| Cocossparangeta a întrebat:

Cat durează efectele adverse de la postinor 2? Eu am luat pastilă de a 2 zi de 11 săptămâni

Răspuns Câştigător
| ValiSenzual a răspuns:

Doar impostor 2 stiu...nemuritorul vhale

| Cocossparangeta explică (pentru ValiSenzual):

Bai, dacă ai chef de mișto dispari de aici, ca deja epuizezi platforma!

| ValiSenzual a răspuns (pentru Cocossparangeta):

Stai caine in fata regelui vale

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Efectele negative sunt in corpul tau pentru 6-12 luni producand diverse reactii severe.
Pastila de a doua zi este o bomba hormonala care face ravagii in sistemul tau hormonal, de aceea are si atat de multe efecte negative, care te pot afecta pe multi ani.
Pastila asta este indicata doar 1 singura daca in viata, fiindca contine o cantitate imensa de hormoni care iti pot declansa boli tiroidiene, noduli la sani, par pe fata, ingrasat sau slabit, infertilitate, chisturi pe ovare, fibroame uterine sau chiar cancere.
Ce poti observa acum este un ciclu neregulat, sangerari intre menstre si posibil dureri de sani sau burta.
cum o alta apstila nu mai poti lua vreodata, va trebuii sa folositi cu incredere PREZERVATIVUL fiindca nu musca, doare si nu are nici un fel de efect negativ asupra organismelor voastre. In plus, costa cat o guma de mestecat.

| corbulalbrosu a răspuns:

Perioada de timp in care se pot manifesta si pot provoca efecte adverse hormonii sintetici din continutul pastilelor contraceptive Postinor2, Escapelle si EllaOne variaza in limite foarte largi de la minim 3-4 luni la maxim 9-12 luni, in functie de starea in care se prezinta sistemului imunitar a fiecarei femei in parte. Astfel ca la unele femei efectele negative provocate de hormoni asupra modului de a se desfasura ciclurile menstruale si a modului de a se manifesta sangerarea menstruala dupa folositea pastilei pot fi de la nesemnificative si/sau abia observabile la unele femei la stari de cicluri menstruale grav/sever dereglate si menstruatii cu totul anormale si atipice.
In cazul tau se pare ca efectele negative aparute dupa folosirea pastilei contraceptive Postinor2 au fost minore, fiindca in aceste prime 3 luni lungimea ciclurilor a ramas aceeasi ca si inainte si de asemenea si sangerarile menstruale s-au desfasurat in mod surprinzator de bune/normale.
Dar asta NU inseamna ca in lipsa efectelor adverse/negative pe termen scurt, sa folosesti in viitorul apropiat din nou o astfel de ''bomba'' hormonala. Multa sanatate!