| Angeloxd a întrebat:

Care sunt șansele să iei HIV din sex oral? ( Sunt băiat)

Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Daca persoana purtatoare are viremia complet suprimata, nu exista sanse de a lua virusul HIV, indiferent de tipul de sex (normal, anal, oral).

In cazul in care viremia nu este suprimata (adica virusul este detectabil), cel mai usor te poti infecta prin sex normal si anal.In cazul sexului oral sansele sunt mult mai mici dar nu inexistente.Totul depinde de sanatatea orala (dentara si bucala) a celui ce face sex oral.Asta este valabil pentru persoanele neinfectate care fac sex oral unei persoane infectate.
Virusul HIV nu se ia doar prin contactul cu saliva.Deci daca doar persoana infectata ii face sex oral unei persoane neinfectate, virusul nu se transmite.
Exista alte BTS care au o rata mai mare de infectare prin intermediul sexului oral: herpes, sifilis, gonoree etc.

3 răspunsuri:
| Stegman a răspuns:

Mari

| Nick007e a răspuns:

La fel că la sexul normal

| ColaDeCashmir a răspuns:

Mai intai trebuie sa stiu daca s-a terminat in gura ta.