| Clauudikta a întrebat:

Cat mai poate creste o fata de 13 ani in inaltime daca deja i-a venit menstruatia ( daca are vreo legatura cu asta) si nu a mai crescut cam de atunci?
Am vazut ca majoritatea fetelor inalte au crescut de pe la 11 ani sau cand le-a venit menstruatia...
am cam 160 cm.

8 răspunsuri:
| Alcyon a răspuns:

O sa cresti pana pe la 18-19 ani.

| fede12 a răspuns:

O sa cresti ai timp! la unele fete cresterea se opreste la 22 de ani!

| Cozon3 a răspuns:

Asta depinde de parinti tai cat de inalti au fost si mai ales de mama natura

| Clauudikta explică (pentru Cozon3):

Mama 1.67 tata 1.78

| krs20kriss a răspuns:

Buna! nu-ti face griji vei creste ai doar 13 ani asteapta pana la 16 -17 ani jumate atunci vei creste cu totul corpul se va schimba si chiar si inaltimea ...si eu sunt mica si am 17 ani:* ...bafta!

| Danijka a răspuns:

Înălțimea părinților+hormonii de creștere.
Asta determină creșterea în înălțime.

| Clauudikta explică (pentru Danijka):

Pai mama are 1.67 si tata 1.80 laughing

| allthatmatters a răspuns:

Si eu am 13 ani si mi-a venit menstruati si continui sa cresc! nu iti face griji, nu au nicio o legatura una cu alta. eu am 1, 69 si 45kg. conteaza si kilogramele intr-o oarecare masura.
cartilajul de crestere este in deplina dezvoltare la varsta asta. dar cartilajul poate fi deranjat de razele de la radiografii. de cand mi-a venit mie menstruatia am crescut 8 cm, deci nu ai de ce sa iti faci griji. fa sport, mananca sanatos,... poate te mai ajuta sa cresti. chiar dace am 1, 69 si eu vreau sa fiu putin mai inalta...cam 1,78.

sper ca te-am ajutat. o zi buna

funda?! :-)