| Radaaa a întrebat:

Cat de concludent ar fi un test de sarcina după doua săptămâni?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca testul de sarcina este efectuat dupa trecerea a numai/doar 2 saptamani de la data intretinerii actul sexual in urma caruia a ajuns sperma in vagin, de regula in proportie de 80-90% din cazuri este FALS NEGATIV si cel mai probabil este un rezultat eronat si invalid. Se ia in considera numai rezultatul POZITIV, iar in cazul in care rezultatul este negativ in acel caz testarea se va repeta din 3 in 3 zile pana cand testul de sarcina este efectuat corect la momentul optim, adica dupa ce au trecut minim 21 de zile. Multa sanaate!

1 răspuns:
| Sofer a răspuns:

Minim 21 de zile trebuie sa treacă sa poți face testul.