| An89 a întrebat:

Care sunt sansele de a rămâne însărcinată în ziua ovulatie sau înainte cu o zi, două, dacă ejacularea s-a produs în afara vaginului, iar în lichidul preejaculator aproape sigur nu existau spermatozoizi din actele precedente?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In ziua ovulatiei: 100%
Inainte de ovulatie cu 1-2 zile: 90-95%
Daca au existat mai multe acte sexuale consecutive in aceeasi zi, fara sa se spele baiatul si sa urineze (chiar fara ejaculare in vagin), sansele sa ramai gravida sunt totusi de 90%

| corbulalbrosu a răspuns:

Posibilitatea cat si probabilitatea de a se putea forma sarcina in situatiile precizate in prezenta intrebare pot fi de :
-- 3-5% in cazul in care : în lichidul preejaculator APROAPE SIGUR NU existau spermatozoizi din actele precedente,
-- 0% in cazul in care : în lichidul preejaculator FOARTE SIGUR NU existau spermatozoizi din actele precedente,
NEsansa este aceeasi in oricare din situatiile precizate atunci cand metoda de protectie folosita este cea a coitului intrerupt in combinatie cu cea a calendarului menstrual si sexul neprotejat are loc : ''in ziua ovulatie cat si înainte cu o zi, două,''
Multa sanatate!

| sofisis a răspuns:

50-50. Pentru ca 1, nu ai cum sa garantezi 100% ca in lichidul preejaculator nu exista spermatozoizi si 2 unii barbati elimina inclusiv mici cantitati de sperma in timpul actului sexual, pe care nu le simt.
Pentru a mia oara : metoda coitului intrerupt NU este o metoda contraceptiva sigura. Este o metoda care se foloseste cand se merge pe principiul "ce'o fi, o fi"...

| MariaEcaterina99Y a răspuns:

Mici. ‘)) Sincer, mulți oameni fac asa sex, deci stai chill.

| orail a răspuns:

Sanse 50%