| Hammurabi a întrebat:

Cât de ok e să îl/o ierți când te-a înșelat?
E vreo diferență între a afla tu sau a-ți spune el/ea?
Ce au în cap, ce gândesc, la ce se așteaptă cei care iartă?

25 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

E de neiertat infidelitatea, numai fricosii si alea care nu au unde sa stea accepta umilinta asta. In cap au daca nu il iert raman pe drumuri sau nu-mi convine la mama si tata, iar el zice se va schimba sau o insel si eu si santem chit pe chit.

| sadrian46 a răspuns (pentru mgtow):

Da, păi de aia ești singur acum, așa că nu te mira și nici nu te plânge.

| mgtow a răspuns (pentru sadrian46):

Ma copile inca nu stii cate panarame intalnesti in viata de zi cu zi, omul inteligent traieste singur, ala prost legat de o curva laughing

| RAY a răspuns:

Cât de ok e să îl/o ierți când te-a înșelat?

Deloc, daca ma inseala iubita = aντίο

E vreo diferență între a afla tu sau a-ți spune el/ea?

in primul rand a afla nu inseamna ca x mi-a spus si o fac curva, daca am dovezi clare atunci stiu ceva, daca recunoaste si daca nu recunoaste tot aia e, daca recunoaste da dovada de bun simt, dar ce mai conteaza asta man

Ce au în cap, ce gândesc, la ce se așteaptă cei care iartă?

ca se va schimba, dar, omul nu se schimba din contra va repeta acel lucru cu o probabilitate mai mare ca prima oara

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cât de ok e să îl/o ierți când te-a înșelat?
777% OK.

Știu că o să mă înșeli ca mâine,
Dar fiindcă azi mi te dai toată,
Te-am și iertat, e vechi păcatul,
Și nu ești prima vinovată.

| Hammurabi explică (pentru sadrian46):

Câtă viață trebuie să ai în spate pentru a ajunge să gândești așa?
Când sexul devine nesemnificativ în fața fericirii personale, probabil ai atins iluminarea?

| sadrian46 a răspuns (pentru Hammurabi):

72 de ani.
Așa este, am găsit lumânarea.
Imediat urmează stingerea.
Vorba unui mafiot american după ce fost împușcat de un polițai și se pregătea să moară.
- Locotenente. se face noapte.

| Drimmero a răspuns:

Cum nu sunt prost nu pot ierta asa ceva, as expedia-o imediat si brusc toata iubirea s-ar schimba in scarba.

Nu e nicio diferenta, fapta e fapta, dar as aprecia doar ca a avut coloana dreapta si nu 'scifoza'.

Iti vine sa-i dai una in cap aleia/aluia si sa termini balciul, dar rational luand-o ii faci scandal si o incheiati. Cine iarta asa ceva e batut in cap!

| Catrice a răspuns:

Dacă afli de la partener înseamnă că e conștient de greșeală și își asuma consecințele.
Mai nasol e când îți spune X și Y ca ești înșelat/ă.

| Hammurabi explică (pentru Catrice):

Oricum e conștient.
Nu e un lucru pe care îl poți face "din greșeală" fără să-ți dai seama.

| Catrice a răspuns (pentru Hammurabi):

'A fost accident, s-a întâmplat sa merg liniștit pe strada, sa ma împiedic și sa cad peste o femeie care purta fusta scurta și fără lenjerie. Și exact în acel moment s-a rupt și fermoarul de la pantaloni! Și ce a urmat?! Coliziune directa între organe!'

| Andreeush a răspuns:

Nu e ok să ierți o infidelitate, deoarece dacă sa întâmplat o dată se poate întâmpla și a doua oară.
Nu prea contează cum afli, situația nu se schimbă.

| Plato a răspuns:

Deloc ok, NU faceti asta niciodata!
Da, e o diferenta. Daca iti spune el/ea, inseamna ca putin de tot acolo s-a gandit si la tine, sa nu-ti piarda timpul sau sa afli singur si sa fie si mai dureros. In schimb, daca nu-ti zice, te crede prost/proasta, nu da doi bani pe ce simti, esti bun acolo de acoperire, plan secund.
Nimic. Asta au in cap. Sunt impinsi de naivitate si prostie, s-o zicem pe aia dreapta.

| Hammurabi explică (pentru Plato):

N-aș miza că dacă îți spune el/ea s-a gândit puțin și la tine.
Ci mai degrabă că ar face-o de teamă sau cu speranța că mărturisindu-și greșeala, consecințele vor fi mai blânde.

| Lioana a răspuns:

