) dar multi nu renuntzam la ce avem acasa pentru o dezlegata! Ele dau porumbelul pe cioara de pe gard(spun asta pentru ca eu nu ma compar cu barbatu care il avea ea)! Si ca tot am deviat de la subiect frate nu merge rel la distanta degeaba o dam in iubire ca de la o varsta iubirea inseamna (baby da parca vecinu are masina noua nu? da am vazut si mobila noua? da parca si vecina are nu stiu ce drak mai are) adica nevoile frate si atunci cand gasesti un partener te uiti si vezi daca poti faceceva dreku cu el/ea in viata! ca iubirea este azi si maine e la blocul vecin! Ce ne tot prostim atat cu vise dinastea.Cred in iubire nu zic ca nu dar nu la distanta! Asta e o naivitate 101%. Imi pare rau daca deranjeaza unele persoane ptca fiecare avem alt mod de a gandi si stiu sigur ca sunt multi care o sa spuna (ce cu asta ca e pesimist ca nu stiu ce ca nu stie ce e iubirea ) tocmai de asta am spus ce am spus aici ca stiu poate prea multe! Si pentru femei o vb buna: nu cautatzi baiatu cuminte ca il luati pe dracu in casa! Cel mai curvar barbat e cel mai bun barbat(descifratzi asta si o sa vedeti ce vreau sa spun) Pace si bafta all!