| Deliamdelia a întrebat:

Care sunt schimbarile unui penis in ani? Cum si cu ce s-a schimbat a unui om de 35- 40 de ani fata de cum o avut-o la 22-25 ani? Imi puteti spune in ordine cronologica va rog schimbarile? Cum a avut-o atunci si cum o are mai tarziu. Dau funda la cel mai bine explicat

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

,, Odata cu inaintarea in varsta, precum orice alt organ, penisul sufera mai multe schimbari, din mai multe puncte de vedere. Fiecare schimbare este controlata, in cea mai mare parte, de nivelul de testosteron.
-- Intre varsta de 9 si 15 ani, glanda pituitara secreta hormoni ce influenteaza secretia de testosteron. In acest moment apare pubertatea, ce aduce numeroase schimbari. Testiculele, scrotul, penisul si parul pubian incep sa se dezvolte.
-- Cel mai inalt nivel de testosteron este la pubertate, pana la varsta de 20 de ani.
-- Cantitatea de testosteron din corp poate sa scada usor intre varsta de 20 si 40 de ani,
-- Dupa implinirea varstei de 40 de ani organismul barbatilor incepe sa produca o proteina denumita globulina de legare a hormonilor sexuali (SHBG), cu rolul de a ''lega'' si de a mentine cantitatea de testosteron in scadere, pe care organismul este capabil sa-l foloseasca. Daca nivelul testosteronului scade foarte mult, este posibil sa apara o scadere vizibila a marimii penisului uneori chiar si cu 3-4 cm in minus dupa varsta de 60-70 de ani. Insa, la fel de posibil este ca dimensiunea sa ramana aceeasi. In cazul in care se depun kilograme in plus odata cu inaintarea in varsta, este posibil ca din cauza grasimii depuse in zona pubiana penisul va apare ca fiind mai mic decat este de fapt in realitate.""
Fragmentul este extras din articolul "" Schimbarile produse la nivelul penisului pe masura ce inaintati in varsta"" publicat de Dr. Roxana Mateescu, medic specialist geriatrie și gerontologie, medicină estetică și anti-aging.
https://www.farmaciata.ro/......in-varsta/

| mihai69 a răspuns:

Cam după 45 de ani începe să nu mai fie la fel de rigid când e în erecție. Nu mai reușește mai mult de trei orgasme pe zi (și asta dacă e după o pauză).

| EuNuImiIubescViata a răspuns:

Eu am avut-o de 17 la 13