Hammurabi te-a iertat cineva si vrei sa stii ce gandeste acum despre tine? sau esti cel înșelat care nu poate sa ierte?
Oricum ar fi, iertarea vine din intensitatea sentimentelor. Doar cineva care iubeste foarte mult poate ierta asa ceva. Nu se poate generaliza daca e ok sau nu sa ierți. Depinde de fiecare caz in parte si de fiecare detaliu care a dus la infidelitate. Iertarea duce la supravietuirea relatiei dar sunt persoane care nu merita iertare, persoane care după ce au fost iertate inseala din nou. A doua oara cu siguranță nu mai este ok sa ierti infidelitatea. Ai fi fraier daca ai face-o.
Nu e o diferență prea mare intre a afla singur sau a ti se face o mărturisire dar daca mărturisește cel care a gresit poate sa mai dea impresia ca ii pare rau si ca acest lucru nu se va mai repeta, dar daca afli singur mereu te vei întreba daca te-a mai inselat vreodata sau nu. Increderea va fi aproape zero.
Cei care iarta raman cu o frustrare care-i poate face in timp sa insele si ei la randul lor acea persoana.

| Hammurabi explică (pentru Lioana):

laughing Dacă mi s-ar întâmpla tot ce întreb aici, ar fi jalnic.

| ForeverAlone97 a răspuns:

Eu nu aș putea ierta niciodată așa ceva.
Că aflu eu, sau că-mi spune ea pentru mine e tot una.
Cei care iartă o fac probabil pentru sunt orbiți de iubire, pentru că nu pot trăi fără persoana aceea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doar prostii iarta, o greseala trebuie sa aibã si consecinte. Altfel se repeta acum Depinde de cum gandeste fiecare.

Ce au un cap? Depinde de acea persoana, sau uneori poate fi ceva mai neinteles de majoritatea, unii se despart-iar se impaca tot asa si investesc in acea relatie, iar cu cat o fac mai mult cu atât le este mai greu s-o lase. E ca si cei care bagã la pacanele/pariuri, investesc putin cate putin, iar la un moment dat le e imposibil sa accepte ca au pierdut, incât isi pierd toti banii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe o scara de la 1 la 10? -5
Da.M-ar "durea" mai mult sa-mi zică el.
Fluturași si buburuze.Si prostie cât încape.
Tu nu știi ca oamenii se schimba? Ntz ntz.

| QElenaBoghiu a răspuns:

Înșelatul nu este o greșeală, este o alegere făcută pe cont propriu
Unii pentru 5 min de distracție pierd familii.
E egal cu zero daca ți a spus ia /el sau ai aflat tu.

| GirlOnline81 a răspuns:

In primul rând, "cât de ok e sa îl/o ierți când te-a înșelat" - nu e ok deloc: un cheater va rămâne mereu un cheater.
La ce se așteaptă cei care iartă? La schimbare. Cel care a înșelat se jura ca a fost o greșeală (aka o alegere intenționată) și promite ca se va schimba. Dar ghici ce? Un cheater nu se va schimba niciodată, chiar dacă pentru meritul lui de a se preface merita nota maxima.

| OrdanKarris a răspuns:

1. Nu e ok sa ierti cand esti inselat din simplul motiv ca partile inselate si-au asumat niste responsabilitati, iar partile care inseala sunt acolo doar pentru experienta relatiei/casatoriei etc A ierta in acest caz inseamna a avea stima de sine scazuta, ate considera inferior cat sa accepti o a 2-a de la persoana care ti-a gresit. Ea greseste si tot ea imi acorda mie a 2-a sansa. PATETIC!

2. E o diferenta. Cand ti se spune pe fata ca ai fost inselat, persoana aia a dat dovada de onoare. Cand aflu eu acest lucru, inseamna ca persoana care ma inseala dar nu zice asteapta eu sa platesc cu resursele mele escapadele ei cu altii. Eu platesc pretul retail pe o masina folosita, iar altii o conduc desi actele sunt pe numele meu.

3. Cei care iarta sunt imperfecti, se considera imperfecti. De asta iarta. Cand ierti, inseamna ca nu ai optiuni, inseamna ca esti daramat pe dinauntru. A nu ierta inseamna ca persoana aia a fost doar o etapa si urmeaza multe alte etape mergand inainte.

Cum zice Dr House: One day, one room!

| SandraEve a răspuns:

Inselatul este picatura care umple paharul. Face o alegere in mod constient, pentru mine este tradarea suprema si nu as putea trai restul vietii langa acea persoana gandindu-ma "unde am fost eu, in inima si sufletul tau in timp ce tu faceai ce faceai?" Nu am fost, eram un nimic. Sa dai o relatie pe o aventura inseamna ca acea relatie chiar nu conta. So...de ce as mai continua?

| DanyDav a răspuns:

Mai intai afla adevaratu motiv pentru care s-a ajuns acolo, foarte adesea vom fi surprinsi ca problema este de fapt la cei care se declara inselati.

| 1Dezaxat a răspuns:

Deloc.

Absolut niciuna.

Perfuzii.