| Sanusperiniciodatalamaibine a întrebat:

Cat de tare influenteaza rezultatul unui test de sarcina lichidele (respectiv apa) daca sunt cosumate inainte de a face testul (test de sarcina Surecheck)?

11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu consumul de lichide influenteaza testul, ci momentul zilei in care il faci. Dupa minim 5 ore de somn, urina este mai concentrata, de aceea testul facut din prima urina dupa somn este concludent cu 3-4 zile inainte sa fie concludent un test din urina de peste zie. Adica, in timp ce in a 22-a zi de la contactul sexual, 98% din femeile insarcinate testeaza pozitiv din urina de dimineata, doar 75-80% testeaza pozitiv din urina de peste zi.

| Alexandr a răspuns:

Nu influenteaza

| mimi a răspuns:

Influenteaza tare. daca bei toata ziua apa testul poate avea un rezultat gresit caci hormonii se elimina. cel putin o parte din ei

| Sanusperiniciodatalamaibine explică (pentru mimi):

Dupa ce am venit de la farmacie, am baut cateva guri de apa, dupa care, fara sa-mi dau seama, am facut testul. A iesit doar linia de control.

| mimi a răspuns (pentru Sanusperiniciodatalamaibine):

Testele de sarcina se fac la 10-12 zile dupa....am spus-o in orice caz citeva guri de apa inainte de test nu inseamna nimic insa incearca inca o data peste 2 - 3 zile

| Sanusperiniciodatalamaibine explică (pentru mimi):

Am facut testul dupa ce menstruatia mi-a intarziat 3zile.

| mimi a răspuns (pentru Sanusperiniciodatalamaibine):

Cine stie poate simplu tia intirziat si nu semnifica nimic insa ar fi mai bine sa consulti un medic asa, in orice caz

| Brigaela a răspuns (pentru Sanusperiniciodatalamaibine):

Este prea repede facut, nu conteaza apa pe care ai baut-o. Trebuie sa-l faci in a opta zi de intarziere a menstruatiei daca folosesti urina de dimineata (adica prima urina eliminata dupa trezire). daca vrei sa-l faci din urina de peste zi (oricare), atunci trebuie sa-l faci cam in a 12-a zi de intarziere. trestul facut de tine nu are nici o relevanta, nu-l lua in considerare.

| Chiperi a răspuns:

Nu influenteaza cu nimic

| Victoria_Plesa_1947 a răspuns:

Nu influenteaza cu nimic, hormonii sunt aceiasi

| Victoria_Plesa_1947 a răspuns:

Nu influenteaza cu nimic, hormonii raman aceiasi.