| exactcetrebuie1 a întrebat:

Cat de greu este sa treci peste o despartire? Acum 2 ani mi-am pus demisia si vandut masina in Spania dupa 5 ani de trai acolo, am lasat totul in urma pentru ea si dupa 2 ani de relatie m-a parasit si am ramas pe strazi. Am 28 de ani, nu stiu ce sa fac, daca sa merg inapoi sau sa raman aici la locul de munca, am unde locui acolo dar aici momentan dorm la locul de munca si sunt la 600km de judetul meu. Atat de tare doare si atat de greu e cand pur si simplu nu mai ai pe nimeni cu cine sa vorbesti sau sa mai uiti putin de cum iti era viata acum 3 ani si in ce fel ai ajuns. Voi ce ati face? Cum ati proceda?

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Dacă crezi că ți-e mai bine unde ești...rămâi acolo, da în acel oraș dacă nu ești de acolo o să te bântuie întâmplarea asta mult, ți-ar fi mai de folos să schimbi mediul

| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i greu sa treci peste o despartire cand o accepti si incerci sa traiesti prezerntul, doar cand faci o obsesie din tercut si nu vrei sa-l lasi in pace.
Esti ditamai barbatul si nu-i vina nimanui ca esti azi pe starzi sau unde esti. Femeia aia nu-i responsabila de situatia in care esti tu. Invata sa-ti iei raspunderi pentru deciziile pe care le afci, fiindca esti singurul raspunzator de situatia in care esti.
Cauat-ti de lucru, nu astepta ca altii sa te caute, sau sa-ti dea ceva pe tava. Durerea aia de care vorbesti este demult apsua, doar ca te incapatanezi sa faci o obsesie si sa nu ii dai pace.
Toti trecem prin asa ceva, odata si odata, dar acceptam realitatea si mergem mai departe, fara sa ne incapatanam aiurea, sa schimbam un trecut dureros.
Iti poti face iubita noua, prieteni noi, totul se misca in jurul tau, trebuei doar sa te trezesti la realitate si sa incetezi a mai da vina pe unii si altii, pentru situatia in care esti acum.

| corbulalbrosu a răspuns:

Este cazul sa uiti tot ceea ce ti s-a intamplat. Fiindca ai doar 28 de ani si esti inca in floarea varstei, nimic nu te poate impiedica sa-ti recladesti viata din nou chiar daca va trebui sa reincepi de la ZERO. Trebuie doar putin curaj si multa determinare. Multa sanatate!

| Andreeush a răspuns:

O despărțire nu e sfârșitul lumii, ești tânăr, o poți lua de la început.

| Sofer a răspuns:

O iei de la zero alt loc de munca. Trebuie sa treci peste.